Strana 54 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Havel na Žižkově

Do 28. února bude v Armádním muzeu Žižkov otevřena výstava věnovaná Václavu Havlovi. K 1. výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla byla ve slavnostním foyer Armádního muzea Žižkov zahájena výstava výtvarných děl věnovaná této významné osobnosti českých moderních dějin. Výstava pořádaná Vojenským historickým ústavem Praha, občanským sdružením Symposion a Knihovnou Václava Havla nabízí díla akademického malíře Jiřího Sozanského z cyklu Odcházení. Představena je také busta Václava Havla od akademického sochaře Lubomíra Janečky, jejíž bronzová podoba je umístěna v sídle Rady Evropy ve Štrasburku.
Konec světa. Bude?

Do 31. ledna bude v podzemní galerii Morna otevřena prodejní skupinová výstava mladých umělců ze skupiny Morna nazvaná 2012: Konec světa za týden. Svá díla zde vystavují Martin Mulač, Tomáš Honz, Luboš Vetengl, Marija Kulina, Eva Vápenková a Jindra Kratochvíl. Výstavu zahájila kurátorka Eva Vápenková. S klarinetní hrou na vernisáži vystoupila Hana Tauchmanová.
Snění v Artinboxu

Do 17. ledna můžete v galerii Artinbox vidět již 6. tematickou výstavu Snění/Dreaming – Návštěvy do jiných světů. Sny, snění, odkaz surrealismu, Sigmunda Freuda, Carla Junga a dalších v dílech mistrů současných, minulých i budoucích. V rámci vernisáže proběhla první prezentace výjimečného vědeckého díla profesora Glacona pro české publikum.
Galerie Opatov

Až do 3. března můžete v galerii Chodovská tvrz navštívit dokumentační výstavu s názvem Galerie Opatov 1984–1992. Výstava je symbolickým ohlédnutím za dnes již legendární galerií pražského Jižního Města, která byla založena v roce 1984 Jaroslavem Krbůškem ve vstupních prostorách Kulturního střediska Opatov a která se brzy po první vernisáži stala důležitým místem setkávání „těch nepřizpůsobivých“. Během osmiletého výstavního provozu se zde konalo 111 výstav, při kterých nechyběli nejen velikáni výtvarné scény, ale také té literární nebo vědecké. Výstava na Chodovské tvrzi připomene tyto události skrze rozsáhlou fotodokumentaci Hany Hamplové a také skrze některé autory a jejich dobové artefakty.
Kola Davida Gernsteina

Jenom do 18. prosince můžete v Rumunském kulturním institutu vidět výstavu Davida Gernsteina, umělce a designéra. Izraelský designér David Gerstein nezapře osobitý vztah k cyklistice a znalost cyklistického prostředí. V jeho tvorbě se to hemží Armstrongy, závodními cyklisty, celými pelotony jezdců i dámami na výletních kolech s košíkem na řídítkách. Jeho galerie je otevřena i v pražské Pasáži u Stýblů. Stojící kovové dekorace jsou oboustranné a barevné a ve velikosti cca 30 cm stojí kolem 4 000 Kč. Galerie nabízí také instalace na zeď nebo mísy s výjevy cyklistů a samozřejmě i umělecké předměty s jinými motivy.
Dva sochaři a New York

Do 6. ledna bude v Galerii jedné věci otevřena výstava soch Alexe Květoně a Petra Stanického. Potkávají se na ní dva sochaři – Alex Květoň, Američan z New Yorku narozený v Ostravě, a Petr Stanický původem z Příklep, který byl v New Yorku na stipendijním pobytu. Akademický sochař Aleš Květoň emigroval na počátku osmdesátých let už jako sebevědomý umělec. Usadil se v New Yorku a z Aleše se stal Alex. Nyní tam šéfuje přední dílně na umělecko-architektonické zpracování kovů a jeho práci vlastní i prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku. Sochař Petr Stanický vybral pro společnou výstavu dřevěné reliéfy a také nerezové plastiky.
Naši prezidenti

Do 6. ledna bude ve fotogalerii Václav Lídl otevřena výstava Naši prezidenti. Výstava připravená aktuálně k nadcházející volbě prezidenta republiky nabídne portréty a dokumentární fotografie ze života významných osobností České (Československé) republiky – historické záběry českých prezidentů. Připomene jednotlivé podoby a tváře, umožňuje také srovnání dnešní prezidentské kampaně s řadu let starými snímky. V široké škále se objeví portrét Ludvíka Svobody od Jiřího Všetečky, T. G. Masaryka v Topoľčiankách od proslulého fotoamatéra – spisovatele Karla Čapka – či záběry z disidentské doby Václava Havla od Oldřicha Škáchy a mnoho dalších. Dozvíme se, že i jeden z prezidentů byl vášnivým fotoamatérem. Jedná se o výběr fotografií ze Sbírky Svazu českých fotografů a Archivu 1. československého klubu fotografů amatérů – Nekázanka.