výtvarné umění
World WebPhoto Gallery představuje...

Do 5. listopadu je v Centru FotoŠkoda k vidění fotografická výstava s názvem 22 fotografů World WebPhoto Gallery. Vystavují zde Antonín Bína, Vladimír Brunton, Gábina Čapková, Petra Doležalová, František Dostál, Bohumil Eichler, Miloš Fic, Jiří Havel, Jiří Heller, Petra Klačková, Yaro Kupčo, Ivana Lukavská, Antonín Malý, Sára Saudková, Pavel Scheufler, Hana Major Sládková, Václav Sojka, Veronika Souralová, Pepa Středa, Václav Šilha, Libor Špaček a František Weyda.
Bez komentáře

Až do 10. ledna 2012 poběží v Týnské literární kavárně výstava českých a slovenských novinářských karikatur s názvem No Comment! Kreslíři si vzali na paškál tuzemské politiky, Evropskou unii či finanční krizi. Expozice čítá několik desítek kreseb od bezmála dvaceti autorů z České a Slovenské republiky. Podle odborné poroty náladu ve společnosti a známé politické aféry nejlépe vyobrazil český novinář a výtvarník Miroslav Kemel. Přijďte posoudit sami.
„Pípšou“ v Chemistry

Už jenom do této neděle 30. října můžete v galerii Chemistry navštívit hravou a také trochu provokativní výstavu předního street artového umělce Pasty Onera. Zatímco pro jeho vrstevníky z generace oldschoolových writerů znamenal street art jen krátkou trendy odbočku, z níž se brzy vrátili zpět ke graffiti, Pasta pro sebe z této původně vedlejší silnice vybudoval dálnici první třídy. V graffiti zaujímá místo po boku zasloužilých klasiků stylu a nikdy se ho úplně nevzdal. Stále čerpá ze street artu, tentokrát však se znatelnějším příklonem ke klasické malbě.
Cenzura? Proč?

Do 11. listopadu je v Galerii Vltavín k vidění výstava s názvem Cenzurované umění. Vystavující autoři (Markéta Korečková, Alena Kupčíková, Ján Macko), jejichž dílo vzbudilo v nedávné minulosti bouřlivé reakce a bylo kvůli svému provokativnímu vyznění cenzurováno, se setkali na svých výstavách s negativními reakcemi organizátorů nebo návštěvníků. Dnes spolu v této sestavě vystavují poprvé. Jsou vystavovaná díla opravdu tak nemravná, aby se na ně divák nedokázal „ani podívat“? Běžte se přesvědčit sami.
Terakotová armáda v Edenu

Do 13. listopadu můžete v Nákupním centru Eden navštívit výstavu Terakotová armáda 1. čínského císaře. Zážitek je to poněkud zvláštní, neboť vidět takovouto výstavu v obchodním centru vytváří zajímavé kombinace. K vidění je celkem 14 soch bojovníků různých vojenských hodností a návštěvníky vítá kůň v životní velikosti. Terakotová armáda byla objevena zcela náhodně v roce 1974. Dosud bylo nalezeno kolem 8 000 soch válečníků, 600 koní z terakoty a 125 vozů ze dřeva. Všichni měli údajně doprovázet 1. čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti (259–210 př. n. l.) na jeho poslední cestě.
Nenechte si ujít Festival Tina B.

Ve výstavních prostorách bytové Galerie Vernon bude po dobu Festivalu TINA B., tj. do 13. listopadu, k vidění výstava fotografií izraelské umělkyně Angeliky Sher s názvem Survival. Zároveň zde jsou prezentována díla dalších umělců participujících na tomto festivalu, včetně děl Shaloma Neumana z cyklu Fusion Art. Vernisáž doprovodila performance Gisely Hochuli About Nothing. Celý program festivalu na www.tina-b.eu.
Krása Černé zahrady

„Zahrada, tajemný svět uměle vytvořené vegetace, mě fascinovala od dětství (Trnkova zahrada). A fyzický prožitek mnohaleté dřiny na vlastní zahradě tento pocit jen umocňuje. Cyklus posledních obrazů vznikl ve snaze zachytit nejen její bezstarostnou, barvami hýřící formu, ale i temnější stránky, které jsou s krásou zahrady nerozlučně spjaté,“ uvedla k výstavě její autorka, malířka a ilustrátorka Anna Neborová. Neborová upozornila i na to, že ji zajímá zmar, který je v zahradě každoročně zakotvený. Výstavu můžete zhlédnout v Galerii kritiků do 13. listopadu.