Strana 69 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Zdeněk Burian v Moderně již podruhé

Do 7. října můžete v galerii Moderna navštívit výstavu s názvem Dobrodružný svět Zdeňka Buriana. Již podruhé tato galerie představuje malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, jehož umění výrazně poznamenalo a ovlivnilo knižní ilustraci 20. století. Zdeněk Burian objevil zcela neortodoxní podoby ilustrace knih dobrodružných, vědecko-fantastických a populárně-vědeckých a dodal jim parametry, jež někdy leží už za hranicemi čisté výtvarnosti. Výstava představuje jeho víc než 40 prací především v technice kvaše.
Září Františka Skály

Do 31. října bude v galerii Václava Špály otevřena překvapivá výstava Františka Skály nazvaná Září. Autor výstavy se narodil jako dítě lásky a třídní nenávisti. Utěšené dětství strávil s chabým prospěchem v ulicích tehdejší pražské periférie. Otec i matka měli hluboké pochopení jak pro jeho komediální sklony, tak pro nestandardní sféru zájmů a pomohli mu překlenout období školní docházky. Položil základy tajné organizaci B. K. S. Jeho hluboký vztah k živlům formovaly pravidelné nudistické pobyty v Bulharsku. Po získání diplomu a zkoušce z estetiky se stal průkopníkem pojmu „humor ve vědecké ilustraci“. Chtěl být nejlepším ilustrátorem. Přihlásil se do skupiny Tvrdohlaví a byl přijat jako náhradník. V 80. a 90. letech minulého století a 10. letech nového století vystavoval a prodával to, co se mu obzvláště povedlo.
Jiří Stivín za hledáčkem fotoaparátu

Až do 30. listopadu bude v Senátu ČR otevřena o víkendech výstava s názvem Jiří Stivín, méně známý český fotograf. Je nesporné, že Jiří Stivín je vynikajícím hudebníkem, málokdo však ví, že je původní profesí kameraman. Vystudoval FAMU v Praze, ale této profesi se nevěnoval. Svým způsobem však zůstal s objektivem svázán díky fotografování. Zachycuje významné historické události, krajinu, lidi, je po celý život nejen aktérem, ale i výborným dokumentátorem. Součástí výstavy budou také fotoaparáty a další soukromé předměty J. Stivína. Linku celé výstavy tvoří fotografie z různých prostředí, historických okamžiků, portréty významných osobností, ale i fotografie rodiny a nejbližších přátel. Nad výstavou převzal záštitu 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka a výstava je poděkováním města Frýdlantu Jiřímu Stivínovi za jeho dlouholetý přínos městu Frýdlant.
Herečka Blanka Bohdanová v roli malířky

Do 30. září bude v kavárně divadla Viola otevřena výstava obrazů Blanky Bohdanové. Vystudovala brněnskou JAMU a po hereckých začátcích v Pardubicích byla členkou Městských divadel pražských a Divadla E. F. Buriana, od roku 1966 se na dlouhých 44 let stala posilou uměleckého souboru Národního divadla. Divadlu se věnuje dodnes, hraje ve dvou hrách v Činoherním klubu a v Divadle Viola se Stanislavem Zindulkou a Josefem Somrem. Svůj herecký um mnohokrát zúročila i před kamerou. Od poloviny sedmdesátých let minulého století se Blanka Bohdanová věnuje také výtvarnému umění, především olejomalbě a grafice, je členkou Unie výtvarných umělců. Samostatně vystavuje v Praze i po celé republice, zúčastnila se ale i zahraničních výstav ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Polsku, Německu, Itálii, Brazílii a Japonsku.
Představitel expresivní figurální malby: Václav Bláha

Do 12. října bude v galerii Via Art otevřena výstava obrazů Václava Bláhy s názvem Příběhy. Malíř a grafik Václav Bláha studoval na SOŠV Václava Hollara v Praze a u prof. A. Paderlíka na pražské AVU. Je zakládajícím členem volného seskupení 12/15. Z jeho rozsáhlé tvorby patří k nejproslulejším práce figurativní a Václav Bláha je právem řazen k významným představitelům expresivní figurální malby. Je zastoupen v četných významných sbírkách institucionálních i soukromých v ČR, v Evropě – zejména v SRN, a rovněž v USA. Od roku 1979 průběžně pořádá samostatné výstavy a účastní se mnoha výstav kolektivních.
Akty Jiřího Steinbacha v Písecké bráně

Do 30. září bude v Písecké bráně otevřena výstava fotografií Jiřího Steinbacha s názvem Akty. Autor výstavy s fotografováním začal v 15 letech, vážněji se mu však věnuje posledních 6 let. Profesí je lékař, pracuje v oboru anesteziologie a intenzivní medicíny. Od roku 2010 spolupracuje s nadací Leontinka. Od jara 2011 je členem volného sdružení Berounských fotoriků. Prezentované fotografie jsou zhotoveny na fotoaparátech Zenit, Nikon F100, Nikon D40, D90 a D700. Kromě fotografování se také věnuje komponování hudby a zajímá se o historii a dějiny umění.
Neznámá země Jana Uldrycha

Do 7. října můžete v domě U Zlatého prstenu vidět výstavu Jana Uldrycha s názvem Terra Incognita. Výstava představuje realistické malby Jana Uldrycha odkazující k autogenezi vesmíru, našeho světa v něm obsaženého i nás samotných. Autor ve své tvorbě nevyhledává soudobá témata, ale zachycuje to, co bylo, je a bude stále aktuální – dimenze existence. „Věřím v univerzální pole vědomí, zajímá mě vesmír jako celek, jeho projevy a různé formy vnímání toho všeho," přibližuje svou filozofii. Jan Uldrych je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze a v programu Start up je prvním reprezentantem vyhlášené, ale neprávem opomíjené malířské školy Zdeňka Berana.