výtvarné umění
Tváře fotografky Merlin
Zhruba do 15. června můžete v Café Therapy navštívit výstavu fotografií fotografky Merlin pod názvem Tváře. Výstava je součástí 8. ročníku otevřeného lesbického LGBTIQ festivalu eLnadruhou, který probíhá ve dnech 17.-20. května. Myšlenka občanského sdružení eLnadruhou (dále jen L2) se zrodila v průběhu roku 2004, kdy se skupina žen rozhodla pokračovat v duchu skupiny nesoucí jméno Apriles, která ukončila svou činnost po desetiletém organizování festivalu téhož jména. Počátkem roku 2005 se skupina žen ustálila a určila tak základy L2. Založení L2 se datuje k 17. květnu 2005. Snahou je, aby LGBTIQ komunita byla viditelnější a srozumitelnější pro své okolí a široká veřejnost lépe vnímala LGBTIQ potřeby. L2 chce také poukázat na skutečnost, že existuje LGBTIQ komunita, která je tolerantní k široké veřejnosti a pro kterou jsou důležité morální hodnoty.
Na jiné planetě se Suzanne Pastor a Danielem Peštou
Do 21. června můžete v galerii Artinbox navštívit zajímavou výstavu autorů Suzanne Pastor a Daniela Pešty s názvem Na jiné planetě (Ve jménu lásky…). Sebezpytování, víra, láska, utrpení, osamění… i špetka humoru. Daniel Pešta a Suzanne Pastor se snaží přiblížit smysl lidského hledání v působivých instalacích, kde se snoubí světlo se sklem, beton s obrazem, fotografie s pryskyřicí a kde za pomoci moderní technologie v nečekaných souvislostech ožívají historické fotografické snímky.
Holki očima Jakuba Ludvíka
17. května se konala v bývalém atomovém krytu Cover Place jednorázová projekční výstava fotografií s názvem Holki okem Jakuba Ludvíka. Jakub Ludvík patří k vyhledávaným českým fotografům. Pracoval pro světoznámé módní značky, jako jsou Versace či Max Mara, a jeho snímky se objevují na titulních stranách prestižních časopisů. Mít od něj portrét považuje za samozřejmost většina českých celebrit i politiků. Na vernisáži skupina Holki vystoupila po 10 letech.
Karikatury Pavla Kantorka
Zhruba do 30. června bude v knihovně Libri prohibiti otevřena výstava karikatur Pavla Kantorka. Pavel Kantorek je český přírodovědec. Působí jako profesor fyzikálních věd na Ryerson University v Torontu. Také je vynikajícím autorem kreslených vtipů a povídek. V den vernisáže, 17. května, oslavil své 70. narozeniny.
„Kdyby byl Bohumil Hrabal malíř, maloval by jako Francis Bacon. Kdyby byl Francis Bacon spisovatel, psal by jako Bohumil Hrabal.“
Až do 22. července můžete v galerii GATE navštívit výstavu s názvem Francis Bacon & Bohumil Hrabal / 2 géniové. Výstava poprvé v historii propojuje dílo Francise Bacona s texty Bohumila Hrabala a dokazuje tak, že ačkoli se oba umělci nikdy nepotkali, netvořili ve vakuu. I když každý z nich tvořil v jiné zemi a v jiném oboru, spojoval je společný náhled na svět kolem nich. Díky této výstavě budou mít návštěvníci vůbec poprvé v historii České republiky možnost uceleně zhlédnout 35 velkoformátových kreseb a několik obrazů od světoznámého figurativního malíře Francise Bacona. V rámci výstavy bude uvedena divadelní hra, která oba umělce propojí a předvede jejich dialog přímo na jevišti.
Otevření nové galerie Glance 4 ART
Slavnostní otevření galerie Glance 4 ART se uskutečnilo v pátek 11. 5. 2012 v jejích nových prostorách – v Dienzenhoferových sadech na Smíchově. Hlavní myšlenkou galerie, která se zaměřuje na současné umění, je propagace talentovaných, především českých umělců, umožnění jejich dalšího rozvoje a budování jejich postavení v celosvětovém měřítku. Záměrem je vzbudit zájem o současné umění a využít obrovského potenciálu českého a zahraničního trhu. Tato strategie se opírá o novodobé marketingové trendy.
Svět jako síť podle Mateusze Sadowského
Do 2. června můžete v galerii SVIT vidět výstavu Mateusze Sadowského s názvem Viděl jsem příliš mnoho. Báseň Kennetha Kocha „Jeden vlak může skrývat jiný“ osvětluje mnohé aspekty práce Mateusze Sadowského a je podobného ducha. Sadowski vnímá svět jako síť, nikoliv ve smyslu technologie, ale života a přírody. Nachází spojení mezi věcmi, „věc schovávající jinou“, sekvence obrazů skrývající se za ústředním obrazem. Instalace se skládají z komponentů tvořících nezvyklý celek. Metoda práce se zakládá na hromadění pochyb a obtíží, podrývá viditelné a navozuje rozličné významy. Sadowski nabízí rozmanité perspektivy, jeho díla jsou křižovatkami významů – můžete se na ně dívat z různých úhlů pohledu a číst je mnoha způsoby. Vyvolávají otázky a vyhýbají se jasným odpovědím. Každé jeho dílo zhmotňuje nejasné napětí; jak píše Koch „zastavuje se, aby nechal to první (vlak, věc, obraz nebo asociaci) projet okolo“.