výtvarné umění
Kresby a malby Jindřicha Vika na Kampě

Výstava Jindřicha Vika (1899–1980) s názvem Muž, který maloval moře představuje jeho tužkové kresby a akvarelové malby v Museu Kampa do 18. září. V jeho dílech se objevují především výjevy z venkovského života, např. postupy práce nebo předměty každodenního života. Zdánlivá naivita jeho kreseb je zcela překonána originálním, osobitým stylem plným jímavé křehkosti. Tato výstava je vrcholem jeho posmrtné umělecké kariéry. Muž, který nikdy neopustil Českou republiku, a přesto bravurně namaloval sérii obrázků moře, které vlastně nikdy neviděl.
V KusKovu je zase další kus kovu

Společná výstava značky zazu laka jewellery a Vladimíra Palečka S těžkou hlavou je k vidění do 9. září v Galerii KusKovu. Pod zazu laka jewellery se skrývá mladá architektka Zuzana Strouhalová, která navrhuje originální, osobité, nevšední a lehce extravagantní šperky z klasických materiálů. Zde představuje autorské šperky z nové kolekce „mal mini“. Název je přesmyčkou odkazující na minimalistické pojetí šperků. Vladimír Paleček se prezentuje tvorbou drobných a středně velkých plastik. V KusKovu představuje převážně figurální plastiky charakteristické svou hrubou strukturou.
Vyfotit je, nebo je rovnou zastřelit?

Po celý srpen jsou v Rock Café vystaveny koncertní fotografie Lukáše Janičíka, které nafotil převážně na pražských koncertech během posledních tří let. Název SHOOT'EM, pod kterým se výstava prezentuje, je slovní hříčkou anglického výrazu „to shoot“, který mimo střelbu označuje také fotografování. Dá se tedy přeložit buď jako „zastřel je“, nebo „foť to“. Název ať si každý přebere podle sebe. Cíl výstavy je však jasný: inspirovat návštěvníka k novým pojetím a k odklonění se od zaběhlých tradic.
Trocha surrealismu v Portheimce

Surrealismus není jen umělecký směr, ale i životní styl. Usiluje o osvobození mysli a zdůrazňuje podvědomí. Tento směr je stále aktivní, i když se již poněkud vzdálil původním myšlenkám. Výstava s názvem Sirotci surrealismu aneb Přesýpací hodiny, které se kazí, je do 30. srpna k vidění v pražské Galerii Portheimka. Několik desítek českých výtvarníků (např. Jiří Dlask, Milan Ressel nebo Dana Pfeffrová) zde představuje své pohledy na surrealismus, který zanechal v českém výtvarném umění i v literatuře 20. století nepomíjitelnou stopu.
Tváře Orientu

Severní Afrika, kolébka dávných civilizací, kout světa, který tak trochu pozapomněl na chaos a rychlý vývoj, který je pro dnešní dobu charakteristický. Autorka fotografií, Marcela Honsová, procestovala severoafrické země a tyto vzpomínky z cest prezentuje v podobě svých fotografií v pražském Centru Tance do 31. srpna. Jsou na nich zobrazeni lidé, se kterými se setkávala. Bezprostřední, milí, usměvaví lidé. Takové je můžeme spatřit v severní Africe.
Pokrývky hlavy v Log Tale Café

Do 30. srpna jsou v Long Tale Café k vidění fotografie Evy Neužilové, kterými reflektuje lidské hodnoty a touhy. Především chce zdůraznit pocit bezpečí, seberealizaci, lidskou blízkost, lásku a přátelství. Fotografka se tyto hodnoty snažila symbolicky vyjádřit v podobě různých materiálních forem soustředěných kolem obličeje. Každý materiál je jiný a vyjadřuje jinou ideu. Lentilky symbolizují lidské rozmary, kapradí touhu po pomoci a návrat k přírodě.
Made by readymade

Každoročně se opakující výstava, založená na vůli ke konfrontaci – to je výstava pod názvem Koncentrát IV „made by readymade“. Je to o sofistikovaném vyjádření s vtipem a nadhledem, které nezahanbuje, ale je prostě chytré. Stejně jako umělec, který udělal vtipnou věc jako Marcel Duchamp a nazval ji allreadymade. Na této skupinového výstavě prezentuje svá díla řada umělců, jmenujme např. Tomáše Mertu, Veroniku Neumannovou nebo Tomáše Vaňka. Výstavu je možné zhlédnout do 14. srpna v Galerii Chemistry.