Strana 56 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Twin tales v galerii Louvre

Zhruba do 21. prosince poběží v galerii Louvre charitativní výstava fotografií Alji Minibaevy s názvem Twin tales. Alja vybrala 12 párů dvojčat a inscenovala je do pohádkových příběhů jako třeba Princ a chuďas, Alenka v říši divů nebo Popelka. Výtěžek z prodeje fotografií a kalendáře, který můžete na místě zakoupit, poputuje k nadaci Lejly Abbasové Asante Kenya. Alja Minibaeva se narodila v Uzbekistánu. V Moskvě pak absolvovala kurs tvůrčí fotografie Leonida Kurska. V roce 2008 se přistěhovala do Prahy a o dva roky později si otevřela vlastní fotografické studio. Pravidelně publikuje, především v časopisech (Guide, Top Class, Playboy, Travel Fever, Linda) a pracuje pro renomované značky (DIC, Yannis, Corneliani, Escada, Nike).
To se mi líbí · Přidat komentář
Tváře undergroundu: výstava i publikace

Do 28. února bude ve Foyer Českého rozhlasu otevřena výstava fotografií Davida Tesaře s názvem Tváře undergroundu. Více než 30 snímků zachycuje významné osobnosti české undergroundové scény, nahlíží do zákulisí vzniku seriálu Českého rozhlasu 6 a doplňuje dalšími snímky aktuální knihu Tváře undergroundu, která volně navazuje na odvysílané pořady Českého rozhlasu 6 a minulý týden vstoupila na knižní pulty. Publikace ilustruje fenomén českého undergroundu na základě osudů klíčových osobností. Fotografie návštěvníky vtáhnou do bezprostřední atmosféry letošního ročníku legendárního festivalu Magorovo Vydří ve Skalákově mlýnu.
Advent v Černé labuti

Do 11. ledna můžete v kavárně a galerii Černá labuť navštívit prodejní charitativní výstavu s názvem Český advent – 18. Další z řady tzv. Domácích úkolů, který tentokrát probíhá ve spolupráci s Kontem Bariéry Nadace Charty 77. Část z prodeje uměleckých děl, která umělci vytvořili speciálně na toto téma, půjde na Konto Bariéry. Opět se ho zúčastnilo kolem šedesáti současných renomovaných umělců.
Nejen pro Davídka...

Do 28. února bude v Galerii umění pro děti otevřena charitativní prodejní výstava dětských obrazů Příběhy pro Davídka. Obrazy namalovala řada známých osobností spolu se svými dětmi a výtěžek z prodeje obrazů bude věnován na konto Centra pro handicapované ALKA o. p. s., které poskytuje speciální rehabilitační léčbu dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou. Obrazy představují nejrůznější příběhy, jež odrážejí jejich pozitivní vnímání světa kolem nás. Na myšlenku uspořádat tuto charitativní výstavu přivedl galerii příběh Davídka, dvanáctiletého chlapce ze Smolnice u Loun, který při porodu prodělal krvácení do mozku a zůstal postižen dětskou mozkovou obrnou, jež zapříčinila rozsáhlé ochrnutí. Díky rehabilitační léčbě pomocí speciálního obleku se Davídkovi uvolnily spastické ruce, posílily nohy a záda. Tuto léčbu však nehradí žádná pojišťovna ani instituce, a proto finanční prostředky získané prodejem obrazů galerie věnuje Centru pro handicapované ALKA o. p. s.
Cestovatel, ne usedlík - to je Alfred Šupík

Do 20. prosince můžete v galerii Atrium navštívit výstavu fotografií Alfreda Šupíka s názvem Má imaginární domovina. Jeho nová samostatná výstava nám dá příležitost podělit se s širokým obzorem jeho fotografických prací. Tematický název se může zdát velice ambiciózní a Alfred Šupík není ani první ani jistě poslední, kterého se toto téma hluboce dotýká. Je to také téma, které je v současné době rozšířeného cestování a mezinárodní komunikace všeobecně zcela aktuální. Kdy hranice, ať už chceme nebo ne, mají zcela jiný charakter ve srovnání s nedávnou minulostí. Ačkoliv se před několika lety Alfred usadil v Praze, on sám nepovažuje tento krok za konečný, protože jak říká: „Vždy jsem se cítil spíše cestovatelem než usedlíkem.“
Umělecké intervence v Goethe Institutu

Až do roku 2015 by budovu Goethe-Institutu v Praze měly okupovat umělecké intervence souhrnně nazvané Rub a líc. Budova Goethe-Institutu slouží nejen jako místo pro setkávání se současným německým uměním, ale zároveň se díky aktuálnímu projektu uměleckých intervencí představuje zcela v novém kabátě. Pod vedením kurátora Stephana Berga, ředitele Kunstmuseum Bonn, dostala šestice německých umělců za úkol proměnit veřejně přístupné prostory institutu. Michael Jäger, Antje Schiffers & Thomas Sprenger, Julia Schmid, Heike Weber a Sascha Weidner vytvářeli od roku 2011 umělecké intervence, které dialogicky reagují na budovu, na město Prahu, na kulturní a společenský kontext a na úlohu Goethe-Institutu. Tyto práce, které zde zůstanou do roku 2015, byly 22. listopadu za přítomnosti všech zúčastněných umělců, kurátora a sponzora katalogu představeny veřejnosti. Projekt Rub a líc doplní publikace v němčině a češtině.
Další talent z Rittsteinova ateliéru: Tomáš Jetela

Do 20. ledna bude v galerii Malostranská beseda otevřena výstava obrazů Tomáše Jetely s názvem Holky, kosti a modrej kluk. Nedávný absolvent AVU ateliéru malby Michaela Rittsteina a talentovaný umělec představuje sérii nových obrazů. Jetela volně navazuje na svoji diplomovou práci Knihovna’, která byla vystavena v jedné z brněnských knihoven i v brněnské Galerii mladých. Umělec vytváří monumentální plátna, kombinuje olejomalbu s technikou koláže. Experimentuje nejen s nalepováním stránek knih na plátno, ale i s jejich přemalováním a následným stržením, vrstvením zbylých otisků, nebo dokonce se zapalováním papírových kapesníčků na malbě a následnou strukturou barev. Vznikají tak vrstvené obrazy, které se dají označit téměř za asambláže.