výtvarné umění
Prague Biennale tentokrát v objektu žižkovského nádraží
V objektu Nákladového nádraží Žižkov probíhá až do 15. září Prague Biennale 6 a Prague Biennale Photo 3. První ročník pražského bienále se uskutečnil v roce 2003. Od té doby uběhlo již deset let, v průběhu kterých pražské bienále proběhlo v prostorách industriální haly v Karlíně a ve futuristické výškové budově Microna. Nyní se nachází v prostorách funkcionalistického nádraží v Praze 3. I tento ročník Prague Biennale představuje současné umělecké dění nejen v Evropě, ale i v ostatních zemích světa.
Výstava Znovuzrození po zániku v královéhradecké Filharmonii
6. června proběhla ve Filharmonii Hradec Králové vernisáž výstavy s názvem Znovuzrození po zániku (Knihy a fotografie ze sbírky muzea Zentrum der verfolgten Künste Solingen). Žádný z totalitních režimů nepřál těm, kteří se snažili otevřeně mluvit a psát o tom, co se skutečně děje. Výstava seznamuje návštěvníky se spisovateli, kteří před totalitou utekli do exilu, kde se nově orientovali. Patří mezi ně například Ivan Blatný, Jiří Gruša nebo Milan Kundera. Jedním z fotografů, který zvěčnil několik takových autorů, je německý fotograf Wilfried Bauer, jehož černobílé portréty jsou tzv. psychogramy. Fotografie jsou jedinečným obrazem pro kolektivní paměť českého národa.
Vojtěch Kolařík v Obrazárně Kamenný stůl
Do konce června je v Obrazárně Kamenný stůl k vidění výstava akademického malíře Vojtěcha Kolaříka s názvem Lidé a člověk. Vojtěch Kolařík absolvoval studia na pražské AVU v ateliéru prof. Smutného – obor kresba a malba, a později navštěvoval ateliér prof. Tröstera. Jako výtvarník působil nejprve v Československé televizi Praha, kde se podílel na přípravě scénických a kostýmních návrhů. Kromě této práce pořádal řadu samostatných i kolektivních výstav.
Galerie Lapidárium seznámí veřejnost s washi
Galerie Lapidárium umožní seznámit veřejnost s výtvarnými umělci, kteří tvoří pomocí washi. Jedná se o práci s japonským papírem, a to doslova. Neboť „wa“ znamená japonský a „shi“ znamená papír. Washi je jistě známý všem, kteří našli zalíbení v origami. Tentokrát však origami na této mezinárodní výstavě, kterou organizuje fotograf Vladimír Brunton, neuvidíte. Z washi papíru jsou zde k vidění fotografie, leporela, kaligrafie, malby, světla aj. Kromě českých a slovenských výtvarníků se na výstavě poprvé české veřejnosti představí i pět japonských umělců. Výstavu je možné navštívit do 30. června.
Milan Bočkay očima Jiřího Valocha ve Slovanském Institutu
V prostorách Slovanského institutu poběží do 24. června výstava s názvem Milan Bočkay očima Jiřího Valocha. Tvorba slovenského výtvarníka Milana Bočkaye je charakteristická jedinečností jeho tématu, čímž je konceptuální vztah výtvarné iluze a reálného kreslířského či malířského zásahu. Milan Bočkay je aktivní v kresbě a malbě, působí jako pedagog na Škole úžitkového výtvarníctva v Bratislavě, je jedním z členů Skupiny A – R a lze ho zařadit mezi přední slovenské výtvarné umělce.
Retrospektivní výstava Jana Křížka ve Valdštejnské jízdárně
Až do 29. září je v prostorách Valdštejnské jízdárny NG k vidění retrospektivní výstava s názvem Jan Křížek a umělecká Paříž 50. let. Jako mnoho jiných českých umělců tak i Jan Křížek se rozhodl spojit svůj život s Francií, kde se také v minulém století usadil a tvořil. Právě tato životní etapa je zde návštěvníkům představena. Výstava mapuje vývoj Křížkovy tvorby, prezentuje díla známá i neznámá, ze sbírek veřejných i soukromých. Michel Tapié, Charles Estienn, André Breton, Jean Dubuffet, Pablo Picasso a René Duvillier – to jsou jména Křížkových přátel a vrstevníků, s nimiž si byl umělecky blízký a jejichž díla doplňují Křížkovu tvorbu vystavenou ve Valdštejnské jízdárně.
Aero Karlín - nově otevřená galerie
Do 30. června je možné v nově otevřené galerii Aero Karlín navštívit skupinovou mezinárodní výstavu s názvem Trust your art dealer. Jedná se o nové kulturní centrum otevřené díky českým a německým umělcům. Tímto tak reagovali na příznivé ohlasy a zájem odborné i laické veřejnosti. Na výstavě se sešli umělci ze střední Evropy. Kladou důraz na kvalitu a obsah díla, což tyto přesto rozdílné umělce spojuje. Dům, ve kterém se výstava nachází, postavil architekt Jindřich Freiwald na konci 30. let minulého století pro firmu Aero.