Strana 66 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Realita v očích současných britských malířů

Až do 30. prosince bude v galerii Rudolfinum otevřena velká a významná výstava s názvem Beyond Reality: British Painting Today. Výstava Beyond Reality představuje tvorbu 12 současných britských umělců střední generace. Výběr děl odráží vzrůstající význam postkonceptuální, převážně figurální malby, jež má nyní na britské výtvarné scéně mimořádnou pozici. Jedním z klíčových momentů je tázání po možnostech, smyslu a způsobu zobrazování reality. Výstava je koncipovaná přímo pro prostory Galerie Rudolfinum. V tvorbě vybraných umělců jsou v první části výstavy nepřehlédnutelné odkazy na fotografický realismus. Druhá část výstavy zahrnuje díla umělců programově navazujících na akademickou malbu 19. století a na odkazy klasické malby pevně svázané s renesančním dědictvím.
Snímky Martiny Chmelové v Noře

Zhruba do 28. října bude v galerii – rámařství Nora otevřena fotografická výstava Martiny Chmelové s názvem Umění překladu. Martina Chmelová je malířka, fotografka, píše básně a v její tvorbě jsou vidět jasné prvky dyslexie a dysgrafie. Říká se, že dyslektici zpracovávají vše v pravé hemisféře a ta právě zpracovává obraz. Fotografie je možná tím nejlepším symbolem pro vnímání světa. Proto je na místě, že výstavu zahájil dyslektický režisér a spisovatel Jaroslav Černý. Na vernisáži bylo mnoho přátel, třeba i známý fotograf Egypta Martin Frouz, a také mnoho dys- osobností. Mezi nimi hlavně i zakladatelka Dne dyslexie a výtvarná dys- umělkyně Alena Kupčíková.
Designblok 2012 už jen do neděle!

Do neděle 7. října poběží na několika místech v Praze největší přehlídka designu a příbuzných oborů v České republice Designblok 2012. Jde o prezentaci designérů, designérských studií, škol i vizionářské projekty světových značek, které se představují na Designbloku poprvé samostatně a pod jednou střechou Openstudia Šporkovský palác neboli Laboratoře současného designu. Těšit se můžete na šperky, módu, designérské prototypy, koncepty a vizionářské studie. V prostorách Openstudia naleznete i expozici Designblok Talent Cards představující naděje českého designu.
Procházka Prahou s Jiřím Všetečkou

Do 19. října bude v galerii a kavárně Evy Jandejskové otevřena výstava fotografií Jiřího Všetečky s názvem Pražský chodec. Jiří Všetečka se fotografování věnuje již od roku 1958. Působil na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty AMU jako externí pedagog předmětů reportážní fotografie a audiovizuální prostředky ve výuce. Docentem pro obor fotografie byl jmenován v roce 1977. Je členem Asociace profesionálních fotografů České republiky a Svazu českých fotografů, kterému předsedal v letech 2000–2001. Jiří Všetečka uspořádal od roku 1962 více než dvě desítky výstav. Je autorem 21 knižních publikací svých fotografií.
Jiří Trnka dodnes živý

Do 2. listopadu bude v galerii Portheimka otevřena výstava ilustrací světově proslulého malíře Jiřího Trnky s názvem V Čechách vyrostl strom. Výstava ke 100. výročí narození autora klade důraz na Trnkovu ilustrační tvorbu, za kterou získal cenu Hanse Christiana Andersena a která je považována za nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti. Nejznámější jeho knížkou, kterou napsal i ilustroval, je Zahrada, která poprvé vyšla v roce 1962 a dodnes je dětmi oblíbená. Knihy ilustrované Jiřím Trnkou opakovaně vycházejí nejen u nás, ale i ve světě. Výstavu doplňují také fotografie Václava Chocholy.
Linda Vontor: "Inspirací mi je prožitek z vlastního života"

Do 12. října bude v galerii Břehová otevřena prodejní výstava obrazů Lindy Vontor s názvem Tváře měst. Linda Vontor se sice narodila v Ostravě, většinu života však prožila v Bechyni a od roku 2005 žije v Praze. Její tvorba je v posledních letech zaměřená hlavně na malbu charakteristickou užitím vrstvení a malířské špachtle. Mimo to v poslední době také zdokonaluje techniku linorytu. Její největší inspirací je prožitek z vlastního života či cestování. V současné době je na plný úvazek zaměstnána na mezinárodní škole Riversideschool v Praze jako art teacher. Ve volném čase se věnuje také zpěvu.
Reprezentace českého výtvarného umění na olympiádě v Londýně

Do 30. října bude v galerii Gambit k vidění výstava výtvarníků, kteří s velkým ohlasem reprezentovali české výtvarné umění na XXX. olympijských hrách v Londýně 2012. Výstava je nazvaná PRG – LONDON – PRG. Vystavuje zde Karel Balcar, Klára Bémová, Štěpán Beránek, Michal Cimala, Jan Gemrot, Igor Grimmich, Jirka Houska, Xénia Hoffmeisterová, Karel Jerie, Jan Kovářík, Martin Krajc, Libor Lípa, Václav Misař, Lucie Skřivánková, Karel Štědrý a David Říha.