výtvarné umění
Cudnost i vzrušení

Do 14. listopadu bude v galerii U Zlatého kohouta otevřena prodejní výstava fotografa Jana Svobody s názvem Pozadí v popředí. Výstava tohoto nadějného fotografa obsahuje 15 velkoformátových pláten, na kterých svá pozadí poodhalila více než desítka předních českých krásek. Svoboda se rozhodl transformovat fenomén křivek ženského těla do inscenovaných fotografií s lechtivou atmosférou. Umělecké fotografie, které balancují na hraně vkusné cudnosti a snového vzrušení, nabídnou návštěvníkovi expozice kromě estetického zážitku také nový pohled na ztvárnění ženského těla v umění. Citlivá práce s prostředím, kontexty a nezaměnitelná atmosféra jednotlivých fotografií, to jsou typické rysy Svobodovy tvorby.
Zátiší Markuse Selga

Do 24. listopadu bude v galerii SVIT otevřena výstava fotografií Markuse Selga s názvem Still Lifes. Na své druhé výstavě ve SVITu Markus Selg představuje cyklus 14 nových barevných tisků pod názvem Still Lifes (Zátiší). Tyto tisky ve formátu 25 × 25 cm vznikly na základě analogických polaroidových fotografií o velikosti 6 × 6 cm. Still Lifes zaměřená černými rámečky na způsob obrázkového panoptika s kukátkem nabízejí intimní a osobní, ale i pečlivě vystavěný a objektivizovaný vhled do světa umělce. Přirozené, jemné, neurčité odlehčené modely citlivě kombinují předměty jako zamrzlé okamžiky naaranžované v bytě a v Selgově ateliéru. Mezi těmito předměty jsou suché květiny i početné postavy a sochy s různými historickými a kulturními konotacemi. Objevující se sochy neodkazují pouze k osobnímu vkusu či zálibám umělce. Still Lifes vytvářejí a poskytují prostor, kde se setkávají přízračná a zvláštní lidská vtělení a zřejmě na sebe i vzájemně reagují.
Konceptuální videoart Petra Krátkého

Do 14. listopadu můžete v galerii Jelení vidět výstavu konceptuálního videoartu Petra Krátkého s názvem Žena s vlkem. Petr Krátký studuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze intermediální studia u Jiřího Davida. Své umělecké zkušenosti a inspiraci nabyl nejen na stáži v Ateliéru monumentální tvorby AVU Praha, ale i během svého studijního pobytu v Rotterdamu. Svou tvorbu zaměřuje na neobvyklé instalace předmětů všeho druhu.
Fotografická výstava Ashe Kazanjian

Do 29. listopadu můžete v galerii Baru No. 7 vidět výstavu fotografií Ashe Kazanjian s názvem Caught in the Spotlight. Ashe Kazanjian na aranžovaných fotografiích zajímavým způsobem zachytila herce pražského Shakespearovského festivalu, zachycujíc jiné jejich stránky, než jaké jsou vidět na jevišti festivalu. Více se o Ashe Kazanjian dozvíte na jejích webových stránkách: ashekazanjian.carbonmade.com.
Nekonečné množství energií Hany Hillerové

Do 25. listopadu můžete v GHMP, v galerii U Zlatého prstenu, vidět výstavu Hany Hillerové s názvem Exist. Výstava Hany Hillerové je vyvrcholením letošního ročníku Start up. Hana je autorkou zkušenou, přesto je v Čechách téměř neznámá, jelikož v roce 1998 odešla studovat do zahraničí, kde zůstala. Na počátku její tvorby stály grafiky, které nabývaly čím dál větších rozměrů, až je tiskla parním válcem, aby dílo fungovalo ve stejném fyzickém prostoru jako člověk. Jelikož jí nevyhovoval zdlouhavý proces vzniku grafiky, začala vytvářet rozměrné koláže. Tehdy objevila svůj princip budování prostoru na způsob asambláže, výtvarné techniky, která umožňuje dvojrozměrnému obrazu získat fixováním dalších předmětů prostorový objem. Během studia na vysoké škole v Austinu v USA tak Hana přešla k instalacím vycházejícím z osobního chápání světa jako nekonečného množství energií – malých vibrujících částic, které se navzájem neustále ovlivňují a formují do komplikovaného systému s vnitřním řádem. Výstava s názvem Exist v rámci projektu Start up je prvním představením autorky v ČR od dob jejích raných studií.
Šperky Dagmar Nové

Do 9. listopadu můžete v galerii Evy Jandejskové navštívit Výstavu originálních drátovaných šperků s komponenty českých skleněných korálků a drahokamů Dagmar Nové. Dagmar Nová od čtyř do dvaceti let zpívala v Kühnově dětském sboru, vystudovala středoškolskou ekonomii, ale divadlo ji lákalo více, už v dětských rolích se objevovala např. v ND, později se stala členkou Krušnohorského divadla v Teplicích a posléze operety divadla J. K. Tyla v Plzni. Do Semaforu se dostala v roce 1989, ještě před revolucí, a debutovala hrou Výhybka. Následovaly Hej rup! a obnovených Šest žen i Kytice, také Vetešník nebo Nižní Novgorod, Suchého filmový Perplexmagazin 2, studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka, začala i literárně publikovat. Po odchodu z divadla v roce 1995 třináct let pracovala jako rozhlasová moderátorka, režisérka a autorka pořadů (Rádio Relax, celoplošné Rádio Alfa, Český rozhlas Regina a Region), napsala knihu Recept po babičce s dobrou radou. V současnosti je šperkařkou a má za sebou okolo 30 výstav u nás i v zahraničí (spolunapsala na toto téma i knihu Žena, šperk a barvy, do které Jitka Molavcová, Eva Pilarová a Olga Patková připsaly svůj malý osobní příběh).
Dynamická Vjerka

Originální performance magneticky přitahující oči a trhající rekordní časy, dynamicky kladená linka a strhující výsledek. To je PERFORMANCE OF DYNAMIC DRAWING BY VJERKA ART! 1. listopadu v Praze ve studiu Podsklepeno proběhlo první originální představení výtvarnice Věrky Vybíralové, umělkyně tělem i duší, jež neváhá a trhá své nitro v každém okamžiku své tvorby. Diváci se mohli přesvědčit na vlastní oči, z čeho byla porota soutěže Česko Slovensko má talent tak uchvácená a proč řekli Věrce třikrát „ano“. Díla vznikla opět za několik minut, na velký formát, s důrazem kladeným na výběr neznámých modelů (herci z divadla, publikum). Vystoupení bylo součástí uměleckého večera, jehož hlavní náplní bylo vystoupení skvělých improvizátorů z Divadla TU – Jindřicha Bíče, Filipa Lukeše a Jaroslava Hejnice. Ve čtvrtek 6. prosince se Věrka chystá malovat naživo v barvě. Tak neváhejte a přijďte, vstupné dobrovolné!