Strana 2 - výtvarné umění-rozhovor
Kategorie: výtvarné umění-rozhovor
Výtvarnice Alena Kupčíková: "Pojďme komunikovat skrze všechno"
Absolventka pražské AVU Alena Kupčíková studovala rovněž v Jihoafrické republice na Technikon Natal v Durbanu a na pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Arts. Je autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. Jejím nejznámějším dílem je vytvoření ojedinělé techniky „chlupatá kresba“ či „reliéfy z chloupků“. V roce 2012 ozlatila a ostříbřila chloupky, čímž vyzdvihla nejintimnější partie žen tím, že je osázela brilianty. V roce 2003 získala v Paříži za své „chlupatice“ prestižní Mezinárodní cenu LVMH: Louis Vuitton – Moët Hennessy.
Magdaléna Šťastná Pavlíková fotí pro radost
Narodila se v roce 1981. Vystudovala Obchodní akademii v Hradci Králové a po studiích nastoupila na pozici ekonomické asistentky, kterou vykonává dodnes. Miluje tanec, kterému se v dětství profesionálně věnovala. Zbožňuje svého psa. Nedávno si pořídila iPad a stala se z ní vášnivá čtenářka, díky e-knížkám, na kterých ulítává. Spoustu volného času jí také zabírá hasičský kroužek, kterému šéfuje. Žije a tvoří v Hradci Králové. Magdaléna Šťastná Pavlíková. Žena, která není šťastná jen díky příjmení svého muže, ale především díky své vášni k fotografování.
Univerzitní profesor a člen výzkumné laboratoře Johel Mitéran fotografuje s vášní
Johel Mitéran se narodil v roce 1968 v městečku Beaune v Burgundsku. Jako profesor na Université de Bourgogne a člen výzkumné laboratoře Le2i (Laboratoire électronique, informatique et image) se věnuje výzkumu v oblasti problematiky automatického rozpoznávání v digitálních obrazcích. Pracuje také v oblasti kontroly kvality pomocí počítačového vidění a v oblasti aplikace počítačového vidění v lékařství. Publikoval desítku článků v mezinárodních odborných časopisech a zúčastnil se řady konferencí. Tento vášnivý milovník kinematografie a fotografie již uskutečnil několik fotografických výstav ve Francii: Gevrey-Chambertin (2006), Dijon (2007), Flavigny sur Ozerain (2008), Paříž (2009) a v České republice: Kavárna Mlýn, Praha (2009), Český Krumlov (2009), Danube House, Praha (2011), Palác Akropolis, Praha (2011). Některé z jeho fotografií se objevily jako ilustrace v dílech (hudebních partiturách) vydaných nakladatelstvím Editions Delatour, jakož i v české verzi časopisu GEO.
Fotografka Martina Kopecká Jurčeková: "Kulturu vytváříme my všichni, záleží na nás, jaký tvar jí dáme."
Královéhradecká fotografka Martina Kopecká Jurčeková se k fotografii dostala postupem času. V roce 2002 začala studovat speciální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové a studium tohoto oboru zakončila v roce 2008 na Masarykově univerzitě v Brně. Roku 2006 však nastoupila do Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky brněnské univerzity u MgA. Jiřího Víška. Po studiích nastoupila jako fotografka do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde setrvala do roku 2012. Nyní probíhá v královéhradecké galerii AMB výstava s názvem Reflexe 21, Stejně stejní, na které Martina vystavuje spolu s dalšími dvěma autorkami. Výstava potrvá do 10. května.
Ladislav Hübelbauer: "Kreslím hlavně pro sebe, kreslím rád a budu kreslit dál"
Ne každý kuchař rád kreslí. Ne každému kuchaři kreslení jde. Vařil ve vyhlášených královéhradeckých restauracích (U Dvora, U Radnice nebo Inspirace). Jeho jméno je Ladislav Hübelbauer. Říká si Sethi. Od roku 2007 již pracuje v jiném než kuchařském oboru, ale kreslení věrný zůstal. Kromě kresby si rád zarelaxuje u čtivé knížky, u dobrého filmu, u tvrdé muziky anebo amatérského boxu. Tvrdý chlap na pohled. Uvnitř pravý opak.
Zuzana Kutová: Enkaustika - malování horkým voskem
Mladá výtvarnice Zuzana Kutová z Hradce Králové se vždy věnovala spíše technickým oborům, vystudovala marketing výpočetní techniky, na druhou stranu je velmi duchovně a výtvarně založená. Před sedmi lety navštěvovala kurz reiki a o dva roky později se stala reiki terapeutkou. V roce 2009 absolvovala kurz enkaustiky, pak o rok později kurz pro pokročilé. Enkaustika je malířská technika, kde se používá horký, nejčastěji včelí vosk, do kterého je přidáván barevný pigment. Samotné slovo enkaustika v překladu znamená vypálení. Vosk je pak nanášen pomocí enkaustické žehličky na papír.
Štěpán Málek žije, cítí, dýchá, vidí... Štěpán Málek tvoří
Výtvarník Štěpán Málek není pouhým malířem, ale všestranným umělcem. Je mu také blízká hudba a poezie. Jako malíř je znám tvorbou zabývající se vztahem mezi geometrií a náhodně vzniklou nepravidelností. Jako sochař zvýrazňuje protiklady pomocí oblázkových kamenů, které se staly tématem i jeho nástěnných děl – vyřezávaných i rýsovaných. V polovině 80. let minulého století založil s kamarádem punkovou skupinu NVÚ, s kterou dodnes koncertuje po celé republice.