výtvarné umění
Imprese Lukáše Dvořáka v Gröbovce
Viniční altán Gröbovka představuje fotografickou výstavu aktů Lukáše Dvořáka zastoupeného Leica Gallery Prague. Přestože se zpočátku své kariéry věnoval malbě a hudbě, svou uměleckou dráhu rozšířil o fotografii, které se věnuje od roku 2004 – a to fotografii módní. Lukáš Dvořák spolupracuje s řadou předních módních časopisů, jako jsou Marie Claire, Vanity Fair, Playboy, Cosmopolitan, Harper's Bazaar a další. Upřednostňuje černobílou fotografii s erotickým nábojem. Výstava Lukáše Dvořáka s názvem Second Impression je k vidění v Gröbovce do 21. června.
Život Marilyn Monroe v Jízdárně Pražského hradu
Jízdárna Pražského hradu propůjčila své prostory fenoménu Marilyn Monroe. Výstava s jednoduchým názvem Marilyn bude k vidění až do 29. září. Jsou zde vystaveny hereččiny boty, šaty, doplňky, fotografie, obrazy, obálky z magazínů nebo Marilyniny osobní písemnosti. Výstava putuje po trase Florencie – Praha – Tokio a pořádá ji Museo Salvatore Ferragamo a společnost Armentano. Právě boty od slavného Ferragama, které Marilyn tolik milovala, jsou v Jízdárně Pražského hradu vystaveny. Jedná se o jedinečnou expozici, která podle kurátorů výstavy pomohla díky rozsáhlému výzkumu při pořádání výstavy lépe pochopit život Marilyn Monroe.
Season of the square v podání Ladislava Janigy
Do 24. června bude v Galerii Novoměstské radnice k vidění výstava Ladislava Janigy s názvem Season of the square. Ladislav Janiga vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Jako matematik působil v Československu a ve Francii. Zabývá se aplikacemi matematiky v medicíně, technologií programování a teorií složitosti. Je nositelem mimořádné ceny ČSAV za vědeckou práci. Maluje od roku 1970. Charakterizuje ho geometrická abstrakce, snaží se hledat jednoticí prvky mezi malbou, hudbou a vědou založené na pochopení podobných posloupností.
Kimla's Coffee Vojtěcha Parkána: Spojení gastronomického zážitku se zážitkem kulturním
Ne vždy se za uměním musí do galerie nebo muzea. Výstavní prostory nabízí i malebná kavárna v podhradí Pražského hradu Kimla's Coffee. Kavárna funguje čtvrtý měsíc a pořádá pravidelné výstavy. První se zde konala fotografická výstava Emanuela Kimly. Následovala výstava fotografií indického fotografa Vipina Naira a poté zde představil své fotografie výtvarník, který si říká Ben Murhaya. V současné době tu probíhá výstava dřevořezů architekta Radoslava Dvořáka. O tom, jak kavárna funguje a zda se jí daří spojit gurmánský zážitek s kulturním, hovoří její provozovatel Vojtěch Parkán.
Atlas české duše v podání kanadské výtvarnice Jessicy Serran
Institut Běhal Fejér hostí výstavu obrazů kanadské výtvarnice Jessicy Serran s názvem Atlas české duše. Jessica, ač z Kanady, má kořeny v České republice. V současné době dokonce žije a tvoří právě v Praze. Na projektu s názvem Atlas české duše pracovala Jessica dva a půl roku. Rozhodla se zpovídat české občany na téma identity, národnosti a místa, ve kterém žijeme. Tyto obrazy jsou odpověďmi na dané otázky. Výstupy své práce nazývá vnitřními krajinami. Ty kombinuje s myšlenkami, příběhy a shromážděnými obrazy. Výstava je k vidění pouze ve dnech 6.-10. června, 13., 22. a 23. června. Dernisáž výstavy se koná večer 20. června.
Legenda portugalské fotografie Carlos Relvas v Rudolfinu
Až do 15. září se koná v malé galerii Rudolfina fotografická výstava Objekty věčnosti. Autorem fotografií je Carlos Relvas – zakladatelská osobnosti portugalské fotografie. Tato putovní výstava bude postupně k vidění i v dalších evropských metropolích. Carlos Relvas měl výjimečný cit pro výtvarno. Tento cit spolu s chutí experimentovat ho dovedl k vrcholným výkonům. Kromě fotografování se zabýval i vynálezy. Cestoval po Evropě, kde pravidelně navštěvoval různé veletrhy a výstavy. Sám sebe vždy označoval za fotografa amatéra. Patřil však k nejvyhledávanějším portrétistům své doby.
Reprezentativní výstava Školy kreativní fotografie v galerii U Prstenu
V galerii U Prstenu je do 21. června k vidění výstava lektorů a absolventů Školy kreativní fotografie s názvem Fotostart. Jedná se o reprezentativní výstavu školy, která se chce veřejnosti pochlubit tím nejlepším, co její nedávní absolventi a někteří jejich lektoři vytvořili ve své volné tvorbě. Záměrem výstavy je také veřejnost upozornit na to, jaká je základní orientace a snaha školy, tj. pomoc talentovaným tvůrcům při hledání vlastních témat, svého stylu a způsobu práce. Škola kreativní fotografie funguje od roku 2001 a je hrdá na to, že z řad jejích absolventů vzešlo několik desítek profesionálních fotografů a někteří studují dál na vysokých školách s uměleckým zaměřením.