výtvarné umění
Jiří Ptáček: Pole podzimu
Ač se výstava Jiřího Ptáčka již
uzavřela, věnujme jí alespoň ohlédnutí. Jiří Ptáček svou
retrospektivou ve Wortnerově domě v Alšově jihočeské galerii v Českých
Budějovicích totiž (tematicky) otevřel svět tísnivého tlení i přírody
v dobách klidu. Selektivní výstava by se však zcela určitě neměla
nazývat retrospektivní, českobudějovický rodák představil tvorbu,
v níž zúročil svůj dosavadní vývoj a jejíž zlomky mohou zastat funkci
retrospektivní výstavy až v důsledku.
Jiří David: Předběžná retrospektiva

V Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně v těchto dnech probíhá prezentace tvorby Jiřího Davida s názvem Předběžná retrospektiva. V lehce zmenšené verzi přicestovala výstava do Brna z Prahy. Spoluzakladatel skupiny Tvrdohlaví na brněnské expozici prezentuje rozsáhlé, rozmanité a rozhodně neuzavřené dílo, které diváka překvapí svou pestrostí. Umělec ve své tvorbě zasáhl snad do všech odvětví vizuálního umění.
Douglas Gordon: krev, pot a slzy

V pražském uměleckém centru DOX právě probíhá výstava, kterou by si žádný fanoušek současného umění neměl nechat ujít. Nejenom proto, že jde o díla Douglase Gordona, který je sám o sobě zárukou kvality, ale zejména kvůli celkem netradiční formě, se kterou autor pracuje – videa a filmy.
Max Beckmann: oscilace mezi mystériem a realitou

„Čím jsi ty, čím jsem já. To jsou otázky, které mne neustále trýzní a pronásledují a nejspíš také hrají nějakou úlohu v mém umění“.
V Museu Kampa je stále ještě k vidění výstava německého expresionistického výtvarníka Maxe Beckmanna. S Beckmannovými obrazy se Pražané mohou setkat v českých galerijních prostorách vůbec poprvé. Nemalou zásluhu na Beckmannově premiéře má právě zmíněné Museum Kampa, které dosáhlo zapůjčení Beckmannových děl z Hamburger Kunsthalle výměnou za půjčku obrazů Františka Kupky. Díla, která jsou na výstavě zastoupena, se řadí zejména do dekády mezi dvacátými a třicátými lety dvacátého století.
Příběh naděje a utrpení člověka

Betlém Matyáše Bernarda Brauna ukrytý v lese nedaleko kukského zámku je oblíbeným výletním cílem mnoha turistů. Na podzim roku 2008 přibyl do jeho blízkosti soubor patnácti monumentálních soch, které mají ambici stát se nejen dalším turistickým lákadlem, ale i typem novodobého pojetí křížové cesty.
Damien Hirst – Život, smrt a láska

Výstava jedenácti prací britského umělce Damiena Hirsta v Malé galerii pražského Rudolfina pomalu spěje ke svému konci. Představuje nevelký, ale pečlivě volený soubor děl známého současného umělce, vybraný kurátorem Petrem Nedomou ve spolupráci s norským The Astrup Fearnley Museum of Modern Art. Tvoří rozmanitý průsečík Hirstovou tvorbou vznikající v průběhu posledních 16 let a umožňuje nám seznámit se ve zkratce s různorodými formami a aspekty jeho díla.
ASSteroidy – Šťastný průnik jednoduchého se složitým
Město Terezín se do hledáčku umělců
dostává většinou v souvislosti s mediálně přitažlivým tématem
holocaustu. Zcela jiný úhel pohledu, vlastní a dosud neprošlapanou cestu,
zvolili při jeho prozkoumávání Radek a Zdeněk Květoňovi (A.S.S. Andere
Seite Studio). Před těžkotonážní problematikou ghetta upřednostnili
výtvarnou a kvazibadatelskou hru s naprosto titěrnými a banálními
předměty, které objevili v pevnostních příkopech po devastujících
povodních roku 2002. Více či méně bizarní sbírku objektů, vykopaných
z naneseného bahna, prezentují do 31. srpna návštěvníkům
Komunikačního prostoru Školská 28.