výtvarné umění
Svaz českých fotografů ve Fotogalerii Václav Lídl

Do 5. srpna bude ve Fotogalerii Václav Lídl otevřena výstava s názvem Mistr Svazu českých fotografů. Výstava představuje výběr soutěžních fotografií Mistra a jeho Kandidátů za rok 2011. Soutěž o Mistra SČF je jednou z nejstarších soutěží pořádaných pro fotografy u nás. Její počátky spadají do 40. let minulého století, kdy ji pořádal tehdejší Svaz československých klubů fotografů amatérů, na jehož historii i koncepci současný Svaz českých fotografů navázal. Soutěž byla několikrát obnovena: v 70. letech, v druhé polovině 90. let a konečně v roce 2007, kdy byla opět po odmlce vyhlášena v souvislosti s rozšířením činnosti Svazu a otevřením vlastní výstavní síně – Galerie SČF. Spolu s aktualizovanou soutěží o Mistra SČF a Juniora SČF byl znovu vzkříšen i titul Autor SČF. Naše nejstarší fotografická organizace se tak vrací ke svým nejlepším tradicím.
Synestezie

Jen do 3. srpna můžete v komunikačním prostoru Školská 28 zhlédnout výstavu s názvem Synestezie: Rozšířená percepce nevidomých a slabozrakých. Synestezie je neurologicky podmíněný jev, v němž stimulace jednoho vjemu vede k automatickému vyvolání zážitku vjemu jiného. Nejznámější formou synestezie je samovolná asociace barev a zvuků, jev je však možné pozorovat i na vazbách textu, čichu, tvarů či hmatu. Umělecká díla ovlivňují různé smysly, v případě výtvarného umění především zrak. To je činí nedostupnými pro ty, jejichž zraková schopnost je omezená, nebo ji postrádají. Svět výtvarného umění však naštěstí nesestává jen z vizuálních zážitků. Galerie a muzea do expozic stále více zahrnují díla, která působí na více smyslů, audiovizuální, nebo jen čistě zvuková díla. Výstava Synestezie nabízí nevidomým a slabozrakým cestu k umění prostřednictvím děl, která absenci jednoho smyslu nahrazují „aktivujícím“ účinkem smyslu jiného.
Pražská sídliště

Do 16. září můžete v Sále architektů na Staroměstské radnici vidět výstavu Pražská panelová sídliště. Pražská sídliště zabírají 6 % rozlohy města, je v nich na 200 000 bytů, které tvoří 40 % bytového fondu města. Na sídlištích žije 470 000 Pražanů. První pražský panelový dům je z roku 1955 a stojí v Ďáblicích. Na výstavě v Sále architektů jsou prezentovány dosud nezveřejněné plány a fotografie pocházející převážně z archivu Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Dominantním exponátem výstavy je model Jihozápadního Města v jeho nerealizované podobě z roku 1980 s trojicí netypicky tvarovaných Slunečních domů, energeticky úsporných výškových obytných budov s obchodní podnoží využívající sluneční energii. Výstava mapuje na vybraných pražských sídlištích (Solidarita, Červený Vrch, Petřiny, Malešice, Prosek, Invalidovna, Jižní a Jihozápadní Město) vývoj od počátků využívání prefabrikovaných prvků na přelomu 40. a 50. let až po 80. léta.
Outdoor Vojtěcha Horálka

Do 19. srpna je v galerii Malostranská beseda k vidění výstava Vojtěcha Horálka s názvem Outdoor. V. Horálek je nedávným absolventem AVU (malířský ateliér Michaela Rittsteina). V galerii Malostranská beseda představuje nejen obrazy, ale i objekty, které vznikají od roku 2010 dodnes. Několik obrazů je součástí diplomního projektu na téma „Tramping“. Vystaveny jsou také obrazy z tematické řady „China town“ a především objekty a obrazy z posledního tematického celku, ve kterém se autor zabývá tématem oblečení. To vnímá jako ochrannou pomůcku i útočiště.
Obrazy Andrey Pistl-Andrášové v Praze

Do 15. srpna můžete v galerii Domu národnostních menšin navštívit výstavu slovenské malířky Andrey Pistl-Andrášové s názvem Moje obrazy v Prahe. Její rukopis rozvíjí expresionistické, barvou zářící tvary, ve kterých se prolíná výraz ve formě kubizující a v obsahu narativní. Její malba je figurální i abstraktní, autorka svojí malbou navazuje na to nejlepší z moderny 20. století. Andrea Pistl-Andrášová žije a tvoří v Bratislavě. Její díla jsou v několika soukromých sbírkách. V roce 2009 získala cenu mezinárodní odborné kritiky na výtvarném festivalu se zahraniční účastí Premio Citta v italském městě Porto San't Elpidio. Pražská výstava malířky pod názvem Moje obrazy v Prahe se koná s finanční podporou Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí.
Mendel položil základ světové genetiky

Až do 28. října můžete v Národním technickém muzeu navštívit výstavu s názvem Mendel 190. Výstava seznamuje návštěvníky se životem a dílem G. J. Mendela, zakladatele genetiky, provede je milníky jeho života a vědeckého bádání a dá nahlédnout i do budoucnosti. Návštěvníci se seznámí se všemi oblastmi jeho vědeckého a společenského působení na Moravě, ve městě Brně a v jeho starodávném centru, ve starobrněnském opatství. V rámci výstavy bude poprvé a zcela mimořádně pro veřejnost vystaven také originál rukopisu Gregora Johanna Mendela „Pokusy s rostlinnými hybridy“. V tomto rukopise Mendel pomocí matematických principů definoval i princip dědičnosti jak pro rostliny, tak i pro živočichy. Položil tak základ světové genetiky.
Třicet: 30 × 30

Do 18. srpna můžete v galerii A&A navštívit výstavu s názvem Třicet – malé formáty, které se zúčastní více než třicet malířů tvořících různými styly a technikami. Spojujícím prvkem této expozice je jednotný formát vystavovaných děl 30 × 30 cm. Vystavujícími jsou Bílá, Burdová, Cacara, Hilská, Heřmanská, ILKO, Kellner, Kellnerová, P. Kolařík, Lébl, Legnerová, Machová, Mansfeldová, Marschal, Marschalová, Messiereurová, Mika, Novák-Hilská, Obrovská, Petříčková, Paczeltová, Prášek, Protiva, Pucherna, Skaliarik, Skluzáčková, Stryhal, Suchý, Tichý, Valeš, Vávra a Vymazalová. Můžete si zakoupit originál od známých malířů, a to vzhledem k formátu za velice příznivé ceny.