výtvarné umění
Mladý talent Zbyněk Havlín

Do 23. listopadu bude v galerii Michal's collection otevřena výstava obrazů Zbyňka Havlína s názvem Soft Vision. Zbyněk Havlín vystudoval intermediální školu Milana Knížáka na pražské AVU. Věnuje se malbě a plastice. Používá multimédia. Vytváří návrhy interaktivních disciplín pro děti, design, scénografii a ilustrace. V roce 2005 byl nominovaný za ČR na Henkel CEE Art.Award price v kategorii moderní kresba a představen jako talent měsíce v časopise Art&Antiques 10/2005. Ve stejném roce byl také zastoupen malbami na Mezinárodním bienále současného umění v Národní galerii a o rok později byl s designovou realizací prezentován na Trienále užitého umění „Two close ones“ v Muzeu užitého umění a designu v Tallinu. Se svým animovaným filmem je zastoupen ve sbírkách Národní galerie.
Jiří Anderle: Konec starých časů...

Do 17. února bude v galerii Anderle otevřena výstava obrazů Jiřího Anderleho s názvem Konec starých zlatých časů. Za nostalgickým povzdechem vidíme jeden významný proud současného umění, kterého se již dříve několikrát dotkl ve svých obrazech a grafických listech i Jiří Anderle. Nejde o nic méně významného než o zdánlivě samozřejmé a prosté konstatování, že součástí dnešního umění mohou být i prosté lidské city, naděje, touhy, zklamání a bolesti, tak jak je přináší každodenní život. Tento proud reaguje na extrémně spekulativní intelektualismus často převažující části umělecké produkce, která se za větší míru laskavého obdivu či dojetí často stydí a nahrazuje nedostatek citovosti agresivní ironií. Proud, o němž je řeč, si je dobře vědom toho – a je to i případ cyklu Konec starých zlatých časů -, že moderní umění leccos lidsky podstatného odsunulo na okraj zájmu a ponechalo to napospas banálním populistickým uměleckým klišé komerčního kýče.
Jan Mikulka: Snaha promalovat se k fyzické osobitosti

Až do 17. února bude v galerii Anderle otevřena výstava obrazů Jana Mikulky s názvem Momenty. Ateliér klasické malby prof. Zdeňka Berana na pražské AVU nejen vytvořil ideální podhoubí pro rozvoj výrazných malířských talentů, ale řekl své i ke světové renesanci tradičně malovaného, jmenovitě figurálního obrazu. K význačným absolventům patří i Jan Mikulka. Jeho dnešní bilance zahrnuje dvě etapy jeho tvorby. Zatímco Barely a Torza představují malířsky dynamičtější a řekněme obsahově mystičtější, barokní fázi jeho tvorby, pak se ve svém posledním cyklu realistických figurálních děl – portrétů i alegorických kompozic Momenty – hlásí spíše k linii vycházející z impulzů světového fotorealismu. K fotorealismu v jeho ortodoxních formách však zaujímá specifický postoj, tak jak to konečně vyplývá z existenciálně meditativního poselství Beranovy školy.
Krajiny Olgy Karlíkové

Do 1. prosince můžete v galerii VŠUP vidět výstavu Olgy Karlíkové s názvem Slyšené krajiny. Olga Karlíková patří mezi významné absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi lety 1949–1951 významně ovlivnila styl dekorativních textilií v Čechách. Vytvářela návrhy na tapisérie, koberce pro oficiální prostory nebo do domácností. Působila v Textilní tvorbě, podniku Ústavu bytové a oděvní kultury (ÚBOK). V soustředěné práci návrhů a také tkaní tapisérií můžeme nalézt základ trpělivého lineárního zápisu ptačích zpěvů. Audiovizuální instalace výstavy zprostředkovává metaforicky přírodní scenérii, kde Olga Karlíková kreslila podle zpěvu ptáků své partitury.
Adam Štech ve svém díle propojuje různé časy a odlišná prostředí

Do 14. listopadu bude v galerii NoD Roxy otevřena výstava Adama Štecha s názvem Udělám si hlavu. Adam Štech, který patří k již uznávaným a kritikou oceňovaným malířům mladé generace, se hodí svými obrazy do programu Galerie NoD z několika důvodů. Jednak svým způsobem tvorby zapadá do jedné z chystaných tematických výstav – Citace a interpretace II – malba – a jednak spojuje klasické přístupy s novými. Ve svých obrazech se totiž kromě skutečných příběhů inspiruje náměty či prvky nalezenými na internetu, často do značné míry nesourodými. Přitom se obrací k různým historickým epochám a přirozeně pak v nové kompozici propojuje různé časy a odlišná prostředí. Vzniká tak „koláž“ složená z rozdílných stylů, která dosahuje zvláštního napětí vznikajícího jejich přesvědčivou syntézou. Pro Galerii NoD chystá autor novou sérii obrazů, na níž se fantaskní obrazy s historickými reminiscencemi setkají s řadou abstraktních obrazů. Na základě tohoto kontrastu vznikne v instalaci zvláštní napětí.
Mladé umění pomáhá

Do 16. listopadu můžete v sídle MČ Praha 8, tzv. „bílý dům“, vidět výstavu umělecky zpracovaných křesílek v rámci projektu Mladé umění pomáhá. Projekt spojuje české výtvarné umění a děti v akutní sociální nouzi. Čeští umělci navrhli třicet křesílek, které společnost Clanroy vydražila a vydraží ve prospěch Klokánků. Tento charitativní projekt chce zviditelnit české výtvarné umělce a současně pomoci dětem prostřednictvím Fondu ohrožených dětí. Organizátorem projektu je komunikační agentura New PIN. Osobnosti českého umění ztvárnily během prázdnin na designová křesílka například představy a sny dětí, které namalovaly svěřenci z Klokánků ze všech koutů České republiky. Každý Klokánek získal svého patrona v osobě nadějného umělce nebo známé osobnosti.
Věra Vybíralová: Zkrátka multifunkční Vjerka

Mladá výtvarnice Věra Vybíralová je původem z Moravy. Dnes tvoří a žije v Praze. Profesí restaurátorka, kurátorka a učitelka, duší designérka, malířka, kreslířka – figuralistka a ilustrátorka se prezentuje pravým, čirým a poctivým uměním. Ve svém životě hledá vlastní postoje, přístupy a život, který je barevný a vnímavý. Charakteristická je pro Věru především píle, dřina a odhodlání, které jdou ruku v ruce s talentem, kterým byla štědře obdařena. Mimochodem, nedávno jste ji mohli spatřit v soutěži Československo má talent, kde předvedla rychlokresbu uhlem, za kterou získala třikrát „ano“. Vkročme tedy pomalu do Věrčina barevného světa, kterým nás provede…