Strana 46 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Prostá krása v obrazech Rudolfa Vejrycha

Do 10. března můžete v galerii Nová síň zhlédnout výstavu Rudolfa Vejrycha s názvem Obrazy. U příležitosti 130. výročí autorova narození ji ve spolupráci s galerií Nová síň připravila rodina Rudolfa Vejrycha. Výstava představuje v Praze po třiceti letech dílo umělce, který patřil mezi kultivované malíře, členy Mánesa mezi dvěma válkami. Žil ve stínu svého švagra Maxe Švabinského a zemřel předčasně v pouhých 57 letech. Jeho zralé dílo však bylo zcela svébytné, poučeně reflektující současnou francouzskou malbu, zejména dílo Henriho Matisse. Jeho hlavními tématy byla figura, hlavně ženský akt, zátiší a krajina. Maloval krajiny z okolí Kozlova na Vysočině a ze Slovenska. Patřil mezi tvůrce, pro které je velkým tématem prostá krása, kterou není třeba heroizovat.
Předvoj výstavy Jiřího Načeradského a jeho žáci

Do 3. března můžete v galerii Vltavín vidět výstavu s názvem Předvoj. Vystavuje zde skupina brněnských umělců (Lukáš Orlita, Lenka Pilařová, Jan Spěváček, Pavel Matyska, Jiří Kuděla, Irena Křivánková), které do uměleckého světa vypravil Jiří Načeradský. Výstava je jakýmsi „předvojem“ výstavy Jiřího Načeradského a zároveň prezentací už zralých umělců. Návštěvník galerie může dobře porovnat, jaký vliv mělo mistrovo školení na novou, nastupující generaci, a kam se mladší autoři v současnosti ubírají.
Taiwanská malířka Pinling Huang v Konceptu

Jenom do 15. února můžete v MU Koncept vidět výstavu taiwanské malířky Pinling Huang nazvanou Piece of peace. Pinling Huang nyní studuje již třetím rokem v Paříži. Je absolventkou taiwanské Taipei National University of Arts a má za sebou řadu výstav v Taipei, ale i jinde po Taiwanu. Obrazy Pinling vyjadřují především silný vztah k Taiwanu, pohledy ubíhající k horizontu moře momentálně ruší zkušenost evropského velkoměsta. Zůstává jen vzpomínka ukrytá v mlze nad širým oceánem.
Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha

Jenom do 22. února můžete ve foyer Akademie věd vidět detailní panelovou výstavu s názvem Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha. Expozice představuje výsledky rozsáhlé spolupráce archeologů, antropologů, historiků, lékařů, fyziků, chemiků a konzervátorů z akademických pracovišť, vysokých škol a dalších institucí v rámci dánsko-českého projektu. Výstava poskytuje zajímavé informace o pobytu Tychona Braha v Praze, o prvním otevření jeho hrobky v roce 1901 a také o archeologickém a antropologickém výzkumu a zkoumání pohřebních textilií při otevření hrobky v roce 2010.
Pavel Brázda s obrazovým cyklem Lidské komedie

Do 19. března můžete ve výstavním sále Obecního domu zhlédnout výstavu Pavla Brázdy s názvem Lidská komedie. Výstava je završením velkého obrazového cyklu, jehož začátek spadá ještě do minulého století. Zároveň ji můžeme považovat za vyústění druhého (vedle artificielismu Štyrského a Toyen) původního českého příspěvku do výtvarných -ismů, totiž hominismu, který Pavel Brázda založil s Jaroslavem Dreslerem v roce 1943 a jemuž v podstatě zůstává věrný dodnes. Brázdovo dílo zůstávalo dlouhou dobu ve skrytu a teprve v nedávné době se začalo dostávat do širšího povědomí.
Hyperrealista Jirka Houska v Mainerové

Do 12. března je k vidění v Galerii Mainerová v Kurzech malování a kreslení výstava obrazů mladého malíře Jirky Housky, která nese název Převážně v divočině. Výtvarník Jirka Houska je významným hyperrealistickým malířem, jehož tvorbu nepochybně ovlivnila i jeho maminka, taktéž akademická malířka. Tento rodilý Pražák vystudoval Střední výtvarnou školu Václava Hollara a Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru prof. Zdeňka Berana.
Mladý umělec Vladimír Kiseljov s Obrazy nových zrození v Prokopce

Do 5. března můžete v galerii Prokopka zhlédnout výstavu obrazů Vladimíra Kiseljova s názvem Obrazy nových zrození. Tento mladý umělec je interdisciplinárním tvůrcem v oborech malby a nástěnné malby, performance, scénografem, režisérem, autorem duchovních výkladů a koncepcí oper – především Richarda Wagnera, Nikolaje Rimského-Korsakova, Leoše Janáčka a dalších. V roce 2008 inscenoval kompletní slavnostní zasvěcovací mystérium Richarda Wagnera „Parsifal“ jako pohybové divadlo na nahrávku s videoprojekcemi v brněnské Redutě. Jeho díla vznikají v úzkém propojení hudby, barvy a pohybu Ducha v prostoru. Zachycuje svým dílem proud energie, který pramení z jeho osobního pochopení a prožití hudby a různých mytologií, pohádek a symboliky. Snaží se svým dílem pozitivně působit na společnost a vnášet energické duchovní impulzy do všedního života svého okolí. Proto realizuje často díla ve veřejném prostoru, ať už jako nástěnnou malbu, performance, nebo výstavu maleb.