Strana 71 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Obrazy Leoše Suchana v Orcu
Do 30. září bude ve foyer Orco otevřena výstava obrazů Leoše Suchana. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, Ateliéru malířství (u prof. Zdeňka Berana), Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, Ateliéru malířství (u doc. MgA. Petra Kvíčaly a MgA. Milana Housera), Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě, Ateliéru malířství (u MgA. Františka Kowolowského). Z jeho samostatných výstav jmenujme Obrazy v Local Café & Bar v Praze a z těch kolektivních výstavu Ateliéru malba III v divadle Reduta v Brně nebo výstavu k slavnostnímu otevření Domácího hospice Jordán v KC Střelnice v Táboře.
Religiózní obrazy Jiřího George Dokoupila v MIRO
Galerie MIRO bude do 28. října vystavovat obrazy s religiózní tematikou světově nejúspěšnějšího českého malíře Jiřího George Dokoupila. Kostel sv. Rocha se po Jízdárně Pražského hradu stal dalším místem v České republice, kde se návštěvníci budou moci seznámit s tvorbou tohoto významného umělce. Autor je známý především svými originálními malířskými technikami, jako například malbou sazemi nebo mýdlovými bublinami. Tato instalace je výjimečná svojí výhradně náboženskou tematikou a kreativním přístupem v pohledu na Krista. Divák zde tedy neuvidí typické Dokoupilovy motivy, jako jsou ženské akty nebo skvrnití leopardi. Současné nejnovější obrazy dokládají autorovo duševní vyzrání a zkušenosti nabyté častým pobytem v jižním katolickém světě.
Festival barokní opery v plném proudu
V Clam-Gallasově paláci poběží do 9. září festival barokní opery Opera Barocca, jehož součástí bude do 6. září výstava Festa Teatrale – výstava barokních scénických kostýmů vytvořených podle dobových ikonografií. Expozice je věnovaná hudebně-tanečním slavnostem pořádaným na evropských šlechtických dvorech v XVII. a XVIII. století. Majitelé platné vstupenky na představení pořádané v rámci festivalového programu mají vstup na výstavu zdarma. Multižánrový projekt Opera Barocca dlouhodobě mapuje kulturu období, jež zanechalo v geniu loci Prahy zcela jednoznačný otisk a které dnes poněkud formálně nazýváme barokem. Úkolem projektu je představovat veřejnosti fenomény či jednotlivá díla z oblasti hudby, divadla, tance a ostatních společensko-uměleckých disciplín a připomínat jejich tradici a mnohdy pozapomenutý význam.
Bavlněný příběh z Bombaje
Do 23. září bude v Art Space otevřena menší výstava fotografií Himanshu Choudhary s názvem The cotton story – „bavlněný příběh“. Výstava pozoruhodným způsobem zaznamenává úpadek továren na zpracování bavlny v indické Bombaji. Himanshu Choudhary je výrazným studentem ateliéru fotografie VŠUP v Praze.
Porcelán s modrou krví
Do 14. října bude ve Výstavní síni Senátu otevřena výstava s názvem Český porcelán s modrou krví. K vidění jsou exponáty tzv. českého cibuláku, ale nalezneme zde i ukázky barevného cibuláku a letošní novinky dekoru Praha blue, ale i Praha eco, jež nás překvapí i novými tvary. Výstava je pro zájemce otevřena denně.
Putovní výstava From different corners končí svoji pouť v Galerii Kritiků
Do 16. září poběží v Galerii Kritiků mezinárodní výstava s názvem From different corners, která zde končí své dvouleté putování po Evropě. Výstava se koná v partnerském vztahu se čtyřmi galeriemi současného umění v Německu, Holandsku, Rakousku a ve Francii. Základem jsou práce na papíře. Z našich umělců vystavují Linda Čihařová, Jiří Franta, David Böhm, Edita Pattová a Luděk Rathouský.
Flockované obrazy Vojty Pavlíčka v nové galerii Garáž
Jen do 31. srpna můžou zájemci navštívit výstavu Vojty Pavlíčka s názvem Flockované obrazy v nové galerii Garáž. Nová galerie je opravdu vytvořená z části garáže a je to celkem působivý prostor. Historie flocku sahá až do starověké Číny. Před třemi tisíci lety ale Číňané místo lepidla používali pryskyřičný klih a moderní střiž nahrazovali sekanými přírodními vlákny. Zajímavá technika se do Evropy dostala mnohem později. Ve 12. století se jí zdobily nástěnné dekorace. Dřevěným razítkem se na podklad natiskl klih, který tiskař posypal drcenými přírodními vlákny. Kvalitní lepidla, nové materiály i mechanizaci výroby s sebou přinesla až průmyslová revoluce. Od této doby se flockování stále zdokonaluje a vylepšuje.