výtvarné umění
Šolc a Vlášková v Mezzoforte
Do 30. dubna bude v kavárně Mezzoforte k vidění výstava obrazů Jaroslava Šolce a Nory B. Vláškové. Jaroslav Šolc, rodák z Prahy, studoval Filozofickou fakultu UK. Maluje od roku 1973 a účastnil se řady individuálních i skupinových výstav. Nora B. Vlášková absolvovala Večerní akademii výtvarného umění v Karlových Varech. Malovala od roku do 1984 do roku 1997, kdy nečekaně zesnula.
Fouchet a Polaroid
Do 30. dubna bude v galerii Polagraph otevřena výstava francouzského fotografa Laurenta Foucheta s názvem Expolaroidlove. Duben je měsícem Polaroidu, tvrdí parta francouzských nadšenců, tvůrců velké akce Expolaroid – iniciativy, která má spojit fanoušky instantní fotografie na celém světě a symbolicky tak oslavit nový život tohoto média. Nápad pořádat Expolaroid vznikl ve Francii, kde se také odehraje většina přidružených akcí. Celkem půjde o více než 40 výstav, workshopů a besed, na nichž se představí téměř 100 fotografů z celého světa. Expolaroid má samozřejmě podporu i od samotného Impossible. V Polagraphu se proto rozhodli dát prostor francouzskému fotografovi, který s Polaroidem pracuje už dlouho a který ho hlavně využívá zvláštním, netypickým a originálním způsobem. Laurent A. Fouchet se svým fotoaparátem prakticky vyrůstal. „Od svých 12 let žiju s foťákem v ruce. Na fotkách z prázdnin, z cest, ze života jsem se snažil zachytit tvůrčí, umělecký, estetický obraz. Rád si pohrávám s materiálem, světlem, nastavením. V mých představách je každá fotka jako obraz,“ vysvětluje svůj vztah k fotografii a Polaroidu. V Polagraphu představuje svoje fotky pořízené klasickým měchovým Polaroidem a nazvětšované s využitím negativu. Navíc se ale Laurent nebojí kombinovat instantní fotografii s počítačovými úpravami, a tak je jeho dubnová výstava zajímavou a inspirativní změnou.
Synagogy v 19. století
Do 4. srpna bude v Galerii Roberta Guttmanna otevřena rozsáhlá výstava s názvem „Symboly emancipace. Synagogy 19. století v českých zemích“. V období 1800–1918 bylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vybudováno 360 synagog. Židovské muzeum v Praze v této souvislosti připravilo výstavu, která tyto téměř neznámé architektonické památky vůbec poprvé podrobněji představuje a přibližuje jejich dramatické osudy až do dnešních dní. 19. století je spojeno se zásadními změnami v postavení židovského obyvatelstva v českých zemích. Výstava Židovského muzea v Praze, která volně navazuje na úspěšnou expozici „Barokní synagogy v českých zemích“ z roku 2011, představuje více než dvě desítky synagog se zvláštním zaměřením na jejich dispozice, vnitřní uspořádání a výzdobu. Opomenuti nezůstali ani jejich architekti a stavitelé. Na příbězích jednotlivých staveb výstava dále přibližuje rozvoj židovských obcí v období, kdy se židovské obyvatelstvo stalo významnou součástí hospodářského, kulturního a společenského života českých zemí, ale i dobu nacistické perzekuce, která vedla ke zničení většiny z nich. Zvláštní pozornost je také věnována obnově některých dochovaných synagog, k níž v současné době na území České republiky dochází.
Fotograf Vipin Nair a jeho Indie v Kimla's Coffee
Do 14. dubna můžete v Kimla's Coffee zhlédnout fotografickou výstavu Vipina Naira. Autor výstavy se nemohl zúčastnit vernisáže. Byl přítomen alespoň přes Skype. Mladý indický fotograf Vipin Nair je šťastný a hrdý na to, že má tzv. „třetí oko“, kterým je jeho fotoaparát. Snaží se být kreativní a užitečný světu do posledního okamžiku na tomto pozemském světě. Fotografování miluje nade vše. Má rád výtvarné a živé umění. Neodmyslitelně k jeho životu patří hudba i tanec. Spojte příjemný kulturní zážitek se zážitkem gastronomickým. Objednejte si sklenku dobrého vína nebo lahodnou kávu a nechte své oči pokochat fotografiemi z daleké Indie.
Tvář doby mladého výtvarníka Otakara Novotného
Do 4. května bude v klubu Carpe Diem otevřena první autorská výstava masek, objektů a obrazů Otakara Novotného s názvem Tvář doby. Mladý výtvarník Otakar Novotný absolvoval střední odbornou školu multimediální a propagační grafiky. Navrhuje divadelní kulisy pro Divadlo Jana Kašky na Zbraslavi. Spolupracuje se společností zabývající se uměleckou kovovýrobou.
Performerka Darina Alster na Artwall
Do 30. května můžete na venkovní galerii Artwall na nábřeží Kapitána Jaroše v Praze zhlédnout velké tisky projektu Dariny Alster s názvem Imago Dei. Vizuální umělkyně a performerka Darina Alster svou sérií fotografií, vytvořenou přímo pro prostory pražské venkovní galerie Artwall, navrhuje možné podoby božství ve městě. Divákům nabízí svou vlastní osobitou apropriaci raně křesťanské gnóze, sedm výjevů archetypálních postav, které umisťuje do uspěchaného prostředí velkoměsta 21. století. Svým site-specific projektem usiluje o konfrontaci kolemjedoucích diváků se sakrální tematikou víry, která se v kontextu hekticky pulzujícího velkoměsta pozvolna vytrácí z myslí jeho obyvatel.
Kdo lže, krade...?
Do 17. dubna můžete v galerii Artinbox navštívit 7. tematickou výstavu Kdo lže, krade…? aneb: Jak zvítězit nad lží a nenávistí aneb Aktuální reakce výtvarníků na současné dění na české politické scéně. Jelikož události posledních dnů a týdnů vyvolávají čím dál víc komentářů, mj. i na české výtvarné scéně, původně plánovaná tematická výstava Geny a generace v Artinbox Gallery se přesouvá na konec roku a místo ní v březnu – dubnu 2013 galerie pořádá výstavu na aktuální téma, čímž je ono Kdo lže, krade…? aneb: Jak zvítězit nad lží a nenávistí.