výtvarné umění
Experimentální hudba se představila v Divadle Archa
O víkendu 5.-7. října proběhla v Divadle Archa v rámci festivalu Sound Exchange výstava s názvem Experimentální hudba ve střední a východní Evropě. Výstava představovala individuální umělecké pozice, regionální skupiny a proudy experimentální hudební kultury ve střední a východní Evropě od 60. let až po současnost. Vybraní exemplární protagonisté a jejich díla byli představeni slovem, obrazem i zvukem v regionálním a historickém kontextu. Na výstavě se návštěvníci dozvěděli, co je experimentální hudba a jaké ji provázejí umělecké postupy a postoje.
Mapologie podle Luise Alipia
Do 30. října bude v keramické dílně, obchodě a galerii Muddum otevřena výstava španělského umělce Luise Alipia s názvem Mapologies. Luis Alipio je španělský konceptuální umělec žijící přechodně v Praze. Na své aktuální výstavě se zabývá mapou jako strukturou, vztahy mapových prvků a jejich dekonstrukcí.
Programová hra s pravidly konstruktivní skladby v díle Jiřího Hudce
Do 31. října bude v Mungo Baru otevřena výstava Jiřího Hudce s názvem Obrazy 2007–2012. Jiří Hudec je známý svými kompozicemi se čtverci, které překračovaly klasický neokonstruktivismus 60. a 70. let. Možná se sám srovnává s postmoderním vztahem ke geometrickému umění. Jsou to hladce malované obrazy z jednotlivých geometrických ploch, ovšem to, co by u již „klasického” konstruktivisty bylo pravidlem – třeba umístění čtverců a jejich opakovaná barevnost –, je záměrně narušeno nějakým zásahem, někdy subtilním. Třeba volná volba barev pro jednotlivé čtverce a přidaná plocha, která čtverec transponuje na obdélník. Jindy je to dokonce narušení celého pravidla skladby nebo takové umístění elementů, které celou plošnou kompozici transkribují do podoby prostorové iluze. Je to jakási programová hra s pravidly konstruktivní skladby a její aktuální, dobové postmoderní narušení, vše esteticky naprosto pregnantní.
Vojta Náprstek v Technickém muzeu
Až do 31. srpna 2013 bude v Národním technickém muzeu otevřena výstava s názvem Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel. Základním námětem výstavy je osobnost Vojty Náprstka a jeho snahy o obeznámení české společnosti s technickým pokrokem, které vyvrcholily založením Českého průmyslového muzea v roce 1862. Jedná se tak o 150. výročí založení sbírek technického charakteru na našem území. Vojta Fingerhut–Náprstek, významný český vlastenec, se jako student účastnil revolučních událostí v roce 1848. Po porážce revoluce musel emigrovat do USA. Měl zde možnost seznámit se s technickým pokrokem v různých oborech techniky a to ho ovlivnilo v jeho dalších aktivitách po jeho návratu.
Akty na Designbloku
Do neděle 7. října můžete v rámci Designbloku v Openstudiu Šporkovský palác navštívit výstavu finalistů soutěže časopisu Reflex Akty X. Jedna z nejpopulárnějších čtenářských soutěží časopisu Reflex Akty X ukončila svůj 4. ročník. Každý rok se tohoto fotografického klání účastní stovky lidí a někteří z vítězů se už prosadili i jako profesionálové. Tento rok jsme soutěžili v kategoriích Akt mobilním telefonem, Akt v exteriéru, Akt v interiéru. Nejlepší snímky budou zveřejněny v Reflexu.
Realita v očích současných britských malířů
Až do 30. prosince bude v galerii Rudolfinum otevřena velká a významná výstava s názvem Beyond Reality: British Painting Today. Výstava Beyond Reality představuje tvorbu 12 současných britských umělců střední generace. Výběr děl odráží vzrůstající význam postkonceptuální, převážně figurální malby, jež má nyní na britské výtvarné scéně mimořádnou pozici. Jedním z klíčových momentů je tázání po možnostech, smyslu a způsobu zobrazování reality. Výstava je koncipovaná přímo pro prostory Galerie Rudolfinum. V tvorbě vybraných umělců jsou v první části výstavy nepřehlédnutelné odkazy na fotografický realismus. Druhá část výstavy zahrnuje díla umělců programově navazujících na akademickou malbu 19. století a na odkazy klasické malby pevně svázané s renesančním dědictvím.
Snímky Martiny Chmelové v Noře
Zhruba do 28. října bude v galerii – rámařství Nora otevřena fotografická výstava Martiny Chmelové s názvem Umění překladu. Martina Chmelová je malířka, fotografka, píše básně a v její tvorbě jsou vidět jasné prvky dyslexie a dysgrafie. Říká se, že dyslektici zpracovávají vše v pravé hemisféře a ta právě zpracovává obraz. Fotografie je možná tím nejlepším symbolem pro vnímání světa. Proto je na místě, že výstavu zahájil dyslektický režisér a spisovatel Jaroslav Černý. Na vernisáži bylo mnoho přátel, třeba i známý fotograf Egypta Martin Frouz, a také mnoho dys- osobností. Mezi nimi hlavně i zakladatelka Dne dyslexie a výtvarná dys- umělkyně Alena Kupčíková.