výtvarné umění
Matky Dany Kyndrové a Líby Taylor
Do 14. června můžete v galerii Artinbox zhlédnout fotografickou výstavu Dany Kyndrové a Líby Taylor s názvem Matky. Dana Kyndrová mapuje téma žena – matka fenomenálním způsobem už desítky let. Fotografovala v ČR, v Evropě, v Africe a také v zemích bývalého SSSR. Do toho stihla porodit a vychovat dnes už dospělého syna. Líba Taylor v 18 letech emigrovala do Anglie a pracovala jako fotografka převážně pro neziskové organizace v rozvojových zemích. Viděla tam bídu i utrpení, ale i spontánní radost ze života, jakého bohatý civilizovaný člověk už neumí docílit. Mimo jiné ji zaujal i způsob, jakým přicházejí na svět děti v afrických porodnicích. Sama se kvůli své práci rozhodla děti nemít. Výstava navazuje na cyklus výstav, happeningů a projektů, které od roku 2006 probíhají pod hlavičkou Umění porodit.
Eugen Kukla - fotograf reportér
Pražský rodák Eugen Kukla vystudoval VŠE v Praze a mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě v NY. Fotografování se věnuje již po mnoho let. Většina Kuklových fotografií zůstávala uložena v šuplíku, což se postupně změnilo až po roce 2001, kdy v pražském NODu vystavil svou pražskou reflexi newyorského 9/11 a v roce 2010 reportážní fotografie z koncertu Evy a Vaška pod Řípem – to vše na žofínském Foru 2000 a následném projektu L.A.F. – Laughter and Forgetting – ve Francouzském kulturním institutu. Byl to však až nástup fenoménu Facebook, který autorovi umožnil publikovat šířeji a veřejněji.
Výtvarnice Alena Kupčíková: "Pojďme komunikovat skrze všechno"
Absolventka pražské AVU Alena Kupčíková studovala rovněž v Jihoafrické republice na Technikon Natal v Durbanu a na pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Arts. Je autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. Jejím nejznámějším dílem je vytvoření ojedinělé techniky „chlupatá kresba“ či „reliéfy z chloupků“. V roce 2012 ozlatila a ostříbřila chloupky, čímž vyzdvihla nejintimnější partie žen tím, že je osázela brilianty. V roce 2003 získala v Paříži za své „chlupatice“ prestižní Mezinárodní cenu LVMH: Louis Vuitton – Moët Hennessy.
Vladimír Kiseljov dokáže využít a podtrhnout Ducha prostoru
Do 31. srpna můžete v prodejně Zlataky.cz v Obchodním centru Sykora v Praze zhlédnout část výstavy obrazů Vladimíra Kiseljova. Na vernisáži proběhlo dokonce malování naživo. Mladý výtvarník Vladimír Kiseljov se věnuje široké škále oborů, malbě, scénografii a arteterapii. Na výstavě představuje cyklus obrazů inspirovaných světem hudby, mytologie a symboliky. Pro jeho tvorbu je typické nedodržování hranic mezi uměleckými druhy, propojování hudby, barvy a pohybu. Dokáže využít a podtrhnout Ducha prostoru. Centrálním dílem výstavy je triptych „Narození Krista“. Autor nezapře silnou inspiraci obrazy Brueghela a Bosche. Duchovní témata zasazuje do současného prostředí Brna, lomu v Hádech či Pálavských vrchů.
Významní představitelé současné umělecké scény ve věži Novoměstské radnice
Do 16. června můžete ve věži Novoměstské radnice navštívit kolektivní výstavu Temné hlubiny štěstí. Vystavujícími umělci je sedm významných představitelů současné umělecké scény – Aleš Brázdil, Jan Gemrot, Martin Kámen, Ondřej Oliva, Róbert Palúch, David Saudek a Pavel Vašíček. Projekt Temné hlubiny štěstí reflektuje věčnou rovnováhu sil ve vesmíru. Zrcadlí fakt, že extrémy jakýchkoli dějů se nalézají ve stejném bodě. Zánik je současně růstem, okamžik štěstí je zároveň momentem hrůzy.
Český kreslíř a humorista Jiří Winter-Neprakta U Božího mlýna
Do 2. června bude v kavárně, čajovně a galerii U Božího mlýna otevřena výstava Jiřího Wintera-Neprakty s názvem Co soudruhům nedošlo a co naopak neprošlo. Jiří Winter, znám také pod pseudonymem jako Neprakta, byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista. Neprakta byl velmi plodný autor, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů) a ilustroval stovky humoristických knih. Během 2. světové války byl více než rok vězněn za přechovávání zbraní. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným. Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Společně s humoristou Miloslavem Švandrlíkem nakreslil několik knih o dvou žácích Kopytovi a Mňoukovi.
Doteky Adrieny Šimotové a Jiřího Johna
Do 9. června můžete v galerii Moderna zhlédnout společnou výstavu Adrieny Šimotové a Jiřího Johna s názvem Doteky. Výstava představuje dvojici umělců, kteří propojili své životy v osobním i v profesním životě. Výtvarníky, kteří zanechali nesmazatelné stopy na české umělecké scéně druhé poloviny 20. století. K dorozumění s publikem jim sloužil dotyk, ať s plátnem, deskou, či papírem. Dotyk, jehož vizuální stopy se dají v jejich pracích přečíst. Přes 40 obrazů, kreseb a grafických listů z let 1965–2005 bude jistě pro návštěvníky výstavy hlubokým zážitkem.