výtvarné umění
Uměleckoprůmyslové muzeum představuje rozmanité techniky a přístupy ke sklu

Až do 18. srpna bude ve velkém výstavním sále Uměleckoprůmyslového muzea otevřena výstava VIP Sklo – XI. mezinárodní sklářské sympozium IGS 2012. Jedná se o výstavu děl 98 sklářských umělců, legend světového a českého skla i začínajících autorů — účastníků XI. mezinárodního sklářského sympozia IGS (International Glass Symposium). Artefakty udivují rozmanitostí technik a přístupů ke sklu. Sahají od vážných objektů opěvujících krásu skleněného materiálu přes technologické experimenty, instalace, konceptuální projekty, vitráže a obrazy k dotýkání se průmyslového designu až k radostně nevázanému projevu. Pestrá a živá kolekce skla zpracovaná mistry svého oboru vznikla na podzim roku 2012 v dílnách a sklárnách v Novém Boru a okolí, na největší akci svého druhu na světě s třicetiletou respektovanou tradicí. Součástí výstavy je aktivní program s pracovními listy pro návštěvníky
Autorské a výtvarné knihy v Klementinu

Do 23. června můžete v novém výstavním sále Národní knihovny Klementinum vidět výstavu Místo pro Imaginaci (autorské a výtvarné knihy). Autorská kniha je moderní fenomén, který sdružuje prvky knižní tvorby a volného umění. Vyznačuje se širokým spektrem přístupů rozvíjených v tradiční i experimentální podobě, akceptuje aktuální trendy výtvarného umění a využívá klasické i nejmodernější technologie.
Nerušit, rodím!

Jen do neděle 26. května můžete v kině Perštýn navštívit akce Světového týdne respektu k porodu 2013. Součástí tohoto týdne je řada seminářů, přednášek, filmových projekcí, workshopů aj. Nejviditelnější částí festivalu je expozice přírodě i člověku šetrných prostředků použitelných v těhotenství, při porodu a v péči o děti HOMO ECOLOGICUS. Ústředním tématem letošního ročníku je heslo Nerušit, rodím!
Miro Tomáš Záhořík Šarközi: JSTE SRDEČNĚ ZVÁNI DO ČASOPROSTORU VLASTNÍ LÉČIVÉ KREATIVITY!

Trutnovský rodák Miro Tomáš Záhořík Šarközi vystřídal za život řadu povolání. Především je však expresivním malířem. Je absolventem pětiletého výcviku v psychodynamicky a hlubinně orientované psychoterapii SUR s arteterapeutickým zaměřením a aktivním členem projektu BUYFEEL, který se zaměřuje na podporu rozvoje a hodnoty umění. Vede tedy arteterapeutické workshopy a semináře a kurzy expresivních výtvarných technik s arteterapeutickým přesahem. Jeho zatím poslední výstava je k vidění v baru-galerii Cuba Libre v Hradci Králové a byla zahájena 21. května vernisáží a úvodním slovem kurátorky Martiny Vítkové. Autor výstavy se uvedl doutníkovým tancem s konkrétním jazykovým doprovodem Beat Generation na hudbu Petra Vyšohlída.
Ikony a biblické litografie v Bulharském kulturním institutu

Do 24. května můžete v dolní galerii Bulharského kulturního institutu navštívit výstavu ikon Otce Dobromira Dimitrova a biblických litografií Ivany Noble. Výstava chce ukázat, jakým způsobem pracuje s obrazem posvátného současná východní a západní tradice. Kde se liší a kde potkávají, kde se která řídí pravidly, kde intuicí. Výstava je součástí mezinárodní konference Tradice a inovace organizované Evangelickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy.
Zachycení vnitřních prožitků a vizí Míly Borové

Do 7. července můžete v galerii a rámařství Amadeus zhlédnout prodejní výstavu obrazů Míly Borové Vnitřní světy. Miloslava Borová v letech 1982–1986 studovala uměleckou sklářskou školu, obor brusička skla, a zpočátku se věnovala spíše geometrickým tvarům a vlastní práci se sklem. Počátkem 90. let svůj vnitřní svět reflektovala pomocí grafiky, později vznikly obrazy malované temperami a dnes pracuje s olejovými barvami. Získává tak více prostoru pro zachycení vnitřních prožitků a vizí.
O Konkretistech nejen královéhradeckých s Janou Vincencovou

Jana Vincencová je žena, díky níž se v Hradci Králové a nejen tam koná řada zajímavých výstav. Její jméno je spojeno především s Konkretisty, kteří podporují kulturní rozmanitost, rozvoj uměleckých forem a tvorbu nových společenských projektů s následnou veřejnou prezentací. Podle slov Maxe Billa konkrétní umění zpředmětňuje ryze uměleckými prostředky abstraktní myšlenky jako takové a tímto způsobem vytváří nové předměty. Cílem konkrétního umění je vyvinout předměty duchovní potřeby podobné těm předmětům, které člověk vytvořil k uspokojení svých materiálních potřeb. Prostřednictvím konkrétní malby a plastiky vznikají útvary, které lze vnímat jako předmětné. Výrazovými prostředky tohoto umění jsou barva, světlo, pohyb, objem a prostor.