Strana 123 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Slovenská krajina očima slovenských fotografů
11. srpna byla v Galérii Slovenského inštitútu zahájena výstava s názvem Slovenská krajina ve fotografii. Jde o výstavu Fotoklubu Zvazu slovenských fotografov z Ružomberku, jejímž kurátorem je Lubomír Schmid, předseda onoho svazu. Výstava potrvá do 5. září.
Underground v Muzeu Policie
Už jen do 21. srpna je v pražském Muzeu Policie ČR k vidění undergroundová výstava s názvem We are the worm. Jsou zde vystavena díla Jany Vivat Andrýskové, výtvarnice s přezdívkou Vivat, která se věnuje výtvarné tvorbě již od dětství. Řadí se mezi mistry Art Brut nebo Outsider Art, kteří rozviřují až příliš akademické vody výstavních síní. Její kolega Charlie Monroe se věnuje akrylové malbě na plátně, jíž vyjadřuje své pocity a myšlenky. Posledním z vystavujících je Ka Pr. Červ, nebo ubožák? Udělejte si v tom jasno podle svého. Tihle tři prostě říkají: We are the worm!
Jednorázovka v Pavilonu
V Pavilonu v Mostecké ulici se 5. srpna odehrála jednorázová situace č. 9. David Hřivňacký zde představil svá konceptuální trička. Každý, kdo přišel, tričko dostal. Program Situace v Galerii Pavilon se skládá ze série jednovečerních situací, během kterých jednotliví autoři nebo umělecké skupiny představí krátké konstelace, gesta, která se mohou pohybovat kdekoli v linii site specific instalace až performance.
Lidé a svět Davida Těšínského
Cestovatel a fotograf David Těšínský prezentuje své fotografie z cest v restauraci La Casa Blů do 11. září. Těžištěm jeho tvorby jsou lidé, jak nám napovídá i samotný název výstavy Lidé a svět. Těšínského zajímají především lidské příběhy, individualita, síla emocí a pocitů. Fotografování se věnuje již přes šest let. Na této výstavě jsou k vidění snímky ze sérií Neuvěřitelné děti ze slumu Thapathali z Nepálu, Happy Holi! z Indie, Každodenní Indie, Pouliční příběhy mladých lidí v Nepálu, Life in Ukraine atd.
Jana Wallace - poprvé v Praze
V Písecké bráně naproti letohrádku Belveder se koná výstava unikátních fotografií Čechoameričanky Jany Wallace Svobodové. Žije v Los Angeles a tam také tvoří. Po úspěšných výstavách v Kalifornii vystavuje také v Praze. Fotografie oceánu, pouště a života okolo nich. To jsou témata výstavy, kterou je možné v blízkosti letohrádku zhlédnout do 3. září.
S Lužaičovými za duhou
Ve foyer Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v Praze jsou do 2. září k vidění olejomalby manželů Snežany a Dragomira Lužaičových. Výstava nese název Za duhou. Snežana se narodila v Sarajevu, kde vystudovala filozofickou fakultu, obor anglický jazyk a literatura. V současné době vyučuje angličtinu na uměleckoprůmyslové škole v Praze. Manžel Dragomir vystudoval v Sarajevu elektrotechnickou fakultu. Malbě se věnuje od roku 1970. Přijďte se podívat na výstavu obrazů dvou lidí, kteří svůj koníček nenechali v podobě snu, ale stal se jim realitou.
Výběr z Artbanky
V domě U Zlatého prstenu v Praze se do 4. září koná výstava výběru z děl Artbanky. Pokouší se především představit díla čerstvých absolventů uměleckoprůmyslové školy v Praze, jež jsou méně známí než tvůrci Start-Upu, kteří již byli v minulosti prezentováni. V českém prostředí jako první prosadila myšlenku odstartování kariéry prostřednictvím nákupu děl a jejich následného pronajímání Galerie Dvorak Sec Contemporary. V zahraničí vznikla již před lety a úspěšně funguje.