výtvarné umění
Kyjev očima Eugena Kukly

Zhruba do 2. března potrvá v pasáži Lucerna fotografická výstava snímků Eugena Kukly z Kyjeva. V pasáži je vystaveno 50 dokumentárních a reportážních fotografií, které byly pořízeny v prosinci 2013 a na přelomu ledna a února 2014. Výstava, kterou osobně zahájil Karel Schwarzenberg, bude pravděpodobně prodloužena, minimálně po dobu festivalu Jeden svět.
Křesťanská problematika dnešní doby očima Juliany Höschlové

V pražském uměleckém knihkupectví Page Five probíhá výstava kreseb Juliany Höschlové s názvem Where is Jesus? Zabývá se problematikou křesťanského umění. Autorka výstavy se inspirovala sociální sítí Facebook, kterou přirovnává k jakémusi chrámu. Denně čteme, sdílíme a lajkujeme na Facebooku tzv. „inspirační slova na den“, citáty, úryvky z poezie… Kresba je pro Julianu základní uměleckou formou a určitým způsobem uvažování. Výstavu je možné navštívit do 5. března.
Erotika ve Fox Gallery

Až do 25. dubna bude ve Fox Gallery otevřena prodejní výstava s názvem Erotika v umění. Představí se zde celkem 14 autorů: Markéta Kratochvílová, Janja Prokič, Lucie Houdková, Dechberoucí, David Mazanec, Jan Morávek, Markéta Šohajová, Pavel Opočenský, Anna Marešová, Tereza Vu, Nicole Taubinger, Iwana Seiko, Vojtěch Brtnický a ateliér K.O.V. Všechny zmíněné autory spojuje společné téma erotiky, které bude stále přitahovat.
Josef Hník v Gröbovce

Ve Viničním altánu Gröbovka můžete navštívit dekadentní výstavu Josefa Hníka, která potrvá do 28. února. V posledních letech se věnuje experimentální portrétní tvorbě. Veřejnosti se zapsal do paměti třeba i loňskou výstavou portrétů sériových vrahů. Letos přichází s výstavou Jiné tváře II. Originálně zpracované fotografie vytváří spojením internetových snímků a digitální fotografie. Hníkovou stěžejní tvorbou je klasická černobílá fotografie, přesto se nebojí nadále experimentovat.
Liquid Time neboli Tekoucí čas v UPRUM v Praze

Uměleckoprůmyslové muzeum připravilo rozsáhlou výstavu s názvem Liquid Time, na které se představuje ateliér kovu a šperku z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Ateliér byl založen roku 1991 zásluhou slovenského sochaře a šperkaře Antona Cepka. Instalace v Uměleckoprůmyslovém muzeu vypovídá o tom, že studenti ateliéru kovu a šperku netvoří pouze šperkařská díla, ale i instalace větších rozměrů. Součástí výstavy může být i komentovaná prohlídka pro školní skupiny, pakliže si ji školy objednají. Výstava je k vidění do konce března.
Nová síň a pozitivní energie v díle Evy Frantové

Žena z Marsu je název poslední výstavy akademické malířky Evy Frantové, kterou můžete do 16. února navštívit v galerii Nová síň. K vidění jsou zde její plastiky, ilustrace a obrazy. Slovy básníka Jaroslava Kubína lze Evinu tvorbu charakterizovat takto: „Vše, co vyjde z jejích rukou, má neoddiskutovatelný punc osobnosti, má potřebu ztvárňovat magii, jež je prodchnuta pozitivní energií.“
Princip Sauer Abbé Libanského v Rakouském kulturním fóru

Rakouské kulturní fórum ve spolupráci s Abbé Libanskym připravilo dvoudílnou výstavu s názvem Princip Sauer: Příčina a následek (Ursache und Wirkung). V tomto roce uplyne přesně 100 let ode dne, kdy začala 1. světová válka. S tím souvisí řada kulturních akcí k tomuto tématu v průběhu celého roku. Jednou z nich je i výstava Princip Sauer. Výstava je rozdělena do dvou částí. V první z nich je k vidění například kopie zbraně, s níž Gavrilo Princip zabil Františka Ferdinanda d´Este. V druhé části výstavy uvidí návštěvníci dokumenty a fotografie. Princip Sauer potrvá v Rakouském kulturním fóru do 28. března.