výtvarné umění
Sudetský nádražák Nebel před objektivem
Kolekce černobílých fotografií Dušana Tománka vznikla při natáčení filmu Alois Nebel. Kreslená postava sudetského nádražáka Nebela z Bílého Potoka je hlavním představitelem filmu. Tománkovy fotografie dokazují, jak se ve filmu s mocným efektem prolínají animace s předtočeným materiálem. Alois Nebel tak není jeden. V podstatě vznikly filmy dva. Jeden hraný a pak ještě překreslený. Výstavu s názvem Alois Nebel ve fotografii můžete navštívit v Galerii Langhans do 13. listopadu.
Přijměme fakt, že smrt čeká na každého z nás
Kontroverzní výstava Romana Týce s názvem Vykradač hrobů by měla otevřít diskuzi o pokřiveném vztahu současného člověka ke smrti. Smrt je fenoménem života a každý si ji v sobě nese od okamžiku zrození. Buďme s ní smířeni. Nevytěsňujme ji ze svého života. Neodsouvejme ji do pozadí. Je to stav přirozený všemu živému. Přijměme ji jako fakt. Neboť co je život? Cesta ke smrti. Je jen na nás, jak si ji zpříjemníme. V Galerii Dvorak Sec tak máte do 25. listopadu možnost vidět obrazy ve stylu portrétů z náhrobních kamenů, které jsou možná i z lidského popela.
Významné budovy Prahy 2 nejen v publikaci
Dokumentační výstava Slavné stavby Prahy 2 vychází ze stejnojmenné publikace, na které pracoval autorský tým pod vedením PhDr. Marie Platovské. Na výstavě je k vidění asi 30 panelů představujících nejvýznamnější kostely, vily, obytné domy, divadla, školy, nemocnice a další významné budovy této městské části. Výstava můžete navštívit v 1. patře Novoměstské radnice do 30. října.
Není čas na hrdinství
Výstava, která je česko-polsko-italským projektem a nese název No time for heroes / Není čas na hrdinství, je k vidění do 5. října v Galerii Školská 28 v Praze 1. Ideou projektu je představit skupinu umělců, kteří pracují a vyjadřují se intervencí v konkrétním veřejném prostoru. Jejich spolupráce spojuje evropská města Kladno – Prahu, Neapol a Gdaňsk. Výstava je součástí programu 6. bienále Industriální stopy 2011 pořádaného Výzkumným centrem průmyslového dědictví při ČVUT v Praze.
Plastiky na dvůr a na zahradu
Pražská sochařka, malířka a absolventka AVU, která navštěvovala ateliér monumentálního sochařství, Veronika Oleríny, připravila ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR pro nedávno zrekonstruovaný dvůr hlavní budovy Akademie věd ČR na Národní třídě výstavu s názvem Plastiky pro zahradu. Výstava je k vidění do 21. října.
I koncentrační tábor vás může přivést k malířství
Izraelský malíř Yehuda (Jiří) Bacon se narodil v tradiční židovské rodině v Ostravě v předválečném Československu v roce 1929. Malířské vlohy v sobě objevil paradoxně v prostředí koncentračního tábora v Osvětimi, kde ho nadchlo malování pod vedením učitelů, jako byli např. Bedřich Fritta nebo Karel Fleischmann. Nadšení pro kresbu a malbu ho neopustilo ani po šokujících zkušenostech z Osvětimi. Věnoval se umění dál a nakonec ho oslovila i technika litografie.
Rehabilitace malířství
Rakouský výtvarník Herbert Brandl prezentuje své obrazy do 10. listopadu v Galerii Rakouského kulturního fóra. Působí jako profesor na Akademii umění ve Vídni a patří k jedněm z nejvýznamnějších rakouských malířů. Mezinárodního uznání se mu dostalo již v 80. letech 20. století. Spolu se skupinou malířů tzv. transavantgardy a nové malby se pokusil malířství rehabilitovat.