Strana 119 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Sculptor of Animals
Vincent Vingler, dnes pozapomenutý sochař, jehož dílo se téměř nevystavuje a je hodnoceno spíše negativně, představuje své práce v Galerii Moderna. Jeho dílo je zde vystaveno do 2. října. Vincent Vingler (1911–1981) působil v Praze. Vystudoval pražskou UMPRUM a byl členem Umělecké besedy. Hodně cestoval. Kromě sochařství věnoval svůj čas také scénografii. Jako sochař se věnoval výhradně tematice zvířat.
Řek z ostrova Aegina
Výstava s názvem Ostrov Aegina a andělé je první samostatnou výstavou řeckého malíře u nás. Autorem výstavy je řecký výtvarník Frangiskos Kappos, který pochází z ostrova Aegina. Řek, který si vzal za manželku Češku, tvrdí, že je pro něho jeho žena obrovskou inspirací. Výstava je členěna do dvou částí a do dvou období malířova života. Díla, která zde uvidíte, odrážejí vnitřní svět složité malířovy osobnosti. Kappos tvoří převážně olejomalby, ale i kvaše a akvarely. Výstava je k vidění do 30. září v Lapidáriu Nadace Českého baroku.
Cestou Karola Felixe
Galerie Slovenského institutu vystavuje do 30. září práce slovenského výtvarníka Karola Felixe. Grafik, malíř, ilustrátor a autor návrhů známek získal především vyznamenání v oblasti knižní ilustrace, grafických návrhů známek a ex libris. Inspirací mu byly zvláště zahraniční studijní pobyty v Belgii, Francii nebo Chicagu. Samostatně uspořádal asi 30 výstav doma i v zahraničí. Jako spoluvystavovatel byl přítomen na 100 expozicích.
Meditativní Patrik Hábl
Absolvent pražské VŠUP Patrik Hábl představuje svou výstavu s názvem Zřejmá prozřetelnost v Galerii Peron. Patří ke generaci vstupující na výtvarnou scénu na přelomu tisíciletí. Hlavní inspirací a tématem jeho tvorby je krajina. Krajina spíše tušená, zvnitřněná, abstraktní. Nevyhýbá se však ani figurální tvorbě. Věnuje se malbě, která v nás vyvolává až meditativní dojem. Dá se říct, že jeho malba je malbou poetickou a velmi citlivou. Důležitá je pro něho podstata života, na kterou se soustředí. Výstavu je možné vidět do 5. října.
Bublání a cákání v nově otevřené galerii
Do 6. října je k vidění v nově otevřené Galerii D&V Art výstava s názvem Necákej a nebublej. Prezentuje se zde manželská dvojice Jan a Eva Spěváčkovi, kteří představují díla, na jejichž koncepci pracují už řadu měsíců. Koncepty se oběma autorům rozvíjejí pod rukama a rostou do nových, tematicky obměněných maleb. Bublání, cákání, víření… prostě vše spojené s vodním živlem je společné pro tvorbu obou manželů.
Putovní výstava NPÚ
Nové ve starém: Současná architektura a historické město. To je název putovní výstavy, která se koná do 2. října v Galerii Jaroslava Frágnera. Vznikla aktivitou NPÚ, jehož cílem bylo seznámit veřejnost s tímto tématem památkové péče, iniciovat dialog se současnými architekty, vytvořit interaktivní mapy na webu apod. Uvidíte zde rekonstrukce, adaptace či novostavby v historickém prostředí na území České republiky v letech 1990–2011.
Martina Chloupa s Dekoracemi v Mad Baru
V pražském Mad Baru představuje svou tvorbu výtvarnice Martina Chloupa. Uspořádala již více než 30 samostatných a společných výstav v ČR i v zahraničí. Stala se finalistkou ceny NG v Praze a skupiny ČEZ pro mladé umělce. Svými díly je zastoupena v NG v Praze a soukromých sbírkách v ČR i zahraničí. Představuje zde témata a náměty, jako je portrét, figura nebo zátiší. Typická je pro ni především jemná lazurová malba. Nebrání se ani malbě akrylové. Výstava Martiny Chloupy s názvem Dekorace je k vidění do 30. září.