výtvarné umění
Street for art aneb Jižní město ožívá

Konečně je jaro, děvčata odhalila kotníky (i kolena), chlapci nastavují záda slunci, park je plný psů, dětí a veselých skřehotavých zvuků. Nu tak: chceme vás pozvat do parku speciálního, vlastně mezi paneláky, kde to v těchto dnech ožívá tvůrčím zápalem, přátelskou atmosférou, barvami a pohybem. Street for art 2009.
Teodor Rotrekl – Motorky etc.

Teodor Rotrekl – oblíbený tvůrce ilustrací žánru sci-fi a fantasy. Mnozí z vás jistě znají pozdější tvorbu tohoto brněnského rodáka, která jej nejvíc proslavila. Víte ale, jak vypadaly jeho práce z přelomu padesátých a šedesátých let, doby končící tuhé nadvlády komunistického diktátu socialistického realismu?
Snížená intenzita osvětlení

Jako by si člověk vybavoval nějaké slovo a už už ho měl na jazyku – takový pocit se dostaví při vnímání obrazů Alberta Ràfolse-Casamady. A vůbec nevadí, že není jasné, jaké slovo by to mělo být.
Erwin Olaf – Inscenace emoce

Jistě jste si všimli toho boomu. Stromy v květu. Milenci na lavičkách. A ptačí sólisté. Sladěna s atmosférou probíhá tyto dny v galerii Langhans výstava emocí. Choreografie citů. Konceptem (a průvodním slovem) ji opatřil jmenovec jarního atributu, kurátor Jiří Ptáček.
Michal Ranný – kresby / akvarely

V útrobách nedobytného hradu Špilberk můžete nyní najít díla výtvarníka subtilně jemných krajin, Michala Ranného (1946–1981). Muzeum města Brna touto výstavou splácí pomyslný dluh jak umělci samotnému, tak jeho nedávno zesnulému otci, malíři a grafikovi, Emanuelu Rannému st., který muzeu daroval na tři sta prací z tvorby svého syna. Výstava se navíc časově protíná s představením děl letošního laureáta ceny nesoucí Ranného jméno, a sice s výstavou Vladimíra Skrepla v Pražákově paláci MG.
Feng Mengbo – malíř virtuální krajiny

Východočeská galerie v Pardubicích jakoby se v jarních měsících skryla do hávu meditace, neboť se pokouší poodhalit většině z nás nepochybně dosti vzdálenou a neméně tajemnou duši čínské krajiny a přírodních scenerií. Vedle rozsáhlé výstavy historické malby a grafiky je zde k vidění také nevelká série pláten současného čínského malíře Feng Mengboa, kombinujícího zajímavým způsobem ve svých krajinách počítačově konstruované struktury s prvky klasické malby. Nejde ale o první uvedení jeho díla v ČR, pražská galerie Rudolfinum ho totiž představila poprvé již roku 1997.
Vložit datum/odeslat/a čekat...

Galerie Caesar se po měsíci opět zatřpytila současným uměním, tentokrát v podání energického malíře: Zbyněk Sedlecký prošel malířskými ateliéry na pražské AVU, brněnské FAVU, absolvoval studijní pobyty ve Stuttgartu, Antverpách či Bukurešti. Svěží tvůrce prezentuje rozměrná plátna příjemně kontrastující s drobnými malbami. Výstava byla zahájena 7. dubna a potrvá do konce měsíce.