Strana 14 - výtvarné umění-recenze
Kategorie: výtvarné umění-recenze
Dům pánů z Kunštátu, Brno: Transfer (28. 1. 2009–8. 3. 2009)
Dobrý nápad, ovšem trochu nedotažený do konce. I tak by dal shrnout ambiciózní výstavní počin, který byl zahájen v létě minulého roku v Německu a zakončí se v říjnu tohoto roku v USA. Trochu to vypadá, jako by při přípravě náročné akce kurátoři pozapomněli na diváka.
K Mlokovi na Lost in thoughts
Zajímavým příspěvkem olomouckého kulturního dění poslední doby byla bezpochyby výstava dvou studentek druhého ročníku výtvarné tvorby Univerzity Palackého v Olomouci, Kateřiny Blahákové a Jolany Lažové, jejichž atributem se stalo „Ztracení v myšlenkách“. Výstava byla v galerii U Mloka zahájena vernisáží dne 14. ledna 2009 v doprovodu hudební kapely a trvala 16 dní.
QUASIKRYPTONORMAL Filipa Turka
Do šternberské galerie opět zavanul svěží větřík z činných rukou osobitého umělce Filipa Turka. Retrospektivní výstava vypovídá o jeho umělecké činnosti od počátku studií na pražské AVU pod vedením Milana Knížáka až do dnešní doby. Výstava zamířila z galerie Tranzitdisplay rovnýma nohama do Šternberku a potrvá do 27. 2. 2009.
Leica galery Prague: Ruud van Empel (16. 1.–18. 4. 2009)
Galerie Leica, která průběžně prezentuje nejlepší fotografy světa, přinesla v polovině ledna do Prahy jedinečnou výstavu, která fotografický žánr poněkud přesahuje. Nizozemský autor Ruud van Empel (narozen 1958) zde představuje stylizované dětské portréty inspirované tzv. „naivním realismem“, které potěší oko, podnítí fantazii a citlivějšího diváka mohou dokonce vyděsit.
Galerie Rudolfinum: Andy Warhol, Motion Pictures (29. 1.–5. 4. 2009)
Od posledního lednového čtvrtka je v Galerii Rudolfinum k vidění projekt kurátora Muzea moderního umění v New Yorku (MoMA) Klause Biesenbacha, projekt na první pohled výstřední, totiž výstava filmů Andyho Warhola. Jeho filmy u nás měly doposud pověst jen jakýchsi nekoukatelných kuriozit a vždy stály ve stínu ostatní autorovy tvorby. Výstava se ale povedla – ukazuje, že na Warholovy experimentální snímky je lepší se dívat jako na svého druhu videoart, nikoli jako na filmová díla se začátkem a koncem.
Langhans galerie Praha: Pavel Dias – Padesát; Bill Jacobson – Funny, cry, happy (21. 1.–1. 3. 2009)
Ještě dva týdny potrvá výstava v Langhans galerii, svěží jako všechny výstavy pořádané v tomto jedinečném prostoru. Svěží nikoli tématem, ale koncepcí. Kurátor David Korecký propojil tvorbu dvou zcela odlišných umělců, různě starých fotografů. Jejich umění spojují slova jako jemnost, intimita či něha života.
Fotografis collection
Výstava Fotografis collection reloaded představená Národní galerií je reprízou výstavního projektu, který uspořádalo Bank Austria Kunstforum ve své galerii ve Vídni na podzim roku 2008. Ve druhém patře paláce Kinských v Praze tak můžete ještě do 8. února zhlédnout jedinečnou sbírku, která je jednou z nejranějších a nejvýznamnějších fotografických sbírek v Evropě.