výtvarné umění
Silný zážitek skromného umělce: Ahae hledí z okna ve Veletržním paláci v Praze
V pražském Veletržním paláci se od včerejška do 14. 8. 2011 koná pro tento prostor poměrně neobvyklá výstava nazvaná Pohled z okna: Svědectví o plynutí a proměnách času. Jedná se o sérii fotografií korejského umělce, vynálezce a ekologa Ahaea, který je známý po celém světě mnoha ekologickými vynálezy i prosazováním šetrného a uvědomělého způsobu života. Všechny jeho aktivity, ať už uměleckého, či vědeckého charakteru, se dotýkají stejných témat, která jsou na pomezí intimního prožívání viděného a globálních a univerzálních témat týkajících se vztahu člověka a planety Země.
Reagan v Praze
Také Praha má svou ulici Ronalda Reagana. Po tomto americkém prezidentovi byla pojmenována menší část ulice Zikmunda Wintera v Praze 6. Slavnostní odhalení názvu ulice se konalo 1. července před rezidencí velvyslance USA. Při této události nechyběl ani doprovodný program, jehož součástí bylo uvedení jednorázové výstavy Ronald Reagan: Snapshots/Momentky, kterou měli účastníci slavnosti možnost vidět právě v již zmíněné ulici. Jde o fotografie, které nebyly často publikované. Naskýtá se vám jedinečná možnost nahlédnout do života tohoto politika, státníka, manžela a farmáře.
Současné autority brněnské architektonické scény
V Galerii Jaroslava Fragnera je do 28. srpna k vidění výstava nejvýznamnějších projektů tří spřátelených brněnských architektonických ateliérů, pod nimiž se skrývají tato jména: Aleš Burian, Gustav Křivinka, Petr Pelčák, Tomáš Rusín a Ivan Wahla. V 80. letech se všichni potkali na fakultě architektury. Pracovali v brněnském Stavoprojektu a v roce 1988 založili sdružení Obecní dům. V současné době se potkávají u velkých brněnských urbanistických projektů a patří k výrazným autoritám architektonické scény v Brně.
Wow, pane Vau!
Rakouský umělec a zakladatel 1. českého dne panelových domů, který se konal v roce 2009 na pražském Proseku, Thomas Vau, prezentuje celkem netradičně pojatou výstavu v Rakouském kulturním fóru (RKF) v Praze. Výstava pod názvem 50 vznikla na základě jeho diplomové práce z let 2008–2009, kterou nazval Pražské panelové fasády a jejich umělecký výraz. V rámci výstavy 50 je 49 pražských panelových sídlišť symbolicky přeneseno do centra Prahy, do bílého boxu RKF, a v tomto 50. panelovém sídlišti autor demonstruje proces rozpadu.
Kus kovu v KusKovu
Italská šperkařka Monica Maestrelli a fotograf Frank Dituri vystavují své práce v pražské Galerii KusKovu do 29. července. Monica v minulosti pracovala pro avantgardní architektonické a designérské studio Superstudio a poté navrhovala dárkové předměty pro firmu Gucci, kde začala vytvářet i své šperkařské kolekce. V roce 2008 se vydala na samostatnou dráhu. V Praze mimo jiné představuje stříbrné šperky z limitované kolekce určené pouze pro tuto výstavu. Černobílé fotografie jejího manžela Franka jsou doprovodnou součástí výstavy. Frank rád transformuje věci do obrazů na pokraji nejasnosti a záhady.
Šepoty Josefa Žáčka
V Centru současného umění DOX je do 30. září k vidění výstava Josefa Žáčka pod názvem Šepoty. Český malíř, jehož tvorba zrcadlí společenské a politické souvislosti, navazuje na odkaz symbolismu. Objevuje se však u něho i cosi dekadentního. Od 80. let minulého století se věnuje duchovní tematice. Interpretuje ji na základě vlastních představ a subjektivních prožitků v podobě obecně platných symbolů (kříž, kruh apod.) nebo pomocí znakově podaných figurálních motivů.
Přijďte na výstavu - odejděte s uměleckým dílem na vlastním těle
Přijďte se podívat na výstavu umělce a jednoho z nejtalentovanějších italských tatérů Fabia Mora a můžete odcházet s uměleckých dílem na vašem vlastním těle. Do 31. srpna jsou v galerii tetovacího obchodu Tribo Tatoo k vidění díla pozdně gotických a renesančních starých mistrů v novém kabátě. F. Moro propojuje klasickou malbu s moderním pojetím. Snaží se zachovávat vznešenost předloh, nechává je ale vyvstat svěžím, uvolněným a hravým stylem. Výstřednost a dětská hravost jsou pro jeho tvorbu typické. Dá se odolat?