výtvarné umění
Přečti si to!

Do 27. února bude v galerii NoD/Roxy otevřena výstava READ IT READ IT, která představuje práce studentů AVU pod vedením Silke Otto-Knapp. Skupinová výstava 14 studentů AVU je výsledkem semestrální práce s hostující profesorkou Silke Otto-Knapp. Představí individuální práce studentů v kontextu diskuzí, které probíhaly v Šalounově ateliéru v zimním semestru. Tento dialog o různých přístupech k malbě a jejímu konceptuálnímu rámci prezentují studenti ve výstavě i v související publikaci.
Blízkovýchodní konflikt a demonstrace historické i současné provázanosti Evropy a Blízkého východu

Až do 20. dubna bude v Doxu otevřena velká a významná výstava Middle East Europe. Současná mediální realita se vyznačuje snadnou dostupností obrazů zachycujících války a etnické konflikty probíhající kdekoli ve světě. Dobrým příkladem tohoto jevu jsou záběry z Izraele a okupovaných území, které běžný obyvatel Západu zná i přesto, že nikdy Blízký východ nenavštívil. Výstava Middle East Europe prezentuje díla evropských umělců reagujících na blízkovýchodní konflikt v přímé konfrontaci s pracemi jejich palestinských a izraelských kolegů. Zároveň projekt demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu.
Martina Hozová: "Hledání určité duchovní dimenze má naprosto zásadní význam."

Martina Hozová se narodila ve znamení Blíženců 14. června 1971 v Hradci Králové. Je absolventkou SPŠ sochařsko-kamenické v Hořicích v Podkrkonoší a Akademie výtvarných umění v Praze, kde v letech 1989–1995 studovala sochařství v ateliéru prof. Karla Nepraše a v letech 2006–2008 v rámci programu CŽV obor restaurování sochařských uměleckých děl u prof. P. Siegla. Tvorbu Martiny Hozové reprezentují sochy, koláže, kresby a malby. Obsahově je jejím ústředním tématem zájmu člověk, konfrontovaný na jedné straně se sebou samým, se svojí spiritualitou a pudovostí, a na straně druhé se společností, s jejími náboženskými, etickými a společenskými normami.
"Forma bojuje s obsahem - Mutina bojuje s obrazem"

Do 21. února bude v Kavárně 3plus1 otevřena výstava obrazů Petra Mutiny. Výtvarník Petr Mutina v roce 2011 úspěšně absolvoval Fakultu umění Ostravské univerzity. „Forma bojuje s obsahom, Mutina bojuje s obrazom. Optimistické až idylické scenáre rodáka z Hrabovej. Vláčik, nanuk, plastelína a drak spoločne bojujú za veselšiu náladu nás všetkých.“ To jsou slova, která charakterizují výstavu Petra Mutiny nejvýstižněji.
Život v Praze, Paříži a Berlíně tak trochu jinak

Do 20. února je v Napa baru a galerii k vidění fotografická výstava Davida Těšínského s názvem Život na ulici. Jedná se o výstavu fotografií sociálního dokumentu a volné tvorby, kde David Těšínský vystavuje kousky ze sérií All along the Watchtower o lidech závislých na drogách v Praze, sérii Prolonged weekend in Paris o „jiné“ tváři Paříže a sérii Chutes and Ladders o subkulturách v Berlíně.
Současní čeští fotografové ze Zlatého fondu Národního muzea fotografie

Až do 30. dubna bude v předsálí kongresového sálu ČNB otevřena výstava Zlatý fond Národního muzea fotografie – část VIII – současní autoři. Zlatý fond NMF je první a základní sbírkou Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci. Prestižní kolekce, jež vznikala postupně v letech 2002–2004, je založena na darování jedné autorské fotografie od každého dárce. Sestává z 220 snímků všech žánrů od současných českých fotografů žijících v České republice i v zahraničí. Její založení inicioval a koncepci vytvořil MgA. Ivo Gil se spoluzakladateli MgA. Tomášem Dvořákem a doc. Jaroslavem Prokopem.
Czech Art v Milleniu

Do 12. února bude v Galerii Millenium k vidění výstava Czech Art – práce 20 českých autorů z let 1989 – 2009. Výstava představuje výběr z tvorby dvaceti českých výtvarníků střední generace zvučných jmen, jako je Jiří Sopko, František Skála, Boris Jirků, David Černý, Michal Cihlář, Petr Nikl, Veronika Richterová, Jaroslav Róna nebo například Čestmír Suška.