Gratulace Havlovi a zastřihávání Provázku – protest proti snížení dotací na brněnskou kulturu

V neděli 16. října se v brněnské Huse na provázku konal komponovaný večer u příležitosti 75. narozenin dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Divadlo, které už před nedávnem vzdávalo Havlovi hold inscenací Cirkus Havel, se nepřehlédnutelné osobnosti naší současnosti chtělo poklonit viditelně a nahlas. Oslavenci proto připravilo speciální kolekci – mimořádné uvedení inscenace jeho rané hry Prase s následnou projekcí filmu Odcházení.

Pásmo k významnému životnímu jubileu tak mělo zajímavé složení: na jedné straně juvenilie, kterou autor sám někdy rozverně označuje za ,,nehru“, na druhé straně jeho zatím poslední autorský opus. Takto postaveny vedle sebe obě díla znovu připomněla, jak bohatou inspirací autorovi vždy byly jeho vlastní zkušenosti a zážitky. Oba hlavní hrdinové (postava jménem Václav Havel a exkancléř Vilém Riegr) jsou reálnému Havlovi nápadně podobny a bizarní eskapády, které prožívají, snad Havla musely potkat. Totiž od stolu si jen stěží lze vymyslet absurdní zápletky jako shánění prasete na zabíjačku pro disidenty či úmorné oddělování státního inventáře od věcí osobních…
Inscenace Prasete (aneb Václav Havel's Hunt for a Pig) byla ad hoc vyšperkována produkcí dvou bubeníků a perkusistů z Filharmonie Brno. Kromě fraků nebyl jejich původ ze seriózního hudebního tělesa příliš znát; jejich hudba by se spíš dala označit za experimentální. Avšak pohled na dva trsající zapálené muzikanty byl úchvatný a jejich doprovod k představení funkční. Rytmická sekce totiž ze svých stanovišť po stranách docela dlouhého jeviště glosovala a zvukově dochucovala již beztak hudebně vydatnou inscenaci, jejíž hudební gró tvoří zejména různě variované zpívané citace ze Smetanovy Prodané nevěsty.

Umělecký šéf Husy Vladimír Morávek už v samotném začátku večera pronesl gratulaci pro nemoc nepřítomnému Václavu Havlovi a upozornil na několik přichystaných ,,překvapení“. První přišlo v průběhu představení Prase. Doslova v nejlepším, tedy v momentě hry, kdy se očekává, jak ve věci hledání vhodného prasete dopadne zaangažování vesničana Ládi (v podání snad nejvýraznějšího z herců tohoto představení Jiřího Knihy), se začal nečekaně ozývat nepříjemně písklavý zvuk připomínající zpětnou vazbu mikrofonu. Po chvíli byl přerušen a na jeviště v civilu nastoupila i nehrající část souboru a zaměstnanců DHNP, abychom si uvědomili, že vše je záměrné. Odehrál se drobný, ale pro své rafinované umístění působivý happening upozorňující na neutěšenou finanční situaci DHNP, resp. na hrozbu jejího dalšího zhoršení. Brněnské zastupitelstvo totiž představilo plán intenzivního šetření, který v konečném důsledku znamená zásadní omezení dotací určených příspěvkovým organizacím – tedy i Huse na provázku – o celou pětinu. Divadelníci poukázali na specifickou situaci divadelního provozu, pro něhož by ztráta dvaceti procent znamenala fatální ránu, která by prakticky zlikvidovala divadlo v jeho současné podobě. Symbolickým stříháním provázku na malé a ještě menší díly (Jiří Kniha za asistence Vladimíra Morávka) umělci tragikomicky demonstrovali, jak by divadlo vypadalo, kdyby ke snížení prostředků o pětinu skutečně došlo. Byla přečtena petice apelující na rozum a svědomí zastupitelů při rozhodování o této věci; dramaturg Josef Kovalčuk pak ještě jednou připomněl význam DHNP pro kulturní život Brňanů a divadelní kulturu v Česku vůbec a zdůraznil jména prvních známých signatářů výzvy – s Václavem Havlem v čele (dalšími pak jsou Bolek Polívka, Milan Uhde, Miloš Štědroň, Olga Sommerová, Karel Hvížďala, Karol Sidon ad.). Petice byla ihned postoupena také divákům (v internetové podobě je k nalezení na adrese http://petice.provazek.cz/).
Po této razantní vsuvce se představení smyčkou vrátilo k opuštěnému místu a už bez přerušení bylo dohráno. Na závěr Jiří Kniha a Andrea Buršová za všechny přítomné pozdravili Václava Havla, který sám prostřednictvím mobilního telefonu promluvil k divákům. Omluvil se za svou nepřítomnost, vyslovil potěšení nad slavnostním uvedením své hry a filmu a přímo se vyjádřil i k financování brněnské kultury, když připomněl svůj dlouhodobě zastávaný názor, že kultura by měla být něčím mnohem víc než jen ,,nadstavbou“.
Divadlo Husa na provázku
VEČER NA POČEST 75. NAROZENIN VÁCLAVA HAVLA – uvedeno
16.10.2011