Strana 5 - výtvarné umění-rozhovor
Kategorie: výtvarné umění-rozhovor
Královéhradecký van Gogh
Josef Audrlický a Vincent van Gogh… Také vidíte v jejich portrétech tu podobnost? Ty silné tahy štětcem. Ty barvy. Neuhasitelná vášeň pro umění. Malování je pro Josefa vyjadřovacím prostředkem stejně důležitým a živým jako slovo. Jeho obrazy jsou kromě jeho vlastních pocitů ztělesněním inteligence a analýzy, ale kdo nemaluje bez pocitů? Rád experimentuje s kontrasty a barevnou harmonií. Duši námětu se snaží zachytit prostřednictvím používaných barev a rytmu.
„Věčné světlo“ Miroslava Podhrázského (II. část)
Miroslav Podhrázský se cítí být ryze českým fotografem. V tom smyslu, že v zahraničí dosud nefotografoval ani nevystavoval. Přesto ho silně ovlivnila a v pozitivním slova smyslu hluboce zasáhla cesta do Paříže. V roce 2005 představil veřejnosti své fotografické obrazy inspirované právě Paříží. Výstava nesla název Francouzský dotek a prezentovala Podhrázského dojmy z jeho první pařížské cesty. O rok později se do Paříže vrátil podruhé a nadchla ho znovu. Svou vášeň pro ni vyjádřil ve svých obrazech vystavených v roce 2010 pod názvem Francouzský-Podhrázský.
„Věčné světlo“ Miroslava Podhrázského (I. část)
Královéhradecký fotograf Miroslav Podhrázský se narodil ve znamení Štíra 2. listopadu 1961. S fotografickou tvorbou je srostlý od svých 11 let. Tehdy držel fotoaparát ve svých rukou poprvé. Po úspěšném složení přijímacích zkoušek na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně se v letech 1977–1981 zabýval studiem oboru užité fotografie u profesora V. Židlického. Bezesporu osudnou se mu stala cesta na Braunův betlém u Kuksu. Ten ho doslova uchvátil a stal se jeho nejproslulejším projektem.
Stále na svou fotografii čekám...
Mirka Křivánková se věnuje fotografování nejen uměleckému, ale pracuje také jako fotoreportérka. Spolupracuje s CNN iReport a Los Angeles Times. Její snímky jsou rovněž zveřejněny na webu Tasyi van Ree, všestranně zaměřené umělkyně z Los Angeles. Její fotografie (pořízené buď mobilem, nebo klasickým fotoaparátem) zachycují okamžiky všedního života lidí, ale také krajiny, kde žije. Dokladem toho je např. fotovideo TAJEMSTVÍ VODY, které hudbou doprovodil známý skladatel Varhan Orchestrovič Bauer.
Rozhovor s uměleckými aktivisty: Ananas!
O uměleckém snažení olomoucké skupiny Ananas psala Nekultura před nedávnem (1. května 2010). Po akci, o které jsme informovali, udělala naše redaktorka se dvěma aktivisty rozhovor: co je smyslem jejich tvorby? Jak na ni kolemjdoucí reagují? Jaké jsou jejich další plány? Snad následující rozhovor vyvolá diskuzi nad otázkou umělecké hodnoty podobných aktivit…
Rozhovor s Petrem Machem, uměleckým šéfem Galerie Dolmen
V Galerii Dolmen v tyto dny probíhají dvě výstavy: přední místnost patří loňským laureátům ceny Jung Art, malířům Břetislavu Malému a Vojtovi Horálkovi. V zadní místnosti můžete obdivovat litografiie a kresby významného českého malíře a umělce, profesora Jiřího Načeradského. Umělecký prostor Galerie Dolmen se slibně rozvíjí; po jeho původu, náplni a motivaci jsme se ptali dělníka celého nápadu, uměleckého šéfa Petra Macha.
David Böhm: Fleky nejsou jenom fleky
Výtvarník David Böhm hraje se svým divákem hru na významy. Odmítá jedinou interpretaci svých děl a podotýká, že každý si může hledat svůj vlastní výklad. Experimentuje s náměty, technikami, materiálem i prostorem. Bez okolků tvoří a inspiraci vytrhává z okolního světa. V autorské dvojici s Jiřím Frantou se dostal do finále loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého pro talentované mladé umělce. A na sklonku roku vydal svůj první komiks s názvem Ticho hrocha.