výtvarné umění
Orchestr Berg se představuje v Městské knihovně Praha

Do 12. února se můžete v hlavní hale Městské knihovny Praha zaposlouchat do poslechové výstavy orchestru Berg. Nahrávky šesti premiér mladých skladatelů vycházejí na CD jako příloha prvního lednového vydání Literárních novin a budou také od 1. 1. 2012 k dispozici na www.nuberg.cz. Veřejnost se tak může zapojit a hlasovat o nejlepší skladbě pohodlně online nebo na místě – přímo v Městské knihovně. Všechny hlasy budou navíc slosovány o ceny. O vítězi rozhoduje také odborná porota. Další varianty výstavy najdete v divadle Archa od 14. ledna a také na Nové scéně Národního divadla od 25. ledna. .
Kristofori ještě neskončil

Do 29. ledna bude v Galerii Diamant otevřena výstava obrazů a objektů Jana Kristoforiho s názvem Ještě jsem neskončil. J. Kristofori byl v 50. letech odsouzen na 10 let za ilustrování letáků upozorňujících na podivné pokusy s internovanými faráři v sanatoriu u Semil. Odseděl si 7 let. V 60. letech se intenzivně zapojil do výtvarného dění. V roce 1968 emigroval do Norska. Po roce 1989 se vrátil do Prahy. Základem jeho tvorby byla především abstraktní strukturální malba (informel) 60. let. Často se ve svých obrazech inspiroval hudbou, která mu byla nejblíže, zejména jazzem a klasikou. Vedle malířské práce patří k jeho výtvarnému profilu i početné konvoluty kresby a ilustrace. Ilustroval asi 150 knih.
Pokojíčky Kamily Zemkové

Do 31. ledna můžete v Literární kavárně Aleš Čeněk v budově právnické fakulty navštívit výstavu obrazů Kamily Zemkové s názvem Pokojíčky. Mladá výtvarnice Kamila Zemková absolvovala v letech 2003–2009 Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, Ateliér intermédia, v letech 2007–2009 doplňující pedagogické studium, VUT v Brně, FAST, Ústav společenských věd, Kabinet humanitních věd. Je autorkou samostatných výstav (např. v roce 2010 „Hnědý stín“, A.M.180, Praha nebo „Pokoje“, Galerie Kabinet, Brno). Ze skupinových výstav uveďme např. „Co čekat od klasické generace“, Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice z roku 2010 aj.
Norbi Kovács v roli fotografa

Zhruba do poloviny ledna bude v 1. patře Malostranské besedy k vidění výstava fotografií s názvem Známé i neznámé tváře z hudebního zákulisí…, jejímž autorem je kytarista a zpěvák Norbi Kovács. Kytarista slovensko-maďarského původu Norbi Kovács je starším divákům jistě známý svou spoluprací s Petrem Vondráčkem v kapele Lokomotiva a z pořadu S politiky netančím.
Básník a prozaik Viki Shock vystavuje v Divusu

Do konce ledna můžete v prvním sále Divusu navštívit výstavu básníka a prozaika Vikiho Shocka s názvem Prasečí chlívek uprostřed fašismu & Germánská idyla. Jedná se o provokativní koláže, překračující běžná tabu publikovatelnosti. Viki Shock (vlastním jménem Viktor Pípal) se narodil 8. dubna 1975 v Praze. Kromě poezie se věnuje i výtvarné tvorbě, zejména fotografii a koláži. Žije v Praze.
Černé slunce Paula Chaneyho

Do 17. ledna bude v hlavním sále Divusu otevřena výstava Paula Chaneyho s názvem Slunce je černé. První část výstavy (Radosti s uhlím) publikuje výsledky šestitýdenního výzkumného pobytu, který P. Chaney strávil v ČR v průběhu září a října 2011. Soustředí se na masivní těžbu hnědého uhlí na severu země a odhaluje komplikované vyprávění kolem uhlí jako politicky důležitého materiálu. Práce má podobu obrovského nástěnného diagramu, který je proložen nalezenými předměty i vytvořenými obrazy. Součástí výstavy je mj. výstavka opravdových uhelných předmětů, příklady hyper-akceleracionismu, The Solar Fuck Club (příklady a průvodce Kámasútrou – hnutím odporu proti Slunci) a výtvarné hrátky s uhlím (organizátoři zvou veřejnost, aby pomalovala kousky lignitu, jak je libo).
Frozen glass Jitky Kamencové

Pouze do 12. ledna 2012 můžete v galerii DBK, v 5. patře obchodního domu DBK, navštívit menší prodejní výstavu autorského skla Jitky Kamencové Skuhravé nazvanou Frozen glass. Díla zde vystavená jsou inspirována krajinnou erozí, kdy voda vymílá dutiny v půdě, ledu nebo v kameni. Zachycují proměny podzimní krajiny v zimní panorama, kdy země i voda náhle zamrznou, a s nimi i stopy, které v nich kdosi právě zanechal. Skleněné objekty mají podobný příběh, skleněná hmota byla rozpohybována na píšťale a pak ve správném okamžiku zachladla – zamrzla, aby si zachovala svou autentickou podobu.