Strana 7 - výtvarné umění-recenze
Kategorie: výtvarné umění-recenze
Island Helgiho Thorgilse Fridjónssona: dokonalý ráj?
Zavřete oči a napněte uši. Helgi Thorgils Fridjónsson vám poví příběh o zemi, kde burácí ohnivé sopky, kde bouřlivé gejzíry pějí sonáty o tichu, o zemi, kde chladné ledovce tiše dýchají. Rybí šepot vábí rybáře. Lišejníky velebí nebetyčné pahorky, o jejichž nedosažitelnosti ptáci sní. Vítejte na Islandu, v zemi středověkých ság…
Designblok 09 – krátké ohlédnutí za holešovickou expozicí
Minulý víkend skončil jedenáctý ročník Designbloku. Hlavní dění se letos nesoustředilo v Karlíně, ale na opačném břehu Vltavy – Superstudio Classic 7 v Jankovcově ulici a nedaleká budova Holešovického pivovaru Superstudio A7 lákaly návštěvníky na přehlídku současných trendů v designu oděvů, módy, prezentaci nových materiálů či postupů nebo na interaktivní hrátky.
Take Nord Shape – Severská vize architektury a designu
Do Domu pánů z Kunštátu přivál chladný vítr ze severu vizi architektury a designu. Konkrétně se jedná o tři tvůrce střední generace, architekty Samiho Rintalu a Dagura Eggertssona a interiérového architekta a designéra Samuli Naamanku. Všichni do posledního puntíku naplňují představu o skandinávském designu. Jejich práce se vyznačují obzvláštní citlivostí k přírodě, moderní elegancí a chtělo by se říci až chladnokrevnou jednoduchostí výrazu.
Pavla Sceranková: Das Spiel war Gut!
Pavla Sceranková (1980) se ve svých konceptech drží ve veřejný prostor intervenující linie, jejíž součástí je divácká interakce na pomezí happeningu. Zásadní otázkou jejího díla zůstává paměť, vzpomínka a její zpracování. Koncept Pavly Scerankové Alles wird Gut, který sestával z částí „Jedu“ a „Modelová situace“, uvedl v brněnské galerii G99 autor výstavního projektu galerie František Kowolowski.
Intimní požár Nikoly Čulíka
Galerie hlavního města Prahy před nedávnou dobou „vystartovala“ s přehlídkou současného mladého umění. V těchto dnech nabízí v prostorách Domu U Zlatého prstenu tvorbu studenta AVU Nikoly Čulíka, který se diváky snaží zaujmout velmi jednoduchými prostředky. Papírem a tužkou, stránkami vytrženými ze skicáku či linkovaného sešitu, svéráznými komentáři dění okolo a popisy duševních stavů, sexuality a tělesných vjemů.
Petr Nikl: Moji přátelé
Chlubit se, chlubit se, chlubit se! Proč to nedělat, když za to vaši přátelé stojí? Verbálně i neverbálně, pomocí slov či gest, prostřednictvím fotografie i diáře lze stvořit imaginární obrázek dotyčného. Že je málo barvitý? Tentokrát ne. Petr Nikl to nedovolí. Pravda, barevností sic neoplývají, zato charaktery jeho tváří jsou barvité nepřehlédnutelně. Niklův balzám na duši se značkou Moji přátelé uvedla na trh galerie Mona Lisa v Olomouci. Sortiment tohoto autora je k nahlédnutí až do 10. října 2009.
Nedokončené dokončené obrazy – Turner and Italy v Budapešti
Být považován za romantického krajináře a zároveň předchůdce abstraktní malby zní trochu divně – ale přesně to se stalo anglickému malíři J. M. W. Turnerovi. Joseph Mallord William Turner žil v letech 1775–1851, takže abstrakce vypadá dost překvapivě, jenže – je to tak. Výstava v budapešťském Muzeu krásných umění (Szépművészeti Múzeum) dokonale zachycuje tu zvláštní vývojovou křivku. Přibližuje ji přitom logickým a věrohodným způsobem – vystavením Turnerových děl od rytin na náměty jeho kreseb přes krajinářské akvarely až k těm pozdním, atmosférickým obrazům.