výtvarné umění-recenze
Kategorie: výtvarné umění-recenze
Tomáš Miro Záhořík v Luka Lu
V galerii restaurace Luka Lu je možné zhlédnout výstavu trutnovského rodáka a výtvarníka Tomáše Miro Záhoříka s názvem Básník energie a jiné příběhy. V současné době působí jako psychosociální poradce a terapeut Střední školy aplikované kybernetiky s. r. o. v Hradci Králové. Je absolventem pětiletého výcviku v psychodynamicky a hlubinně orientované psychoterapii SUR s arteterapeutickým zaměřením, dvouletého akreditovaného kurzu v artefiletice a arteterapii i dalších kurzů pro arteterapeutickou práci a pomáhající profese. Jako lektor se podílí také na workshopech expresivní malby s arteterapeutickým přesahem. Výstavu je možné navštívit do 30. května.
Art forum a Preview Berlin
Začátkem října proběhly souběžně v Berlíně dvě veletržní přehlídky současného umění. Obě představily řadu evropských prodejních galerií zaměřených na současné výtvarné umění ve všech jeho formách, od klasické malby přes videoart až po objekty a instalace. Soudě dle zájmu návštěvníků i galerií by se klidně mohl konat i veletrh třetí, u vstupů na obě akce se tvořily dlouhé fronty a výstavní prostory byly zaplněné tak, že neponechaly místo žádnému dalšímu vystavovateli.
Vídeňská retrospektiva Fridy Kahlo
Ještě před devíti lety, před premiérou hollywoodsky přeslazeného velkofilmu režisérky Julie Taymorové, znalo malířku Fridu Kahlo jen několik málo nadšenců. A i dnes, kdy jsou její autoportréty často až ikonicky uctívány, se najdou tací, co nerozeznají její skutečnou podobu od obličeje herečky obsazené tehdy do hlavní role, Salmy Hayekové. Každá publikace o této mexické umělkyni proto vzbuzuje obavu: jde skutečně o kvalitní čtivo, a nebo jen napotřetí vylouhovaný čaj pro romanticky rozněžnělé „kulturní“ konzumenty? Pak není s podivem, že se podobnému pocitu člověk neubrání ani cestou na výstavu Retrospektiva Fridy Kahlo ve vídeňské Bank Austria Kunstforum.
Mladá krev v Leica Gallery Prague
Na výstavě nazvané FRAME podle stejnojmenné fotografické soutěže se v Leica Gallery Prague sešla díla mladých nadějných fotografů. Expozice nabízí nejen působivé fotografické výpovědi o stavu věcí vnějších a vnitřních, ale také důkaz o tom, že ačkoli je soutěž poměrně mladá, daří se jí vybírat velmi kvalitní počiny a udržovat úroveň. Výstava je v LGP otevřena do 27. srpna.
Příběh hraček Libuše Niklové
Červený nafukovací buvol, harmonikový kocour nebo nafukovací slon. Hračky, na kterých odrostlo několik českých generací. Jen málokdo ale tuší, že jsou dílem něžné vizionářky, designérky Libuše Niklové, maminky výtvarníka a hudebníka Petra Nikla. V Praze nedávno skončila výstava 200 dm3 dechu, která designové hračky Libuše Niklové připomínala. Na trhu je ovšem monografie této výjimečné české designérky od Terezy Bruthansové.
Planeta Eden: procházka komunistickým rájem
Aktuální výstava Domu umění na Malinovského náměstí v Brně je svým pojetím poměrně netypická. Ambicí kurátorů Tomáše Pospiszyla a Ivana Adamoviče není nic menšího, než podat svědectví o vizualitě ovlivněné vědeckými objevy a filozofickou utopií komunizmu. O ozřejmění nereálnosti těchto vizí jde především. Futurizmus v užitém i krásném umění, prostředek propagandy i inspirativní téma umělecké tvorby mezi lety 1948–1978 na Planetě Eden.
Galerie Rudolfinum: Double fantasy
Výstava Double Fantasy v Galerii Rudolfinum přináší vícevrstevnatý zážitek. Kromě samotných artefaktů, tedy fotografického díla tří současných umělců (a jednoho doplňujícího videa), je nedílnou součástí výstavy její téma. Na počátku všeho stojí jednoduchý motiv, důvěrně známý z dějin malířství – krajina. Poučené uchopení tohoto téměř zprofanovaného námětu je počátkem dialogu, ve kterém se střetává historie se současností, příroda s artificialitou a realita s představou o realitě.