výtvarné umění
Pavla Sceranková: Das Spiel war Gut!
Pavla Sceranková (1980) se ve svých
konceptech drží ve veřejný prostor intervenující linie, jejíž
součástí je divácká interakce na pomezí happeningu. Zásadní otázkou
jejího díla zůstává paměť, vzpomínka a její zpracování. Koncept Pavly
Scerankové Alles wird Gut, který sestával z částí „Jedu“ a
„Modelová situace“, uvedl v brněnské galerii G99 autor výstavního
projektu galerie František Kowolowski.
DESIGNBLOK 09!

Letošní Designblok je tady! Vypukl včera a zachvátil celou Prahu. Kromě dvou superstudií (Superstudio Classic 7, Jankovcova 49, Praha 7 a Superstudio A7 Holešovický pivovar, U průhonu 13, Praha 7) se pro lačnící diváky a spotřebitele otevřou i mnohé prodejny a galerie v centru Prahy. Abychom to shrnuli: jedenáctý ročník Designbloku přináší 212 prezentací, výstav a přehlídek na 63 místech po celé Praze.
Intimní požár Nikoly Čulíka

Galerie hlavního města Prahy před nedávnou dobou „vystartovala“ s přehlídkou současného mladého umění. V těchto dnech nabízí v prostorách Domu U Zlatého prstenu tvorbu studenta AVU Nikoly Čulíka, který se diváky snaží zaujmout velmi jednoduchými prostředky. Papírem a tužkou, stránkami vytrženými ze skicáku či linkovaného sešitu, svéráznými komentáři dění okolo a popisy duševních stavů, sexuality a tělesných vjemů.
Petr Nikl: Moji přátelé

Chlubit se, chlubit se, chlubit se! Proč to nedělat, když za to vaši přátelé stojí? Verbálně i neverbálně, pomocí slov či gest, prostřednictvím fotografie i diáře lze stvořit imaginární obrázek dotyčného. Že je málo barvitý? Tentokrát ne. Petr Nikl to nedovolí. Pravda, barevností sic neoplývají, zato charaktery jeho tváří jsou barvité nepřehlédnutelně. Niklův balzám na duši se značkou Moji přátelé uvedla na trh galerie Mona Lisa v Olomouci. Sortiment tohoto autora je k nahlédnutí až do 10. října 2009.
Nedokončené dokončené obrazy – Turner and Italy v Budapešti

Být považován za romantického krajináře a zároveň předchůdce abstraktní malby zní trochu divně – ale přesně to se stalo anglickému malíři J. M. W. Turnerovi. Joseph Mallord William Turner žil v letech 1775–1851, takže abstrakce vypadá dost překvapivě, jenže – je to tak. Výstava v budapešťském Muzeu krásných umění (Szépművészeti Múzeum) dokonale zachycuje tu zvláštní vývojovou křivku. Přibližuje ji přitom logickým a věrohodným způsobem – vystavením Turnerových děl od rytin na náměty jeho kreseb přes krajinářské akvarely až k těm pozdním, atmosférickým obrazům.
Poselství nacházet umění tam, kde není, či kde ho nevidíme

Malá, přesto retrospektivní – taková byla komorní výstava slavné fotografky Emily Medkové v galerii Louvre. Výstava nabídla úzký výběr z autorčiny tvorby ze všech tří tvůrčích období. Medková se svou tvorbou velmi vymezuje od ostatních fotografů surrealistické éry, nejvíce ji ovlivnil její manžel Mikuláš Medek a Karel Teige. Je o ní známo, že na snímky dokázala čekat i několik let. Ke své tvorbě přistupovala velkoryse, nelpěla na výstavách ani na publicitě, za svůj život poskytla jediný rozhovor (historičce Anně Fárové).
Příjemné závislosti – inscenovaná fotografie 70. let

Největší výstavní instituce v Brně – Moravská galerie – připravila ambiciózní projekt zaměřený na amatérskou inscenovanou fotografii. To samo o sobě je počin více než chvályhodný. Navíc téma bylo uchopeno komplexně a návštěvníkovi je dána příležitost vnímat vystavené fotografie v kontextu tehdejší politické a kulturní situace.