Strana 115 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Jak snadno jsme schopni páchat zlo
Do 2. ledna 2012 můžete v Centru současného umění Dox navštívit působivou výstavu LUCIFERŮV EFEKT: Střetnutí se zlem. Výstava je inspirovaná stejnojmennou knihou předního amerického psychologa Philipa Zimbarda. Zabývá se překvapivou snadností, s níž jsme schopni páchat zlo. Jak lehké je člověka přimět k morálnímu selhání potvrzují legendární experimenty sociální psychologie, které se uskutečnily na amerických univerzitách v 60. a 70. letech 20. století a jejichž umělecké rekonstrukce v dílech Roda Dickinsona a Artura Zmijewského tvoří úvodní část výstavy. Dále jsou k vidění díla např. Hanse Haackeho, Jenny Holzer, Haruna Farockiho, Antoniho Muntadase aj.
Jak se žilo...
Do 15. ledna 2012 můžete v předsálí Kongresového sálu ČNB zhlédnout výstavu Svazu českých fotografů pod názvem Jak se žilo… Výstava vybraných fotografií ze sbírky s názvem Jak se žilo… obrací pozornost k 60.,70. a 80. letům minulého století, z nichž pochází velká většina sbírkových položek, tedy k plodné době dokumentu v české fotografii. Úlohou fotografie bylo stejně jako v ostatních dobách podávat svědectví a je paradoxní, že i ty vysoce tendenční snímky se s odstupem doby jeví nejen jako komické, ale i jako kritické. Přijďte se přesvědčit sami.
Tři jedinečné výstavy v Anderleho galerii
Do 22. ledna 2012 můžete v Galerii Anderle navštívit tři menší, ale velmi zajímavé výstavy: Ve východním sále třetí z cyklu výstav Jiří Anderle – Pět dekád tvorby – Pocta Dianě Arbusové, věnovaných životnímu jubileu autora. Ve výstavních prostorách grafického kabinetu se koná výstava Jiřího Anderleho Šampióni 2011 a ve výstavním sále In camera od 13. října do 22. ledna 2012 probíhá výstava Jiřího Načeradského Obrazy, kresba, grafika. Americká fotografka Diane Arbus je mimořádnou osobností světové fotografie. Proslula především volnou tvorbou, příznačnou zvláštním, stroze věcným, ale tím hlouběji pronikajícím přístupem k realitě. V cyklu interpretací Šampióni rozehrává dnes Jiří Anderle tu spíše vlídně humornou část své tvorby. Sám vlastně nejednou přispěl k rozvoji linie české grotesky. Jeho tématem jsou postavy zápasníků. Načeradského tvorba poukazuje na podstatu malířova výtvarného díla, založeného právě na dynamické kresbě v její groteskně figurální i znakově abstrahující podobě.
Reflexe reálií československého socialismu ve fotografiii
Do 30. října se koná v Galerii NoD Roxy fotografická výstava s názvem Tichá rezistence. Projekt představí v rámci zastřešujícího Festivalu fotografie 80. let tři výrazné autory této dekády: Iren Stehli, Jaroslava Beneše a Jiřího Poláčka. Koncepce výstavy se výběrem děl i volbou autorů zaměřuje na reflexi reálií pozdního československého socialismu. Všímá si protikladu dobové politické propagandy (plakáty, hesla), zachovávající si svůj vyprázdněný, křečovitý optimismus, a skutečné podoby lidské existence, často nuzné a skeptické.
FOTOGRAF festival v plném proudu
Pouze do 22. října můžete v Galerii 35 Francouzského institutu zhlédnout další z výstav Festivalu Fotograf 80: Retroaktivní interference. Výstava pořádaná Fotograf Gallery v rámci Festivalu Fotograf na téma 80. let se zabývá zpětnou vazbou a odkazem, který tato dekáda zanechala na generaci Y. Autoři jsou převážně stále studenty a vizualita stará víc než dvě dekády je pro prezentované práce estetickou hrátkou nebo možná nutnou slupkou k odhalení zajímavého obsahu. Výstava je součástí FOTOGRAF festivalu, který v měsíci říjnu probíhá v devíti pražských galeriích.
Mezi mnou a tebou. Mezi námi?
Až do 1. ledna 2012 můžete ve 2. patře Staroměstské radnice navštívit výstavu Jiřího Matějů s názvem Mezi mnou a tebou. Výtvarník Jiří Matějů používá jazyk geometrické abstrakce, jeho obrazy se vyznačují pravidelnými horizontálně vertikálními strukturami, využívajícími optické kvality barev. Přes zřejmý akcent na rigidní abstraktní řád autor zdůrazňuje také spojení své malby se zcela reálnými zdroji a konkrétními vizuálními vjemy, myšlenkami, pocity i existenciálními zážitky.
Objekty touhy dnešních studentů umělecké průmyslovky
Do 29. října bude v galerii VŠUP na Palachově náměstí otevřena výstava s názvem Objekt touhy. Výstava, která reprezentovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou na jarním veletrhu v italském Miláně, se nyní přestěhovala do Prahy. V letošním roce se studenti zaměřili na téma „objekt touhy“. Cílem práce bylo vnést do instalace atmosféru abstraktní krajiny plné pohádek, snů, hledání, her s významy, měřítky a vším ostatním, co se pod střechou budovy na nábřeží řeky Vltavy v Praze každodenně odehrává…