výtvarné umění
Propagace mladého českého šperku Unosto
Do 4. ledna můžete v románském sklepení domu U Kunštátů navštívit zajímavě nainstalovanou prodejní výstavu skupiny Unosto s názvem Opět spolu. Sdružení Unosto vzniklo v květnu 2011 jako platforma pro propagaci mladého českého šperku. Prostřednictvím výstavních akcí, workshopů a spolupráce s podobnými evropskými skupinami má toto sdružení v plánu participovat na oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu. Kromě stálých členů se na projektech podílejí hosté z řad spřízněných šperkařů, designérů a grafiků. Skupina přizvala spřízněné slovenské šperkařky ke společné výstavě autorských šperků Opět spolu. Výstava se odehrává v kulisách románského sklepení domu pánů z Kunštátu a Poděbrad, které doplňuje magická instalace navržená Radimem Babákem a Ondřejem Tobolou ze studia Hipposdesign.
Josef Lada v Portheimce
Do 4. ledna bude v galerii Portheimka otevřena výstava s názvem Josef Lada: Malíř a spisovatel. Ilustrátor, kreslíř, malíř, scénograf a spisovatel – to vše byl Josef Lada. Z Hrusic, odkud pocházel, čerpal řadu námětů svých obrazů. V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav. Působil jako karikaturista, ilustrátor a také jako spisovatel. Mnoho pohádek a knih pro děti, které sám napsal, také i ilustroval. Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkové divadelní hry Jana Drdy. V oblasti výtvarného umění Lada vytvořil asi 400 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací.
Charitativní výstava Jana Šibíka
Jenom do 9. prosince bude v galerii U Prstenu otevřena charitativní výstava fotografií Jana Šibíka s názvem Zase ležím v Krči. No a co! Výstava přibližuje atmosféru dětského neurologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči. Jan Šibík, který pracuje pro časopis Reflex, je známý svými působivými snímky z nejrůznějších prostředí. Jeho práce byly mimo jiné oceněny několika hlavními cenami v soutěži Czech Press Photo, získaly třetí místo v soutěži World Press Photo či hlavní cenu Golden Prisma Award.
Twin tales v galerii Louvre
Zhruba do 21. prosince poběží v galerii Louvre charitativní výstava fotografií Alji Minibaevy s názvem Twin tales. Alja vybrala 12 párů dvojčat a inscenovala je do pohádkových příběhů jako třeba Princ a chuďas, Alenka v říši divů nebo Popelka. Výtěžek z prodeje fotografií a kalendáře, který můžete na místě zakoupit, poputuje k nadaci Lejly Abbasové Asante Kenya. Alja Minibaeva se narodila v Uzbekistánu. V Moskvě pak absolvovala kurs tvůrčí fotografie Leonida Kurska. V roce 2008 se přistěhovala do Prahy a o dva roky později si otevřela vlastní fotografické studio. Pravidelně publikuje, především v časopisech (Guide, Top Class, Playboy, Travel Fever, Linda) a pracuje pro renomované značky (DIC, Yannis, Corneliani, Escada, Nike).
To se mi líbí · Přidat komentář
Tváře undergroundu: výstava i publikace
Do 28. února bude ve Foyer Českého rozhlasu otevřena výstava fotografií Davida Tesaře s názvem Tváře undergroundu. Více než 30 snímků zachycuje významné osobnosti české undergroundové scény, nahlíží do zákulisí vzniku seriálu Českého rozhlasu 6 a doplňuje dalšími snímky aktuální knihu Tváře undergroundu, která volně navazuje na odvysílané pořady Českého rozhlasu 6 a minulý týden vstoupila na knižní pulty. Publikace ilustruje fenomén českého undergroundu na základě osudů klíčových osobností. Fotografie návštěvníky vtáhnou do bezprostřední atmosféry letošního ročníku legendárního festivalu Magorovo Vydří ve Skalákově mlýnu.
Advent v Černé labuti
Do 11. ledna můžete v kavárně a galerii Černá labuť navštívit prodejní charitativní výstavu s názvem Český advent – 18. Další z řady tzv. Domácích úkolů, který tentokrát probíhá ve spolupráci s Kontem Bariéry Nadace Charty 77. Část z prodeje uměleckých děl, která umělci vytvořili speciálně na toto téma, půjde na Konto Bariéry. Opět se ho zúčastnilo kolem šedesáti současných renomovaných umělců.
Nejen pro Davídka...
Do 28. února bude v Galerii umění pro děti otevřena charitativní prodejní výstava dětských obrazů Příběhy pro Davídka. Obrazy namalovala řada známých osobností spolu se svými dětmi a výtěžek z prodeje obrazů bude věnován na konto Centra pro handicapované ALKA o. p. s., které poskytuje speciální rehabilitační léčbu dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou. Obrazy představují nejrůznější příběhy, jež odrážejí jejich pozitivní vnímání světa kolem nás. Na myšlenku uspořádat tuto charitativní výstavu přivedl galerii příběh Davídka, dvanáctiletého chlapce ze Smolnice u Loun, který při porodu prodělal krvácení do mozku a zůstal postižen dětskou mozkovou obrnou, jež zapříčinila rozsáhlé ochrnutí. Díky rehabilitační léčbě pomocí speciálního obleku se Davídkovi uvolnily spastické ruce, posílily nohy a záda. Tuto léčbu však nehradí žádná pojišťovna ani instituce, a proto finanční prostředky získané prodejem obrazů galerie věnuje Centru pro handicapované ALKA o. p. s.