Strana 52 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Nové obrazy Davida Johna Lloyda

Do 31. ledna bude v galerii Tinta otevřena prodejní výstava Davida Johna Lloyda s názvem Nové obrazy. David John Lloyd pochází z Litchfieldu v hrabství Staffordshire, jeho otec pocházel z Liverpoolu. Absolvoval uměleckou školu v Cheshiru, katedru umění na univerzitě v Brightonu a výtvarnou školu v Chelsea. Po řadě výstav ve Velké Británii a Španělsku vystavoval v roce 1995 poprvé v České republice ve Výtvarném centru Chagall. Od té doby uspořádal v České republice desítky výstav. V Ostravě se usadil v roce 2001, v současné době čtvrtým rokem žije a tvoří v Petřvaldu. Jeho domovskou galerií je Galerie Blanka Hrubá v Hotelu Hukvaldy na Hukvaldech.
Síla a nezkrotná divokost jednorožce

Do 1. února bude v galerii Lapidárium otevřena prodejní výstava obrazů Milady Kotorové, slovenské výtvarnice, pro kterou je hlavním inspiračním zdrojem příroda. Výstava nese název Jednorožec, který je bájným zvířetem, o němž existují zmínky z období 2 500 let př. n. l. Je obrazem síly a nezkrotné divokosti a jeho roh má léčivé a magické vlastnosti. Tyto ingredience v sobě zahrnuje tvorba autorky, která se kromě malby věnuje i mnoha dalším výtvarným technikám. V malbě upoutá její nezaměnitelná barevnost a prolínání motivů, které mají základ v realitě, s prvky fantaskna a zobrazení jejího vlastního duchovního světa.
David Bukáček v Modré vopici

Zhruba do 15. února bude v klubu Modrá vopice v rámci otevírací doby a koncertů přístupná výstava Davida Bukáčka a umělce tvořícího pod pseudonymem Detail nazvaná Separace abstrakce. David Bukáček nazývá svou tvorbu Buki art brut tální. Taková halucinogenní abstrakce.
Vášnivá noc s králem gerewolu

Do 25. února můžete na Novoměstské radnici vidět výstavu fotografií Lenky Klicperové s názvem Králové gerewolu. Jde o výstavu fotografií z jedinečné události konající se každoročně na severu Nigeru, na okraji Sahary. Výjimečný rituál zde každoročně absolvuje několik tisíc příslušníků kmene Wodaabe. Krásu mužů hodnotí ženy a dívky, které si pak mezi naparáděnými tanečníky vyberou toho, s nímž prožijí vášnivou noc. Slavnosti gerewolu jsou oslavou krásy, lásky a naprosté sexuální svobody…
Tropická zima v podání Anežky Hoškové

Do 13. ledna bude v nově přestěhované galerii Entrance v bývalé oranžerii Břevnovského kláštera otevřena výstava Anežky Hoškové s názvem Tropical Winter. Tropical Winter – Tropická zima – je oxymóron (protimluv). Zálibu ve spojování protikladů prozrazují i názvy předchozích výstav Anežky Hoškové a v jistém smyslu ji lze chápat jako tvůrčí postup, který je pro ni určující. Dalo by se namítnout, že to platí o každé tvorbě. Už klasická estetika vidí nejhlubší smysl umění ve schopnosti vytvářet z protikladných prvků smysluplný celek, jako třeba renesanční perspektiva. Problém je, že ne všechny protiklady lze převádět jeden na druhý, syntetizovat. Mohou sice koexistovat vedle sebe, ale raději po nich nechtějte harmonický soulad. Díla vzniklá takovým spojením budou vždycky vzbuzovat jistý neklid.
Mladý, ale významný...: Petr Brožka

Zhruba do 31. ledna můžete v pasážové galerii Ferdinanda Baumanna vidět instalaci Petra Brožky s názvem Adam a Adam. Petr Brožka se narodil v roce 1974 v Českých Budějovicích a v současnosti žije v nedaleké vesnici Borovany. Po studiu na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni odešel do Brna, kde absolvoval Fakultu výtvarných umění při VUT, ateliér Intermedia Petra Kvíčaly. Přestože patří k nejmladší generaci autorů, mohli jsme se s jeho dílem v poslední době setkat hned na několika významných přehlídkách mladého umění.
Josef Žáček: O ztrátě lásky a víry

Do 18. ledna můžete v Topičově salonu navštívit výstavu obrazů Josefa Žáčka s názvem Osamělost. Výstava není jen o dilematech křesťanství, je také o ztrátě lásky a víry, které jsme opustili, je o osamělosti jedince, který již není schopen dál akceptovat dění ve společnosti a uzavírá se do sebe. Jde o abstraktní malbu, jejíž náměty vycházejí z Bible, a figurální malbu, reflektující současnou společnost. Výstava se skládá ze dvou vzájemně propojených celků abstraktní a figurální tvorby. Návrhy na ilustrace k vydání Jeruzalémské bible, pro které autor zvolil abstraktní formu, se propojují se současnou figurální tvorbou. Z výstavní síně se Josef Žáček pokouší vytvořit sakrální prostor současné společnosti.