výtvarné umění
Lauterkrancovo druhé Sněhulákovo blues
Do 31. března bude v románském podzemí kavárny a galerie domu U Kunštátů otevřena výstava Jiřího Lauterkrance s názvem Sněhulákovo blues II. Jiří Lauterkranc je absolventem SUPŠ, obor užitá malba, UK PdF, obor výtvarná výchova, a AVU – ateliér restaurování uměleckých děl malířských a dřevěných polychromovaných plastik u Karla Strettiho. Je autorem několika samostatných výstav: 1999 divadlo Viola – malba I, 2002 klub Výletná – malba II, 2004 Mlýnská kavárna – Kampa – Sněhulákovo blues, 2007 galerie SUPŠ – malba III, 2011 Nová scéna Národního divadla – La BOMBE. Mezi jeho společné výstavy patří výstavy z let 2001 – galerie tvrz Popovice – výstava v prasečáku, 2008 galerie AVU – I.D.E.G.O. – výstava autoportrétů, 2009 galerie Vyšehrad – OLLA – Lauterktanc/Oliva – obrazy a sochy, 2010 Trafo galerie – KONTRASTY – L, Lauterkranc/Tichý a 2011 Trafo galerie – Pátý přes Devátý.
Kolář a Novák v Moderně
Do 31. března můžete v galerii Moderna zhlédnout zajímavou výstavu Jiřího Koláře a Ladislava Nováka Dialog. Výstava představuje Jiřího Koláře – výtvarníka hlásícího se k civilismu pražské Skupiny 42 – a Ladislava Nováka, jenž měl nejblíže k demlovské katolické linii české poezie a později k surrealismu. Dva výtvarníci, kteří uskutečnili živé průniky mezi poezií a výtvarným uměním. Výstava zahrnuje na 50 prací – koláží, proláží, závěsných básní, roláží, dekupáží, froasáží, autokoláží, kolážovaných objektů, muchláží a chiasmáží.
Sérioví vrazi Josefa Hníka
Do 21. dubna můžete v Czech Photo Gallery zhlédnout zajímavou výstavu Josefa Hníka s názvem Jiné tváře sériových vrahů. Josef Hník na výstavě představuje svůj nejnovější soubor sedmnácti nejznámějších a nejbrutálnějších sériových vrahů celého světa. Náměty pro tuto tvorbu čerpá na internetu. Snímá obraz klasickou fotografickou technikou přímo z monitoru počítače a s výslednými diapozitivy pracuje následně za pomoci projekční techniky. Takto vytvořené fotografie zásadně dále počítačově neupravuje. Na projektu, který zde představuje, pracuje od počátku loňského roku.
Olina Francová a její láska k "železu"
Olina Francová se snaží svými pracemi vystihnout dvě slova – touha a komunikace. Uměleckou intencí Oliny Francové je na jedné straně tematizování toho, co je svou podstatou rozdílné a oddělené, jako například žena a muž, na druhé straně ale u ní existuje snaha, aby artefakt byl pro diváka zároveň jakousi uměleckou spojnicí, lávkou či lavičkou vyzývající k překročení nejrůznějších hranic či přímo výzvou k vykročení do jiného světa. Světa, v němž například lidská pohlaví, která jsou jinak v životě plná rozdílů i protikladů, jsou najednou spojena v jeden celek.
Pokoj bratrů Skalových
Do 5. dubna můžete v Galerii SPZ zhlédnout instalaci Petra Skaly a Ondřeje Skaly, která nese název Pokoj. Bratři Petr a Ondřej říkají: „Jako děti jsme s bráchou žili ve světě obrů. V tu dobu nás ovládla ironická předtucha, že kategorie dětství, do které jsme byli přiřazeni, neexistuje. Věděli jsme, že nejsme dětmi, ale obři to nevěděli. Bylo to naše tajemství. A tak jsme se stávali osudem těch druhým.“
Hugo Demartini ve Veletržním paláci
Až do 28. července bude ve Veletržním paláci Národní galerie otevřena rozsáhlá výstava s názvem Hugo Demartini: … a měl rád ženy. Národní galerie v Praze představuje ve Veletržním paláci dalšího výjimečného umělce z generace, která se začala na české výtvarné scéně výrazně prosazovat v 60. letech 20. století. Jde o velkou přehlídku tvorby sochaře Huga Demartiniho. Výstava Huga Demartiniho zahrnuje díla od roku 1956 do počátku 90. let ze všech nejdůležitějších období jeho umělecké dráhy. Poukazuje na Demartiniho originální přínos českému sochařství 2. poloviny 20. století, který se zakládá především na jeho odvaze k experimentu. Sleduje pozoruhodný vývoj, jímž umělec prošel, od tradičního figurálního sochařství přes informel ke konstruktivním tendencím 60. let, kdy vytvářel charakteristické reliéfy a objekty z chromových koulí a podnikal radikální experimenty s náhodnými kompozicemi zasahujícími do oblasti akčního umění.
A.M.180
Jen do 1. března bude v galerii a klubu A.M.180 otevřena výstava Collab Band Sketch Book. A.M. 180 kolektiv je nezávislé kreativní uskupení založené na DIY principech a punkové estetice. Již od září 2013 skupina A.M.180 provozuje multifunkční prostor stejného jména v Praze. Hlavním cílem je vytvořit platformu pro interakci nezávislé hudební scény a současného uměleckého dění. A.M.180 pořádají výstavy, live show a performance, od roku 2007 provozují record label AMDISCS a od roku 2009 organizují CREEPY TEEPEE, festival současné a nezávislé hudby v Kutné Hoře. Tento rok oslaví 10. výročí. A.M.180 kolektiv prezentuje Collab Band Sketch Book, projekt, který běží od roku 2009.