výtvarné umění
Jan Kubíček a jeho dcera Kateřina v galerii 1. patro
Do 20. dubna bude v Galerii 1. patro otevřena výstava Jana Kubíčka a Kateřiny Kubíčkové-Zvelebilové s názvem Dvě brány, jeden svět. Malíř a grafik Jan Kubíček patří k úzkému kruhu autorů, kteří zasvětili svou tvorbu racionálnímu geometrickému umění. Absolvoval AVU a byl členem umělecké skupiny Křižovatka. Začínal jako krajinář a obdivovatel městské poetiky. Vyvinul speciální techniku šablon a prostřednictvím nápisů a znaků v obrazech prošel ojedinělou formou lettrismu až ke zcela autonomní geometrii. Od 60. let se systematicky zabýval nejrůznějšími geometrickými modely, jejichž možnosti a variace zkoumal. Charakteristické pro jeho obrazy a grafiky jsou linie, které zároveň oddělují barevné plochy. Kateřina Kubíčková-Zvelebilová je malířka, pedagožka a překladatelka. Malbu studovala u svého otce, malíře Jana Kubíčka, s nímž často také vystavuje, právě jako na této výstavě.
S maximální hloubkou ostrosti - hyperrealisté v Černé labuti
Do 12. dubna můžete v kavárně a galerii Černá labuť zhlédnout výstavu Obrazy ze sbírek Pavla Feigla. Vystavují žáci profesora Zdeňka Berana. Hyperrealistické malby na rozdíl od klasického fotorealismu 70. let zpracovávají viděnou skutečnost ještě přesněji. Hyperrealismus překračuje fotorealismus o znalost zobrazovaného objektu – nezjednodušuje. Hyperrealista maluje věci s „maximální hloubkou ostrosti“. Když vytváří v obraze krajiny listí nebo trávu, tak nepoužívá malířskou zkratku, ale takřka dogmaticky vykreslí na plátně vše, o čem ví, že se v daném záběru vyskytuje.
Ohlédnutí Kamily Ženaté v Galerii Rondo
Do 2. dubna potrvá v královéhradecké Galerii Rondo výstava výtvarnice a skupinové psychoanalytičky Kamily Ženaté s názvem Ohlédnutí. Autorka působí na pražské umělecké scéně již od roku 1980, kdy ukončila svá studia na pražské AVU. Zpočátku se prezentovala převážně svým grafickým dílem. Svou první malířskou výstavu uspořádala v roce 2001. Vystavovala rovněž v zahraničí. Od roku 2005 se zabývá rovněž fotografií, videi a instalacemi. Věnuje se i literární tvorbě. V roce 2007 založila občanské sdružení Schrödingerova kočka / Schrödinger's Cat.
Andělé Václavy Macků v prostorách královéhradecké filharmonie
Do 15. dubna lze navštívit ve výstavních prostorách Filharmonie Hradec Králové výstavu Václavy Macků s názvem Andělé za oknem. Václava Macků se výtvarničině věnuje již přes 20 let. V malbě používá vlastní neobvyklé kombinované techniky, které vznikají buď vrstvením materiálu a vytvářením reliéfu, nebo technikou zvanou dekalk. Jejím základem je otisk. Kombinuje malbu temperou a olejem. Její tvorba by se mohla zařadit do proudu poetického surrealismu. Sama autorka však tvoří spontánně a bez snahy se komukoli a čemukoli podobat.
Citově poetická malba Dobroslava Halaty
Do 29. března můžete v Galerii ABF zhlédnout výstavu obrazů Dobroslava Halaty O barvě a tvaru. Dobroslav Halata studoval malbu u profesora Václava Menčíka, žáka a posledního asistenta Emila Filly, na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, zaměření speciálního ateliéru na monumentální a dekorativní figurativní malbu. Věnoval se a věnuje se současně i malbě krajin. Malíř Dobroslav Halata patří k umělcům, kteří si jdou zcela nezávisle vlastní tvůrčí cestou mimo členství v uměleckých skupinách. Výběr z díla posledních let ukazuje na umělecky zralou syntetizující malbu hledající vážné umělecké i lidské hodnoty života. Je to citově poetická malba nesporných výtvarných kvalit.
Krajina Jaroslava Valečky
Do 29. března můžete v galerii Portheimka zhlédnout výstavu malíře Jaroslava Valečky Návrat domů. Jaroslav Valečka patří mezi nejvýraznější současné české výtvarné umělce střední generace. Během studia na pražské AVU prošel několika stážemi a studijními pobyty v Nizozemsku, Německu a Norsku. Od poloviny 90. let vystavuje v řadě galerií, jeho práce jsou zastoupeny v mnoha sbírkách, včetně Národní galerie či Alšovy jihočeské galerie. Jeho doménou jsou mimořádně sugestivní krajinomalby – obor, který byl v posledních desetiletích spíše na ústupu. Právě Jaroslav Valečka ho výrazně rehabilitoval a pro současnou českou malbu možná i znovu definoval. Inspiraci nachází nejčastěji v opuštěných krajinách někdejších Sudet, v místech, která zná dobře z doby svého dětství.
Společná výstava Bohumíra Hochmana a Vlastimila Brůčka U Zlatého kohouta
Do 28. března bude v galerii U Zlatého kohouta otevřena výstava Bohumíra Boba Hochmana a Vlasty Brůčka Plamínka Duhové vibrace nahých struktur (obrazy a básně). Bohumír Bob Hochman se zabývá kaligrafií, asambláží, body paintingem, experimentální malbou, ilustrací, šperkem, plastikou. Jeho tvorba byla prezentována na desítkách různých výstav doma i v zahraničí, módních přehlídkách a dalších akcích. Je zastoupena v soukromých sbírkách po celém světě. Součástí některých jeho výstav a dalších projektů je jeho poezie, body art a improvizace v různých rovinách hudby a zpěvu. Výstavy, body paintingové akce, ilustrace atd. byly otištěny v časopisech Playboy, Hustler, Obsession, Reflex aj. Vlastimil Brůček – „Vlastík Plamínek” – je profesionální numerolog a věštec. Více než 15 let se zabývá poradenskou a konzultační činností v těchto oborech po celé republice, zejména v Praze a ve východních Čechách.