Květnové filmy o srazu superhrdinů a evropském sci-fi

Filmový květen je zase pořádně nahuštěný, na výběr bude z více než dvaceti snímků. České diváctvo si určitě nenechá ujít pokračování filmu Líbáš jako bůh, který Poledňáková chystá do kin pod názvem Líbáš jako ďábel. Snad se církev nebude muset bouřit jako u Šifry mistra Leonarda. Definitivně však odstartuje letošní blockbusterová sezóna, kterou minule načala Bitevní loď. Své řeknou nejen americké velkofilmy, ale také zajímavý evropský projekt. Mimo to se ale najde i dost alternativnějších kousků, jako je nový film Karla Vachka o délce dvě stě minut.
Avengers

Lze si představit větší filmový kus než takový, který je jistým způsobem pokračováním hned několika kinohitů? Původně komiksové studio Marvel před několika lety rozjelo svoji vlastní filmovou produkci, což bylo nejspíš způsobeno nekvalifikovaným zacházením s licencemi na známé postavy, které prodávalo klasickým studiím. Natočilo si tak svého Hulka, Kapitána Ameriku, Thora a Iron Mana. Teď je konečně může všechny svést do filmové obdoby komiksového crossoveru, do jednoho megafilmu (konečně má slogan Novy svůj pravý význam) se spoustou slavných hereckých osobností. Nejprve budou muset vytvořit jednotný tým Avengers (Mstitelé), než se pustí do kolektivního boje za záchranu naší nejdražší domovské planetky Země. Jestli se jim to podaří, zjistíme už od 3. května.
Temné stíny

Vizuálně svébytný autor Tim Burton chystá podobně jako v roce 2005 do kin hned dva filmy. Na sklonku roku dorazí animovaná verze jeho dávného kraťasu Frankenweenie (v ČR až v lednu), nyní nás čeká cesta zpátky do sedmdesátých let. Burton si totiž vzpomněl na svoje dospívání ve společnosti televize a bizarních pořadů. Jedním z nich byla nadpřirozená telenovela Temné stíny. Inspirace se teď mění v poctu a vlastní pojetí ve filmové verzi, v níž se objeví dva jeho tradiční kumpáni – manželka Helena Bonham Carter jako cvokařka a Johnny Depp jako upír. Jestli jste odpustili Burtonovi disneyovskou zradu v podobě Alenky v říši divů a necháte se zlákat pozoruhodným a osvěžujícím komediálním laděním, vyhlížejte 10. květen.
Útěk z MS-1

Náprava evropského vizionáře, nebo jeho definitivní konec? Luc Besson v devadesátých letech ohromil filmové diváctvo, když do evropského prostředí přenesl typické americké látky. Ať už šlo o Brutální Nikitu a Leona, nebo trikově opulentní sci-fi Pátý element. Ovšem v novém tisíciletí se raději věnuje dětským filmům s Arthurem a produkci pásových scénářů. Útěk z MS-1 sice svěřil cizím tvůrcům, ale původní nápad je jeho a pracoval i na scénáři. Do hlavních rolí se jim podařilo získat Maggie Grace, Guye Pearce nebo Petera Stormarea. Film nabídne svět, ve kterém jsou nejhorší zločinci drženi na vesmírné stanici, aby nemohli utéct a škodit lidstvu. Při humanitární návštěvě prezidentovy dcery ovšem dojde ke vzpouře a ona může doufat jen v záchranu od špionského odpadlíka. Odpověď na úvodní otázku dostaneme 24. května.
Diktátor

Stačí dvě slova: Borat a Bruno. Jestli se vám dělá lehce nevolno, což je vzhledem k určitým boratovským scénám dost pravděpodobné, můžete přeskočit na další položku. Přesto by nová kreace herce Sachy Barona Cohena nemusela dopadnout vůbec zle. Této osobnosti totiž není vůbec cizí schopnost společenské satiry. Na neduhy, předsudky a zažité stereotypy západní mentality upozorňuje s jistou obhroublostí. Jak už název napovídá, jeho nejnovější postava představuje autoritářského vůdce fiktivní zemičky Wadiya. Ten se snaží chránit svou zemi před zhoubným demokratickým zřízením a za obhajobu diktatury se neváhá bít ani na půdě OSN v Americe, kam vyrazí. Pokud se autoři nebudou příliš opakovat v tématu cizince v Americe, mohl by snímek přinést už 17. května humorný pohled na vymírající diktátorský druh.
Sněhurka a lovec

Pohádky jsou v kurzu. Loni kinosály úpěly pod nekonečnými mimozemskými invazemi, letošní rok je zasvěcen převyprávění klasických příběhů v novém pojetí. Oblíbená je Sněhurka. Bollywoodský maškarní styl dubnového snímku v autorském pojetí Tarsema Singha nyní doplní epická fantasy verze s Kristen Stewartovou ze ságy Stmívání a Chrisem Chemsworthem, který v té době ještě bude máchat Thórovým kladivem v Avengers. Sněhurka dá zjevně přednost společnosti lovce, který ji měl vyříznout srdce, před partou sedmi trpaslíků, kteří jí dělali společnost už v animovaném filmu z roku 1937. Jinak bude leccos, vytratí se pohádková jednoduchost, nahradí ji efektní stvůry a početné armády. V čele jedné by měla nakonec stanout samotná Sněhurka. Jestli to bude méně trapné než Cate Blanchett v podobné situaci v Robinu Hoodovi a jestli není prosazování silné ženské postavy na úkor důvěryhodnosti, to se dozvíme poslední květnový den.