výtvarné umění
Carnevale Praha 2013 právě začíná

V pořadí již 7. ročník obnovených masopustních slavností s názvem Carnevale Praha se uskuteční v termínu od 1. do 12. února. Organizátoři ve spolupráci s dlouholetými i novými partnery připravili pestrý čtrnáctidenní program plný koncertů, karnevalových večerů, hostin, přehlídek i soutěží. Slavnostní zahájení karnevalové alias masopustní sezóny „Slet Masek – Otevření města karnevalu“ se uskutečnilo v sobotu 2. února na Staroměstském náměstí. Brány Clam-Gallasova paláce jsou otevřené široké veřejnosti. Návštěvníci mohou v karnevalovém Salonu zhlédnout expozici scénických kostýmů a masek z dílny ateliéru Franzis Wussin, dvorního dodavatele kostýmů a masek pro pražský Carnevale. Salon bude otevřen do Tučného úterý 12. února. Ve večerních hodinách zahájí svůj program též OPERA BAROCCA, cyklus scénických představení, která se budou konat pravidelně od 19.30 až do Tučného úterý 12. února. V rámci tohoto cyklu budou uvedena 3×3 představení s tematikou skvělých tanečních duelů. V představení „Když Bohové tančí“ budou ztvárněny hudba a tance skladatelů dvora Leopolda I., krále Čech a císaře Svaté říše římské, a hudba J. B. Lullyho, dvorního skladatele krále Slunce, Ludvíka XIV., krále Francie. Druhé z představení, „Sonata Venatoria“, inscenované na motivy mytologických obrazů lovu, uvede barokní hudbu a árie s loveckou tematikou a třetí představení „Vivat Carnevale“ je symbolickým hudebně-tanečním duelem o korunu krále Carnevalu. www.carnevale.cz
Fotografická výstava Jana Bigase U Zlatého prstenu

Do 3. března můžete v Domě U Zlatého prstenu vidět menší výstavu fotografií Jana Bigase Kdesi mezi lesy. Jan Bigas absolvoval v roce 2012 v ateliéru Fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Soubor fotografií jeho volně navazuje na diplomovou práci Znamení. Námětem snímků zachycujících stopy lidské přítomnosti v přírodě, je osobní příběh, který může v mysli diváka vyvolat pocit něčeho už dříve prožitého či viděného. Honza jej popisuje: „Chtěl jsem se ve fotografiích ponořit hlouběji, dostat se více pod povrch, nalézat fiktivní, mou představivostí definované situace." Jan Bigas absolvoval v roce 2012 v ateliéru Fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Z Vernonu salon až do března

Do 23. března můžete v galerii Vernon navštívit Salon Vernon. Výstava představuje výběr z tvorby Vernon umělců, konkrétně 8 umělců českých a slovenských a 8 zahraničních – z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa či vzdálené Argentiny a USA. Koncepce vychází ze dvou různých pojetí slova „salon” – jednak z kulturněhistorického kontextu, když odkazuje k věhlasným pařížským salonům z přelomu 19. a 20. století jakožto přehlídkám soudobého umění, jednak z konotačního významu, který se vztahuje k salonům krásy, jejichž cílem je zkrášlit zákazníky. Návštěva výstavy pochopitelně neupraví příchozím jejich zevnějšek, ale zato jim poskytne vnitřní estetický prožitek.
Fenomén Písařík

Zhruba do 25. února můžete v pasážové Galerii Ferdinanda Baumanna vidět výstavu Petra Písaříka Vytuněný / E=vytuněný². Neuchopitelný a všestranný talent Petra Písaříka na české současné výtvarné scéně stále překvapuje. Ačkoli je velmi produktivní, neupadá do žádné manýry. Jeho vizualita je originální: z neestetických prvků vytváří jinou estetiku nebo také naprosto současný jazyk odrážející složitost a neuchopitelnost naší přítomnosti. Kromě odvážných téměř abstraktních velkoformátových obrazů, v nichž odvážně mísí prvky nižší a vyšší kultury, lidovku se vznešeným, se věnuje také třírozměrné tvorbě. Písaříkovy objekty jsou směsí mnoha stylů. Najdeme v nich prvky modernistických směrů dada a surrealismu, promítá se do nich zběsilost improvizovaného Fluxusu, zkrátka postmoderně spojují, citují a ironizují všechno, co se dosud ve vizuálním umění objevilo. Písařík je však ojedinělý mág, jemuž se pod rukama z banality zrodí podivuhodná krása. Neváhá použít odpadků či barevných flitrů, nezastaví se před ničím. Má totiž dar odvahy a nasazení pouštět se do riskantních poloh. Petr Písařík je na naší scéně neoddiskutovatelným fenoménem.
Otakar Kubín v Moderně

Do 24. února můžete v galerii Moderna navštívit výstavu obrazů Otakara Kubína s názvem Bohatství proměn. Výstava malíře Otakara Kubína představuje dílo umělce českého původu, jehož jméno má světový zvuk. Dílo, které původně vyšlo z impresionismu a vangoghovského expresionismu, se ve 20. letech přetvořilo na specifický „vlastní“ malířský styl v duchu tzv. novoklasicismu. Galerie Moderna představuje z období 20.-40. let více než 70 obrazů, kreseb a grafických listů tohoto vynikajícího světového výtvarníka.
Ženský akt Daniela Krejbicha plný brutální něhy

Do 28. února můžete v hospůdce Brácha na triku vidět prodejní výstavu obrazů Daniela Krejbicha Čtvero ročních období. Malbě se intenzivně věnuje od roku 2002. Zaměřuje se jak na tvorbu figurální, tak na krajinomalbu, kdy tato údobí prokládá krátkými odbočkami k čisté abstrakci. Obrazy Daniela Krejbicha se ptají po člověku. Ptají se po něm skrze jeho tělesnou, veskrze hmotnou podstatu, konkrétní existenci v síti vztahů a jím samým utvářeném prostředí. Ženu kreslí Krejbich s jakousi brutální něhou: akt, tato už sama o sobě upřímná tvář ženské světskosti, je v jeho podání ještě obnaženější, ještě nezakrytější, deformovaný perspektivou výmluvnosti. K razantnímu dojmu přispívá notně i barva, která nikdy neslouží povrchu věcí, ale vždy jejich jádru.
„Paul Klee kdysi prohlásil: ‚Výtvarné umění je moje žena a hudba moje milenka.‘ Tak já to mám úplně stejně,“ říká Štěpán Málek

Zhruba do 31. ledna bude ve večerní kavárně Souterrain otevřena výstava malíře a hudebníka Štěpána Málka Geometrické příhody. Poezie, hudba a výtvarnictví. Tyto umělecké obory Štěpán Málek bravurně kombinuje. Po nocích koncertuje s punkovou skupinou NVÚ, přes den vyučuje obor kresba a modelování na Univerzitě Hradec Králové a do šuplíku si píše básně. Ve své výtvarné tvorbě se zaměřuje na vztahy mezi geometrií a náhodně vzniklou nepravidelností. V sochařině zvýrazňuje protiklady pomocí oblázkových kamenů. Tohoto tématu se drží i v případě nástěnných děl jak vyřezávaných, tak rýsovaných. Obrazy, které vznikly pod Málkovýma rukama, jsou plné nejen geometrických tvarů. Výtvarné umění není jedinou jeho vášní, v polovině 80. let založil s kamarádem punkovou skupinu NVÚ, která funguje dodnes. Jako zpěvák s ní koncertuje po celé republice.