výtvarné umění
Výsledky pátého ročníku ceny Národní galerie: 333 pro mladé umělce do 33 let

Až do 9. dubna 2012 můžete v NG ve Veletržním paláci navštívit výstavu vítěze a nominovaných 5. ročníku ceny NG 333 pro mladé umělce do 33 let. Vítězem 5. ročníku se stal Jakub Matuška aka Masker a získal cenu 333 000 Kč. Vítězné dílo spolu s výhradními právy zůstane v majetku Národní galerie v Praze. Dále jsou k vidění díla těchto nominovaných umělců: Adéla Babanová, Jan Boháč, Epos 257, Jakub Geltner, Jakub Janovský, Denisa Krausová, Vojtěch Horálek, Artur Magrot & Alessandra Svatek, Jakub Matuška, Samuel Paučo a Ján Vasilko.
Sugestivní obrazy Zdeňka Trse

Do 21. ledna 2012 se koná v Galerii Dea Orh výstava Zdeňka Trse s názvem Horizonty. Hyperrealistické obrazy Zdeňka Trse představují vynikající úroveň formalismu nesrovnatelnou s mnoha umělci jeho věku. Jeho obrazy jsou sugestivní, zobrazují objekty a těla, které jsou pokryty tenkou vrstvou tkaniny. Jeho skryté předměty jsou představovány divákům pouze svým tvarem, který je definován světlem a stínem. Díla Zdeňka Trse, jež si hrají s divákovou představivostí, jsou bezchybně provedená, citlivá, jednoduchá a zároveň intimní.
Netušená krása a kouzlo vědeckého bádání

Do 14. ledna 2012 bude v Křížové chodbě Karolina otevřena výstava projektu Věda je krásná 2011. Tato soutěž chce zprostředkovat veřejnosti mnohdy netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci narazí při svém seriózním bádání. Představuje veřejnosti i ty nejlepší ilustrátorské počiny, jejichž vypovídací hodnota je v dnešním digitálně snímaném světě stále nezastupitelná. Forma soutěže, kdy příspěvky zůstávají porotcům i laické veřejnosti až do vyhlášení vítězů anonymní, navíc stírá rozdíly mezi studenty, pedagogy a výzkumníky. Staví je v soutěži, kde primárně platí estetická pravidla, na stejnou startovní čáru.
Student Rittsteinova ateliéru ve Fusion Gallery

Do 13. ledna 2012 bude ve Fusion Gallery a ateliéru k vidění výstava studenta Rittsteinova ateliéru AVU Igora Hosnedla Strana 1. Igor Hosnedl, rodák z Uherského Hradiště, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti v ateliéru akademického malíře Miroslava Maliny v letech 2003–2007, je od roku 2007 studentem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru kresby prof. Jitky Svobodové a Jiřího Petrboka. V současné době se věnuje malbě v ateliéru doc. Michaela Rittsteina. Je zastoupen v Galerii XXL Louny a je členem výběru Figurama 09.
.
Pestrý obraz našeho života formou recyklace

Do 8. ledna 2012 je k vidění v Galerii NoD výstava s názvem Recyklace. Recyklace patří v umění stále k aktuálním tématům. Rozvíjí se hlavně od 60. let, ale s proměnou výrazových prostředků a s nástupem nových médií se mění její výrazové možnosti. Je celkem jedno, jestli umělci recyklují skutečné nebo virtuální prvky, jestli je berou ze skládek, smetišť, plakátovacích ploch nebo z filmu, videa a internetu. Formy recyklace jsou tak rozmanité, že výstava přináší pestrý obraz o našem životě i o umění současné doby.
Shop Vladimíra Kokolii v Havelce

Do 4. února 2012 bude v Galerii Havelka otevřena výstava Vladimíra Kokolii s názvem Shop. Vladimír Kokolia, který je profesorem na AVU, ale též bloggerem, pokračovatelem 20. generace tradičního taiji rodiny Chen či hrdým držitelem titulu Miss kompost ČR za rok 2007, v posledních deseti letech stále více omezuje své výstavní aktivity. Výstava bude ovšem otevřená před Vánoci od 13. do 17. prosince 2011 a pak od 9. ledna do 4. února 2012.
Síla osudu v dílech výtvarníků Vyleťalových

Do 30. prosince je k vidění v Galerii Portheimka výstava Olgy a Josefa Vyleťalových s názvem Síla osudu. O. Vyleťalová je malířka a grafička, která vystavuje od roku 1974. Vytvořila 76 filmových plakátů. Roku 1973 získala Grand Prix na MFF v Cannes za plakát k filmu Něžná, tamtéž cenu kritiky za plakát k filmu Mládí a láska (1974), cenu Zlatý Hugo na MFF v Chicagu za plakát k filmu Zrcadlení (1979). J. Vyleťal, malíř, grafik, divadelní a filmový výtvarník, již nežije. V letech 1964–1979 vytvořil 115 filmových plakátů. Mezi nejvýznamnější ocenění získaná za filmové plakáty patří Stříbrná plaketa na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu (Panna a netvor, 1979).