Strana 34 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Maríe Elínardóttir zpřítomňuje čas, který uplynul, v podobě vizuálních stop
Do 31. května můžete v galerii kavárny Velryba zavítat na výstavu fotografií Maríe Elínardóttir s názvem Neurčitá touha padat vzhůru. Fotografie Maríe Elínardóttir zachycují slovy jen stěží popsatelné momenty. Čas, který uplynul, se zpřítomňuje v podobě vizuálních stop, fotografie nedokumentují konkrétní situace ani nezachycují konkrétní děje, pouze evokují pro autorku zásadní pozitivní situace. Snímky mohou na první pohled působit nesourodým dojmem. Autorka se zbavuje svazujících pravidel, fotografie nevznikají na základě předem dané estetické konstrukce. Nejedná se o ryze dokumentární práci, fotografie jsou subjektivní autonomní výpovědí a pro diváka silným vizuálním zážitkem.
Radicatiho objekty v Italském kulturním institutu
Do 23. května můžete v Italském kulturním institutu zhlédnout výstavu objektů Giorgia Radicatiho s názvem Ghosts. Expozice obsahuje 25 výtvarných prací bývalého velvyslance Italské republiky v Praze Giorgia Radicatiho. Díla inspirovaná obdobím československé socialistické éry a vytvořená osobitou technikou mají být poctou hlavnímu městu a celému národu. Po dovršení diplomatické kariéry se Radicati věnuje umění. Výstavu pořádá Nadační fond Eleutheria na podporu výtvarného umění a Italský kulturní institut. Záštitu převzal velvyslanec Italské republiky v Praze Pasquale D'Avino.
Holandské a belgické malířství 19. století ze sbírky Jefa Rademakerse
Do 1. září bude v Salmovském paláci Národní galerie otevřena výstava Pohledem romantika: holandské a belgické malířství 19. století z Rademakersovy sbírky. V dnešní době se zvyšuje zájem široké veřejnosti nejen o umění 19. století, ale i o holandské umění. Národní galerie v Praze tak po úspěšných výstavách věnovaných Roelandtu Saverymu a neméně úspěšné výstavě Rembrandt & Co. nyní navazuje výstavou obrazů romantických holandských a belgických malířů, jejichž díla ve své době plnila výstavní sály, domy obchodníků s uměním a byla skvostem soukromých sbírek tehdy nově vznikající společenské vrstvy. Výstava Pohledem romantika je tak unikátní příležitostí spatřit ucelenou sbírku 70 obrazů, jež své putování zahájila v roce 2010 v sálech petrohradské Ermitáže v Rusku. Umělecká sbírka Jefa Rademakerse je považována za jednu z největších soukromých sbírek holandské a belgické romantické malby v Evropě. V malířském souboru se představují Barend Cornelis Koekkoek, Andreas Schelfhout, David de Noter, Fredrik Marinus Kruseman, Jacob Abels, Basile de Loose, Petrus van Schendel a mnozí další. Název výstavy současně vyjadřuje i charakteristiku Rademakersova tvůrčího přístupu k životu a sběratelství.
Poznejte leningradský underground
Zhruba do 30. května bude v knihovně Libri Prohibiti otevřena výstava dvou výtvarníků leningradského undergroundu A. Nika a B. Konstriktora (vlastními jmény Nikolaje Akselroda a Borise Akselroda). Nikolaj v Praze nedávno zemřel. Oba autoři byli také literárně činní, publikovali v samizdatu a tato výstava je průřezem jejich díla. Jde o jedinečnou příležitost seznámit se s protagonisty leningradské podzemní výtvarné scény. K dispozici je také reprezentativní katalog výstavy za režijní cenu. Nikolaj – původně vyučený fotograf, který v ruském Petrohradu, tehdy ještě Leningradu, fotografoval jazzové koncerty a festivaly -, spolupracoval s ruskými transfuturisty v čele se Sergejem Sigejem. V 70. letech přijel do Čech, kde jej uvítala začínající normalizace. Pracoval ve spalovně i u dráhy, ve volném čase se věnoval psaní básní, krátkých prozaických textů a glos, které vydával v 80. letech v samizdatovém časopise Munk. Je rovněž autorem řady drobných výtvarných prací, vypracovaných především metodou otisku.
Fotografie Jana Reicha v Galerii u Betlémské kaple
Do 10. května a pak od 14. do 26. května můžete v Galerii u Betlémské kaple zhlédnout výstavu fotografií Jan Reicha s názvem Praha – Cirkus – Paříž. Jan Reich je pokračovatelem české fotografické tradice spojené se jménem Josefa Sudka. Výstava se věnuje třem fotografickým cyklům z let 1958 až 1970 – pražské začátky z let 1958–1959, soubor portrétů cirkusáků z let 1964–1965 a sérii pařížských momentek v duchu Cartiera a Berssona.
Graffiti a hip hop subkultura očima legendární americké fotografky Marthy Cooper
Do 17. května můžete v Trafo Gallery zhlédnout rozsáhlou výstavu fotografií The Martha Cooper Files. Ojedinělá ukázka prací legendární americké fotografky Marthy Cooper, která se proslavila soustavným dokumentováním graffiti a hip hop subkultury v době jejich vzniku, tedy v 70. a 80. letech v NYC. Její fotografie nesou nesmrtelné poselství začátků street artu a odrostla na nich nejedna generace. Ač je to vzhledem k jejímu věku neuvěřitelné, Martha ve své práci neustále s nadšením pokračuje a nyní připravuje další dvě publikace – první se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru, druhá graffiti boomu v JAR, kde se nyní často vyskytuje. Výstava představuje výběr z jejích prací, kterou bude sama v rámci doprovodných programů provázet a o níž bude v rámci připravované debaty s projekcí hovořit.
Občan K a jeho zastavení
Zhruba do 17. května můžete v Mlýnské kavárně zhlédnout výstavu grafické a multimediální činnosti Adriana Kukala s názvem Nenucený výsek aneb 100 zastavení občana K. Jedná se o výstavu při příležitosti dovršení rovné stovky grafických i TV portrétů autorů nominovaných na cenu Magnesia Litera. Vernisáž proběhla za účasti portrétovaných autorů (Denemarková, Baňková, Zmeškal, Gelnar a další). Adrian Kukal vystudoval keramiku a sochařství na SŠUP v Karlových Varech, kresbu a grafiku na UUD v Plzni a v Praze ateliér figurální kresby profesora Borise Jirků a poté na katedře animace a posléze multimediální tvorby na pražské FAMU. Jako filmový grafik, animátor či trikový režisér se podílel na řadě filmových a televizních projektů. Má na svém kontě rozsáhlou pedagogickou a přednáškovou činnost, působí jako dramaturg řady filmových přehlídek.