výtvarné umění
Štěpán Grygar a jeho fotografie z Pekingu v galerii GAMU

Až do 1. září můžete navštívit fotografickou výstavu snímků Štěpána Grygara, které pořídil v Pekingu. Výstava nese jednoduše název Peking. Jedná se o barevné fotografie pořízené v letech 2011–2012. Grygarova fotografická tvorba se vyvíjela od fotografického vizualismu v 70. letech přes syntézu konceptuálního přístupu a reflexe či analýzy fotografického média v 80. letech. Dá se zařadit k postkonceptuálním tendencím české fotografie.
Japonské techniky malby Simony Němcové v Galerii Perla

V Galerii Perla na Jánském vršku v Praze se koná prodejní výstava Simony Němcové s názvem Květy / Červené tóny července (květy malované na hedvábí, sumi-e malby na rýžovém papíře a ikebany z kolorovaného porcelánu). Simona Němcová začínala malbou na hedvábí. Ta ji dovedla k tradiční japonské technice malby zvané sumi-e. Tato technika spočívá v malbě tuší. Simona Němcová ztvárňuje především krajinu, město, zvířata a květiny. Výstava v Galerii Perla potrvá do 4. srpna.
Kavárna Kimla's Coffee připravila tentokrát výstavu kaligrafi

Kavárna Kimla's Coffee na Valdštejnském náměstí v Praze připravila ve spolupráci s autorkou výstavy Petrou Vitáskovou výstavu kaligrafií. Absolventka japonské umělecké školy Nihon Shodou Kyoiku Gakkai v Tokiu studovala také v ateliéru mistryně kaligrafie Akiko Crowther. Poté složila zkoušku Shi kyo, díky které může kaligrafii vyučovat. V kaligrafii se nadále zdokonaluje. Základním materiálem pro její tvorbu je japonský papír. Využívá však také různé textilie, plátno nebo keramiku. Výstava zde bude k vidění do 17. července.
Tento víkend patří královéhradecké nábřeží malířům

Každé léto se na nábřeží řeky Labe v centru Hradce Králové konají „královéhradecká nábřeží“. Každý prázdninový víkend se z nábřeží stane místo ideální pro setkání všech milovníků kultury. „Královéhradecká nábřeží“ odstartovalo minulý víkend Nábřeží řemeslníků. Tento letní víkend, od 5. do 7. července, patří nábřeží malířům. Kolemjdoucím se tak představí studenti a absolventi vysokých uměleckých škol, kteří pod širým nebem seznámí veřejnost se svou tvorbou a technikou malby. Následující víkendy se v Hradci Králové můžete těšit na Nábřeží šlapadel, Nábřeží jazzmanů, Nábřeží skla a keramiky, Nábřeží paromilů a v polovině září zakončí „královéhradecká nábřeží“ Nábřeží sportu.
Alegorické kresby a malby Terezy Černé v Domě U Zlatého prstenu

V Domě U Zlatého prstenu připravila Galerie hlavního města Prahy výstavu alegorických maleb a kreseb Terezy Černé s názvem Vzdušné války. Absolventka ateliéru malířství Daniela Balabána na Ostravské univerzitě v loňském roce úspěšně zakončila studium. Ve svých dílech se mladá výtvarnice inspiruje především mytickými legendami a rituály. Obrazy jsou plné fantazie, objevují se v nich zvířecí a symbolistické motivy a mají lehce komiksový nádech. Výstave je otevřená do 4. srpna.
Tereza z Davle v Galerii jedné věci

Galerie jedné věci představuje výstavu aktů mladé fotografky Terezy z Davle s názvem Úplno 2013. Jsou zde k vidění černobílé fotografie aktů žen, kterými je tvorba Terezy z Davle nejznámější. Kromě portrétů a aktů se však Tereza věnuje i fotografování zátiší. Vše pořizuje klasicky na film. Ač samouk, její práce je žádaná především mezi ženami zákaznicemi pro soukromé účely. Výstava Terezy z Davle bude v Galerii jedné věci k vidění do 31. července.
O fotografování s Terezou z Davle

Sice vystudovala ekonomku, ale k umění ji to táhlo od mala. Aby ne. Děda fotograf, praděda akademický malíř. Fotografii sice nikdy nestudovala, ale geny a prostředí, ve kterém se pohybovala, udělalo své. Ve volném čase se stýkala se skupinou umělců a bohémů kolem baru Kamzík v Praze, kde také zahájila svoji výstavní činnost a proběhly zde její první výstavy. Veřejnosti je známá především díky svým černobílým fotografiím aktů žen, čímž se také živí. Ve volném čase se věnuje volné tvorbě, kam patří kromě aktů a portrétů i zátiší. V současné době jsou její fotografie do konce července k vidění v Galerii jedné věci.