Strana 3 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Prague Design Week 2014
Pouze do 9. listopadu můžete navštívit v Domě u minuty na Staroměstském náměstí v Praze rozsáhlou výstavu Prague Design Week, kde se představí nejnovější design, šperky, oblečení, nábytek či nové technologie. Jedná se o prodejní přehlídku v centru hlavního města, kde se návštěvníci výstavy seznámí s 60 mladými a nezávislými tvůrci – návrháři, ateliéry a školami z České i Slovenské republiky. Doprovodným programem je cyklus přednášek a diskuzí se samotnými autory.
Významní čeští umělci ve Vltavínu
Pouze do 5. září je k vidění v galerii Vltavín skupinová výstava významných českých umělců s názvem Accrochage. Karel Balcar vzešel z ateliéru prof. Zdeňka Berana, získal řadu ocenění a věnuje se výstavní činnosti. Pavel Brázda vytvořil vlastní umělecký směr, který známe pod názvem hominismus, tzv. umění o lidech a pro lidi. Michael Rittstein je vedoucím pedagogem v ateliéru malby na pražské AVU. Jan Gemrot přichází se svým hyperrrealistickým projevem. Martin Salajka je v životě fascinován vodním živlem. A Michal Singer, který bývá přirovnáván k Vincentu van Goghovi a sám Goghovu tvorbu vnímá pozitivně. Díla těchto šesti výtvarníků můžete zhlédnout ještě tento týden.
Žák a učitel: Ondřej Basjuk a Vladimír Kokolia v Galerii Jelení
V Galerii Jelení probíhá do 4. září společná výstava Ondřeje Basjuka a Vladimíra Kokolii s názvem Podprahově. Jedná se o výstavu, která spojuje učitele a jeho žáka. Jde o jakousi diskuzi mezi nimi. Jak říkají autoři výstavy: „Hlavní je napínavost. Jak se vzájemně napínáme. Nepotřebujeme hledat shodu. Nemusíme se přizpůsobovat, avšak ani zvlášť vymezovat. Jakýsi společný jmenovatel v přístupu asi existuje, ale i tak jsme si vzájemně černou skříňkou. Proto můžeme kdykoli jeden druhého zaskočit – v obou významech slova.“
Afrika očima výtvarnice Radu Tesaro
Do 15. září můžete v restaurantu Bokovka Pilsner Urquell Original zhlédnout prodejní výstavu obrazů mladé výtvarnice Radu Tesaro. Rodačka z Prahy cestovala, studovala cizí jazyky, věnovala se hře na klavír, pořádala koncerty a začala se věnovat kresbě. Následovalo další období cest a poté, co se usadila v Torontu, hrála v jejím životě důležitou úlohu malba. Odcestovala do Afriky, kde se malbě začala věnovat velmi intenzivně. V současnosti žije a tvoří v Čechách. Ústředním tématem její tvorby jsou výjevy z Afriky, divoká zvířata a krajina.
Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba vystavuje ve Staroměstské radnici
Do 7. září je ve Staroměstské radnici v Křížové chodbě a Rytířském sále k vidění fotografická výstava cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby s názvem Země. Na vernisáž výstavy se jako čestný host dostavila olympionička Věra Čáslavská. Jiří Kolbaba jezdí každoročně na expedice a cesty po celém světě. Fotografuje a sbírá materiály, které následně zpracovává pro média. Pořádá fotografické výstavy, besedy a diashow pro veřejnost.
Britský výtvarník Lenkiewicz v Galerii Miro
Do konce srpna je v Galerii Miro k vidění prodejní výstava britského malíře Wolfea von Lenkiewicze. Základnou Lenkiewicze je Londýn, kde žije a tvoří. Je znám především díky přetváření uměleckých děl do dvojsmyslných kompozic. Sám vyrůstal v uměleckém prostředí. Wolfeho otec Robert byl též malířem. Wolfeho pradědeček baron von Schlossberg byl dokonce dvorním malířem krále Ludvíka II. Bavorského.
Týden a den v Praze Oliviera Masmonteile
Do 15. srpna je k vidění v galerii Dvorac Sec Contemporary výstava obrazů francouzského malíře Oliviera Masmonteile s názvem Une semaine et un jour a Prague neboli Týden a den v Praze. Francouz Masmonteil vystavuje v Praze vůbec poprvé. Inspirací se autorovi výstavy staly obrazy českých legendárních malířů, které se nacházejí v pražských galeriích. Masmonteil oživuje historii českého umění a zároveň objevuje aspekty malby.