výtvarné umění
Švabinský u Betlémské kaple

Do 21. dubna můžete v Galerii U Betlémské kaple vidět výstavu děl Maxe Švabinského Návrat do ráje. Švabinského v malbě výrazně ovlivnil především Maxmilián Pirner, u kterého studoval na pražské AVU a brzy poté se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Švabinského tvorba vycházela z akademického historismu 19. století a novoromantismu – tak se uvedl ve svých prvních veřejných pracích, vyhotovených ještě za studia – v Zemské bance. Také triptych Víno-Žena-Zpěv ovlivnil novoromantismus, ale i v této malbě lze rozeznat určité secesní prvky. Secesní symbolismus však Švabinského ovlivnil pouze na čas. Velká rodinná podobizna je zase výrazně realistické dílo, ve kterém silně vystupuje charakterizační kresba a ukazuje tak, kde byl nejvlastnější Švabinského umělecký projev. Jeho pozdější olejomalby znamenaly krok zpět k akademickému způsobu malby. Švabinský vynikl a byl oslavován především jako neobyčejně zručný kreslíř a grafik.
Malířská skupina TUBA

Do 28. dubna můžete v Galerii U Prstenu zhlédnout výstavu malířské skupiny TUBA. Umělecká skupina TUBA aneb 3P (Samuel Paučo, Lyuben Petrov, Jan Pražan) vznikla v roce 2012 z čistě pragmatického důvodu. Všichni tři jsou absolventy a „věčnými studenty“ umělce a malíře Martina Mainera z dob jeho působení na brněnské FaVU, kteří si na malířství nedají sáhnout. Název TUBA vznikl velmi rychle. Slovák ze Zvolena, Bulhar z Burgasu a Čech z Hradce – intelektuál, bojar a zenový mnich, ale hlavně staří kamarádi, kteří si notovali, hádali se o duši již za studií a mezi kterýma to jiskří. To je jednoduše dobrý začátek.
Fotografové z ekonomky

Do 6. dubna můžete v malé galerii Foto Škoda zhlédnout výstavu Photo Generation – nejlepší studentské fotografie. Výstava představuje fotografie dvou generací studentů z kurzů Grafické a multimediální laboratoře Fakulty informatiky a statistiky (GML FIS) Vysoké školy ekonomické v Praze. Laboratoř garantuje od září 2011 výuku nového bakalářského oboru Multimédia v ekonomické praxi na FIS VŠE a již 10 let i výuku fotografických kurzů pro seniory na Univerzitě 3. věku VŠE. Fotografické kurzy vyučují doc. Ing. Stanislav Horný, CSc. a Ing. Libor Krsek (GML FIS). Výstava se koná v rámci oslav 60 let Vysoké školy ekonomické v Praze a prezentuje VŠE jako školu, na které studují i kreativní studenti – fotografové.
Módní přehlídka Kláry Nademlýnské v Designbloku

22. března se v rámci odborné části Designblok Premier Fashion Week konala v galerii Křehký přehlídka přední české návrhářky Kláry Nademlýnské. Klára Nademlýnská pracovala do roku 1998 v Paříži jako návrhářka a modelistka střihů. V Praze založila v roce 1998 vlastní značku s dámskou luxusní „pret-a-porter“ a v témž roce otevřela autorský butik v Dlouhé ulici, navržený designery Olgoj & Chorchoj. Hlavním produktem značky Klara Nademlynska je dámská luxusní „pret-a-porter“. V kolekcích je kladen velký důraz na kvalitu materiálů, krejčovské propracování, nápadité střihové řešení a ruční vypracování detailů. V jejích modelech se prolíná křehká ženskost s tradiční krejčovinou, modely jsou stylově jednoduché a čisté, plné ženskosti, moderní a nadčasové. Všechny modely jsou vyráběné v limitovaných počtech. Od roku 2001 je hlavní tváří značky Tereza Maxová. V roce 2005 se kolekce rozšířila o autorskou bižuterii pod značkou „Klara“.
Victoria art

22. března proběhla jednorázová vernisáž Victoria-art E-shopu v Green Park Risto-Pub v Praze. Na místě vystavovaly a v E-shopu jsou zastoupeny dott.ssa Silvia Vezzuto a její studentky Margarita Vid a Katie Grom. V projektu Victoria-art je vlajkovou umělkyní Dott.ssa Silvia Vezzuto, jediná v České republice, která mimo jiné ovládá techniku affresco strappato. Dale jsou v E-shopu zastoupeni nadějní umělci, kteří se světu teprve začínají prezentovat. www.victoria-art.cz
Rod Hawkins: "Umění je životní styl. Je to postoj. Je to moje podstata."

Rod Hawkins je z Velké Británie. Občas žije a tvoří i ve Spojených státech amerických. Pochází z prostředí fotografie, produkce, filmu a televize. Setkává se a pracuje s velmi talentovanými lidmi. Umělcem se stal poněkud později. Umění se pro něj stalo vášní. Zrcadlí se v něm jeho život. Ovlivňuje ho především hudba a kultura všeobecně. Rok 2013 pro něho bude plný práce. Čekají ho dvě velké výstavy a aukce. Čeká ho návrat z Ameriky do Evropy a doufá, že konečně navštíví Českou republiku.
Deambulatorium Lubomíra Typlta na Bulovce

Do 10. června můžete v nové galerii Nemocnice Na Bulovce nazvané Deambulatorium zhlédnout výstavu Lubomíra Typlta s názvem Kvaše. Slovo deambulatorium v překladu z latiny znamená „galerie, krytá chodba“. Tím je také předurčeno umístění nové galerie, která se stane součástí podzemní nemocnice, resp. její vstupní chodby. Galerie ročně představí čtyři umělce, takže jedna výstava potrvá zhruba 3 měsíce. Premiéru v deambulatoriu obstarává český akademický malíř Lubomír Typlt s expozicí nazvanou Kvaše. V rámci vernisáže bylo možné navštívit samotnou podzemní nemocnici. Podzemní nemocnice se na Bulovce začala budovat v 50. letech jako úkryt pro nemocné a zdravotníky v případě jaderné války. Stavební plány podzemní nemocnice byly tajné a byly posléze zničeny. Podzemní nemocnice je dodnes plně funkční a může být zprovozněna do 60 minut.