Strana 60 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Emil Cimbura slaví 90. narozeniny

Do 30. listopadu bude v galerii Diamant otveřena výstava Emila Cimbury s názvem Hledání souvislostí. Emil Cimbura, člen S. V. U. Mánes, malíř, textilní výtvarník, grafik, autor monumentálních mozaik, keramických reliéfů, restaurátor, scénograf, designér a také autor výtvarně-prostorových řešení stálých expozic v roce 2012 oslaví své 90. narozeniny v plné životní síle a pilné práci. Studoval na UMPRUM v Praze u profesorů Jaroslava Bendy, Antonína Strnadela, Antonína Pospíšila a u Aloise Fišárka, jemuž byl potom též asistentem. Vytvořil desítky plakátů pro festivaly, kongresy, pro Zahradu Čech či Laternu magiku. V prostoru Orlické přehrady je jeho monumentální mozaika a v hale České pojišťovny na Jižním Městě rozměrný keramický reliéf. Jako průmyslový návrhář mimo jiné formoval generátory a hradidlové a mostové jeřáby pro vodní díla Orlík, Kamýk a Fláje. Jako scénograf navrhl scénu Wildeovy Salome či Gogolova Revizora. Je nutné zmínit jeho podíl na prostorovém utváření pěší obchodní ulice na sídlišti Pankrác – první pěší zóně u nás.
Proměny mladé malířky Petry Skluzáčkové

Zhruba do 1. prosince bude v Obrazárně Kamenný stůl k vidění prodejní výstava obrazů Petry Skluzáčkové s názvem Proměny. Petra vyrůstala v rodině s malířskými kořeny. Její dědeček i otec se věnovali malbě jen zájmově, Petra si malování vzala jako životní poslání. Jako třetí v této generační linii začala prokazovat malířské sklony již v době dospívání, kdy navštěvovala kreslířský kurz při Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Její záběr je velmi široký, a to jak při využití technik (uhel, pastel, tempera, olej), tak zejména v žánrové rozmanitosti její tvorby. Je věrná portrétistka, neboť prvořadě usiluje o zachycení podoby, do které se snaží promítnout okamžik duševního naladění portrétované osoby. Zvládá ale také žánr karikatury. Krajinomalbu chápe jako rušný vstup do většinou městského nebo přímořského prostředí. Vyhledává navíc zajímavá zákoutí a snaží se o jejich zachycení v době ranní či večerní.
Hvězdy karlovarského festivalu očima Zuzany Mináčové

Do 31. prosince bude v pasáži Paláce Koruna otevřená výstava fotografií Zuzany Mináčové s názvem Hvězdy/Stars 1994–2012. Výstava představuje fotografie významných osobností, které navštívily Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary od roku 1994 do roku 2012. Slovenská fotografka od 60. let nevynechala jedinou přehlídku filmového pozlátka. Neexistuje snad nikdo, kdo akci navštívil a unikl by pozornosti Mináčové. Před jejím objektivem defilovaly stovky slavných osobností – proč by tedy jejich podobenky měly zůstat zamčené v šuplíku? Autorka snímků odhalila skutečnost, že opravdové hvězdy jsou skromné a milé. Čím význačnější jsou, tím lépe se s nimi pracuje.
Cudnost i vzrušení

Do 14. listopadu bude v galerii U Zlatého kohouta otevřena prodejní výstava fotografa Jana Svobody s názvem Pozadí v popředí. Výstava tohoto nadějného fotografa obsahuje 15 velkoformátových pláten, na kterých svá pozadí poodhalila více než desítka předních českých krásek. Svoboda se rozhodl transformovat fenomén křivek ženského těla do inscenovaných fotografií s lechtivou atmosférou. Umělecké fotografie, které balancují na hraně vkusné cudnosti a snového vzrušení, nabídnou návštěvníkovi expozice kromě estetického zážitku také nový pohled na ztvárnění ženského těla v umění. Citlivá práce s prostředím, kontexty a nezaměnitelná atmosféra jednotlivých fotografií, to jsou typické rysy Svobodovy tvorby.
Zátiší Markuse Selga

Do 24. listopadu bude v galerii SVIT otevřena výstava fotografií Markuse Selga s názvem Still Lifes. Na své druhé výstavě ve SVITu Markus Selg představuje cyklus 14 nových barevných tisků pod názvem Still Lifes (Zátiší). Tyto tisky ve formátu 25 × 25 cm vznikly na základě analogických polaroidových fotografií o velikosti 6 × 6 cm. Still Lifes zaměřená černými rámečky na způsob obrázkového panoptika s kukátkem nabízejí intimní a osobní, ale i pečlivě vystavěný a objektivizovaný vhled do světa umělce. Přirozené, jemné, neurčité odlehčené modely citlivě kombinují předměty jako zamrzlé okamžiky naaranžované v bytě a v Selgově ateliéru. Mezi těmito předměty jsou suché květiny i početné postavy a sochy s různými historickými a kulturními konotacemi. Objevující se sochy neodkazují pouze k osobnímu vkusu či zálibám umělce. Still Lifes vytvářejí a poskytují prostor, kde se setkávají přízračná a zvláštní lidská vtělení a zřejmě na sebe i vzájemně reagují.
Konceptuální videoart Petra Krátkého

Do 14. listopadu můžete v galerii Jelení vidět výstavu konceptuálního videoartu Petra Krátkého s názvem Žena s vlkem. Petr Krátký studuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze intermediální studia u Jiřího Davida. Své umělecké zkušenosti a inspiraci nabyl nejen na stáži v Ateliéru monumentální tvorby AVU Praha, ale i během svého studijního pobytu v Rotterdamu. Svou tvorbu zaměřuje na neobvyklé instalace předmětů všeho druhu.
Fotografická výstava Ashe Kazanjian

Do 29. listopadu můžete v galerii Baru No. 7 vidět výstavu fotografií Ashe Kazanjian s názvem Caught in the Spotlight. Ashe Kazanjian na aranžovaných fotografiích zajímavým způsobem zachytila herce pražského Shakespearovského festivalu, zachycujíc jiné jejich stránky, než jaké jsou vidět na jevišti festivalu. Více se o Ashe Kazanjian dozvíte na jejích webových stránkách: ashekazanjian.carbonmade.com.