Strana 17 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Japan Art brut v Montanelli

Současné japonské art brut se představuje v pražském Muzeu Montanelli. Díla, která jsou tu k vidění, byla předtím vystavena v Lausanne a poté v Paříži. Autoři vystavující v Praze tvoří především v ateliérech zaměřených na duševně nemocné a mentálně handicapované. Výsledkem jejich tvorby jsou nejen kresby a malby, ale i plastiky nebo textilní práce. Výstava v Muzeu Montanelli bude k vidění do 19. ledna.
Klasik české fotografie Jan Reich v Portheimce

Galerie Portheimka připravila fotografickou výstavu Jana Reicha s názvem Mizející Praha. Jsou zde vystaveny fotografie ze stejnojmenného cyklu Mizející Praha a z cyklu Vltava a Praha. Klasik české fotografie Jan Reich žil v 70.-80. letech minulého století v pražských Dienzenhoferových sadech, které jeho tvorbu silně ovlivnily. Jsou zde k vidění snímky zachycující místa Reichova dětství i jeho oblíbená místa. Výstava je otevřena do 1. listopadu.
Vzpomínka na malíře Antonína Sládka v Novoměstské radnici

Novoměstská radnice otevřela rozsáhlou výstavu významného českého malíře Antonína Sládka s názvem Antonín Sládek – vzpomínka na malíře v klobouku. K vidění zde budou nejen jeho obrazy, akvarely a grafiky, ale i skici a filmové plakáty. Část svého života prožil střídavě zde a ve Francii. Tato země jeho tvorbu také podstatně ovlivnila. Antonínu Sládkovi bylo letos uděleno čestné občanství Prahy 2. Výstava bude otevřena do 28. října.
Matěj Hájek v Bistru No. 19

Přibližně do konce září je v Bistru No. 19 k vidění výstava sochaře Matěje Hájka s názvem Popis. Mladý výtvarník, absolvent pražské AVU a sochařského ateliéru, zde představuje práce, které jsou dle jeho slov reflexí velkého zemětřesení v Lisabonu. Je členem umělecké skupiny Zhotoven, jejímž je i spoluzakladatelem. Skupina vznikla v roce 2003. O sedm let později se podílel na založení webových stránek ProtiŠedi mapujících různé akce a výstavy a je rovněž jejich art directorem.
Výstava Život nebo literatura v Klementinu

Národní knihovna Klementinum uspořádala výstavu u příležitosti mezinárodní vědecké konference Zákon o odporu rozpadu: Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století, mapující život a dílo tohoto ruského spisovatele. Výstava nese název Život nebo literatura. Představí se zde například dokumenty ze Šalamovovy pozůstalosti, ale třeba i Solženicynova a Pasternakova korespondence. Výstava potrvá do 26. října.
Výtvarník Jan Bradáč v Galerii ABF

V Galerii ABF probíhá výstava obrazů Jana Bradáče. Milovník expresionismu, abstraktního expresionismu a art brut. Milovník jihočeské krajiny, Karla Valtera, Evy Prokopcové nebo Václava Rožánka. Absolvent pražské FAMU a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. To je výtvarník Jan Bradáč, který maluje, kreslí, tvoří pastelem, akrylem, na papír i na plátno. Výstava bude k vidění do 27. září.
"Tvorba je luxus", říká Ivana Šlitrová vystavující v AC klubu v Hradci Králové

V královéhradeckém AC klubu bude od 21. září do 3. října k vidění výstava obrazů Ivany Šlitrové. Ivana je výtvarník – samouk. Říká, že „v tvorbě je neuvěřitelný prostor, ve kterém jsou mnohavrstevné možnosti“. Nachází v něm přirozenost života. „Tvorba potřebuje čas, pak vše vyzrává.“ Ivana říká: „Málokdo si může ten čas dopřát nebo dovolit, ale právě to jediné je předpokladem k tomu, abychom se neztratili v tom ‚vysokorychlostním drtiči‛, který nás často tak tvrdě semílá. Tvorba je velký luxus – zastavit se. Těším se dál do života, až na mně bude ležet méně odpovědnosti a budu si moci dopřávat více tohoto luxusu.“