Strana 111 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
I blázni a šílenci mají své místo mezi námi...

Do 28. února 2012 bude v Muzeu policie otevřena mezinárodní putovní výstava v českém a anglickém jazyce „Příběh nemocné duše“ o historii péče o duševně nemocné a o duševních chorobách. Cílem výstavy je přiblížit veřejnosti oblast historie a současnosti péče o duševně nemocné. Chce upozornit na neuspokojivý stav péče a zcestnou snahu omezovat psychiatrickou péči v lůžkových zařízeních a pobytová sociální zařízení, které jsou určeny nejzávažněji nemocným s omezenou schopností sociálního přizpůsobení. Výstava má zvýšit celkové povědomí veřejnosti o duševních poruchách a přiblížit historii jejich léčení jako součást kulturní historie lidstva. Výstavu pořádá Psychiatrická léčebna Bohnice.
Kulturní a společenský život v rokokové Praze

Do 22. ledna 2012 je v Clam-Gallasově paláci k vidění výstava Pražské rokoko (Kulturní a společenský život v Praze 1740−1791). Výstava nás zavede do období rozkvětu rokokového stylu v Praze, ale zároveň i období rozvíjejícího se osvícenství, racionalismu a nástupu antických reminiscencí v umění. Hraniční data jsou určena nástupem Marie Terezie na trůn a pražskou korunovací Leopolda II. Základ expozice tvoří předměty každodenního života, nábytek, ošacení, drobné předměty denní potřeby, obrazy, plastiky, grafické listy, knihy a další exponáty ze sbírek a fondů pořádajících institucí.
Linie obou umělců se výjimečně dobře protnuly

Do 23. prosince můžete v Galerii Prinz Prager navštívit výstavu výtvarníků Adrieny Šimotové a Josefa Bolfa s názvem Paralelní linie. Představují se zde dva spíše protikladně působící umělci – Adriena Šimotová a Josef Bolf. Výstavu zhodnotila Zuzana Drtilová pro MfDnes takto: „Výstava Paralelní linie by si, co se týče instalace, zasloužila větší péči. Oba autoři se zde však výjimečně dobře protnuli. Navíc Prinz Prager Gallery je mladá výstavní síň, která okouzluje také atmosférou polorozpadlé tovární haly.“
Působivý objekt Anežského kláštera se stal až do jara příbytkem ducha sv. Anežky České

Až do 25. března 2012 bude v Klášteře sv. Anežky České otevřena velkolepá výstava Sv. Anežka Česká – princezna a řeholnice. Výstava se cíleně koná v působivém objektu Anežského kláštera, který je významným exponátem sám o sobě. Poprvé zde jsou vystaveny některé zajímavé nálezy z rozsáhlého archeologického výzkumu ve 20. stol., zvláště pak původní architektonické prvky z doby výstavby kláštera. Dále se výstava zaměřuje na přiblížení františkánské řehole, která v ženském pojetí pod osobním vlivem sv. Kláry významně ovlivnila Anežčino celoživotní rozhodnutí, a na Anežčinu beatifikaci, která byla v r. 1874 předstupněm pozdější kanonizace.
Fenomén humanistické fotožurnalistiky: Dagmar Hochová

Do 8. ledna 2012 můžete v Leica Gallery navštívit výstavu Dagmar Hochové s názvem Akrobat na glóbu života. Představený výběr fotografií připomíná, že byla žákyní J. Funkeho na Státní grafické škole v Praze. Její dokumentární i portrétní fotografie i postřehy ze zákoutí ulic byly kořeněny těmito východisky i absurdním nádechem tehdejší socialistické společnosti a Prahy 50.-80. let. Fotografka Dagmar Hochová patří mezi nejvýznamnější české představitele humanistické fotožurnalistiky. Z její tvorby jsou nejznámější fotografie dětí a starých lidí, portréty významných osobností, reakce na politické události roku 1968, fotografie z pohřbů J. Palacha nebo J. Seiferta i ze sametové revoluce roku 1989 nebo fotografie z cest (např. Rusko, Vietnam, Francie).
Načeradského proměny

Do 17. ledna 2012 bude v Galerii Dolmen otevřena výstava Jiřího Načeradského pod názvem Proměny upírovy. Autor se tentokrát představí v industriálních prostorách galerie kolekcí 30 velkoformátových obrazů z posledních dvou let. Výstava naváže na nedávnou autorovu prezentaci v Galerii Zlatá husa. Zatímco na předchozí výstavě byla současná tvorba Načeradského konfrontována s jeho tvorbou ze 60. let, na výstavě Proměny upírovy autor představí další obrazy z posledního tvůrčího období samostatně.
Kluk z Chemistry

Do 21. prosince je v Galerii Chemistry k vidění výstava obrazů Tomáše Němce s názvem Stůl jednoho kluka. Tomáš Němec patří v rámci Chemistry Gallery k nejúspěšnějším mladým českým umělcům, které galerie prezentuje. Výstava představuje jak výběr obrazů z letošní Tomášovy diplomové práce, tak zcela nová plátna, která jsou ukázkou romantické, expresivní a energické malby zpracované s bravurním malířským mistrovstvím.