výtvarné umění
Mladí vizuální umělci z Prahy a Vratislavi v Polském institutu v Praze

V Polském institutu v Praze se koná výstava s názvem To, co zbylo. Jde o společný projekt AVU v Praze a Akademie výtvarných umění ve Vratislavi. Jedna část výstavy proběhla v prostorách galerie Trafačka. Návštěvníci ji mohli zhlédnout do 19. května. Část výstavy, která je k vidění ještě do 1. června, najdeme právě v Polském institutu. Zde je k vidění první společná výstava mladé generace vizuálních umělců z Prahy a Vratislavi.
Tak trochu převrácené obrazy Pavla Hečka

Fotograf gallery připravila fotografickou výstavu Pavla Hečka s názvem ATOPOLEJELOPOTA, která bude přístupná veřejnosti do 16. května. Principy konceptualismu, práce s fotoarchivem a prvky ironie – o to vše obohatil Pavel Hečko českou fotografii. „Došlo k dvojímu převrácení. Jednou v reálném čase před kamerou, kdy portrétovaná osoba zrcadlově zopakuje svůj předchozí postoj, a podruhé mechanicky při vyvolání nebo tisku obrazu, kdy je převrácen zpět. Obrátíme-li věc dvakrát o 180°, dostaneme se opět k její výchozí poloze.“ Obrazy Pavla Hečky však zůstaly napůl cesty…
Rozsáhlá výstava díla z pozůstalosti Bohumila Reynka ve Valdštejnské jízdárně

Až do 14. září bude ve Valdštejnské jízdárně k vidění dosud nejrozsáhlejší výstava z pozůstalosti výtvarného umělce Bohuslava Reynka s názvem Reynek – génius, na kterého jsme měli zapomenout. Tato výstava dokazuje, že grafika se stala pro Bohumila Reynka svébytným vyjádřením a prostředkem k malbě. Představují se zde i díla dosud neznámá a nově objevená. Bohuslav Reynek nebyl pouze výtvarníkem, ale byl i skvělým básníkem a překladatelem.
Neo-pop-art v podání Lukáše Miffka

V Galerii Vltavín probíhá do 9. května výstava obrazů Lukáše Miffka pod názvem S klapkami na uších. Jak říká kurátorka výstavy Kateřina Tučková: „Jeho malba balancuje na hranici umění a kýče, neboť Miffek patří k těm, kteří s humorem sobě vlastním rádi kombinují vysoké s nízkým a rádi se baví rozpaky, které svou malbou vyvolávají. K těm, kteří rádi provokují – v dobrém. Díky obsahovému i formálnímu rámci své tvorby je Lukáš Miffek považován za nejmarkantnějšího představitele současného neo-pop-artu. Je to tím, že se zaobírá banálními tématy, kterým však nechybí rafinovaný humor.“
Talent ze Slovenska: Lucia Tallová

Až do konce května je v galerii Vernon k vidění výstava mladé slovenské malířky Lucie Tallové s názvem Černou perlu slzy vzkřísí. Autorka výstavy zde představuje velkoformátové malby ze dvou sérií. Jedna nese název Schwarzer Regen a druhá Memory Space. Absolventka Bratislavské akademie studovala malbu pod vedením Ivana Csudaje. Svá díla měla možnost představit už nejen v Čechách a na Slovensku, ale třeba i v Rakousku.
Mladý výtvarník Tomáš Jetela v Chemistry

Pouze do 19. dubna se koná v galerii Chemistry výstava obrazů a instalace mladého výtvarníka a malíře Tomáše Jetely s názvem Hvězdný okamžik. Tomáš Jetela patří k nejmladší generaci současných českých klasických figurativních malířů, podobně jako jimi byli Egon Schiele nebo Oskar Kokoschka. Vzešel z ateliéru Michaela Rittsteina a loni získal Cenu kritiky za mladou malbu.
Pavel Brázda představuje své méně známé i neznámé dílo

Galerie 1. patro představuje méně známé, ale i dosud neznámé dílo českého výtvarníka Pavla Brázdy. Výstava nese název Z minulosti do současnosti. Pavel Brázda vnesl do výtvarného umění nový směr, který známe pod jménem hominismus neboli umění o lidech a pro lidi. Na přelomu 20. a 21. století vznikala rozsáhlá kolekce koláží z barevných tonerů na barevných papírech. Finálně dokončeny byly v letošním roce. Výstava Pavla Brázdy potrvá do 3. května.